Iskolánk népes kis csapata július 11-én buszra szállt és meg sem állt egészen Fehérgyarmatig. Hogy miért is? 24 diák és 3 felnőtt kísérő részvételével Felső-Tisza vidéki kerékpáros táborban vettünk részt. A hat napos túrán mintegy 300 km-t tudhattunk magunk mögött.
A túra a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) támogatásával valósult meg. A Bringás Vándortábor egy országos program, ahol a résztvevők számára minden feltétel biztosított a biztonságos és komfortos kerékpártúra megtételéhez. Így túránk első napján Fehérgyarmaton átvettük a kerékpárokat, a láthatósági mellényeket, a kerékpáros sisakokat, valamint a kerékpáros pólókat és kulacsokat, amiket a tábor végeztével emlékbe meg is tarthattunk.
A fehérgyarmati állomásunkon megismerkedtünk a kerékpárokkal, mentünk pár próbakört a szállásunk udvarán; elvégeztük a szükséges beállításokat; felelevenítettük KRESZ tudásunkat. A délután további részében pedig a strandolásé volt a főszerep. Az utazás fáradalmait egy hatalmas közös hűsöléssel enyhítettük, majd megnéztük a labdarúgó világbajnokság bronzmérkőzését.
Másnap a kiadós és bőséges reggelit követően utunkat Penyige irányába vettük. Első megállónk Cégénydányád volt, ahol is a Kölcsey-Kende kúriát tekintettük meg. A kúria megtekintése után a kastélyparkban tettünk sétát. Némi frissítő magunkhoz vételét követően kerékpárra pattantunk és meg sem álltunk Gyügye és Szamosújlak református templomaiig. Csenger városában ért minket az ebédidő. A csengeri református templom tövében elfogyasztottuk ebédünket, majd megtekintettük a templomot. A templomlátogatást követően rövid sétát tettünk a Makovecz Imre által tervezett városközpontban. Szamostatárfalva érintésével megérkeztünk Penyigére, második napunk szálláshelyére. Penyigén egy igazi kis horgászparadicsomban, a természet lágy ölén pihentük ki a mintegy 57 km-es táv fáradalmait. Az est további részben a szabadidőé, a focizásé és a közös beszélgetésé volt a főszerep. Néhány vállalkozó kedvű táborozó sátorban töltötte az éjszakát.
Harmadik napunkon Túristvándi vízimalma felé vettük utunkat. Az Öreg-Túr partján álló vízimalom megtekintését követően Tiszacsécsére kerékpároztunk el, ahol is megtekintettük Móricz Zsigmond szülőházát. A móriczi örökség megtekintését követően friss, finom, házias kenyérlángossal csillapítottuk éhségünket, majd a Himnusz „szülőhelye”, Szatmárcseke irányába tekertünk. Szatmárcseke és Kölcsey Ferenc neve szorosan összeforrt, ugyanis nemcsak Nemzeti Imánk született ezen a településen, hanem a költőóriás is itt lelt örök nyugalomra a világszerte híres és egyedülálló csónakfejfás temetőben. A szatmárcsekei kitérőnket követően Nagyarban megtekintettük a gyönyörűen felújított Luby-kastélyt, ahol is csoportunk interaktív játékokkal és szabaduló szobával vezethette le a tekerés fáradalmait. Nagyar határában felkerestük a „Petőfi-fát”, melynek tövében született a hagyomány szerint Petőfi Sándor: Tisza című költeménye. Természetesen a Túr bukót is felkerestük, ahol rövid pihenőnket követően elindultunk aznapi szállásunk felé. A nap végén megérkeztünk Tivadarra, a szállásunkra; ahol bár ugyan kicsit zsúfoltan voltunk a szobákban, de mint tudjuk: sok jó ember kis helyen is elfér. A szobák elfoglalását követően csoportunk lement a tivadari Tisza partra megmártózni. A harmadik napunkon nagyjából 55 km-t tekertünk.
A negyedik napon Tivadarról egyenesen Gergelyiugornyára tekertünk. Utunk során megtekintettük a tarpai szárazmalmot; feltekertünk a tarpai Nagy-hegyre; felkerestük Márokpapi református templomát, valamint Csaroda és Tákos református templomait. A túránk során meglátogatott református templomok mind-mind a középkori templomok útjának állomásai. A templomokban a testi-lelki felfrissülés, megpihenés mellett református örökségünkkel, reformátor eleink nagyságával, szellemiségével is megismerkedhettünk. Református intézmény tanulóiként, dolgozóiként, gyülekezeti tagokként pedig még teljesebb jelentőséggel rendelkeztek számunkra ezek a templomlátogatások. A mintegy 50 km-es kerékpározás végén megérkeztünk Gergelyiugornya üdülőterületére. Mivel az időben érkeztünk meg a szálláshelyünkre és az időjárás is kedvező volt, ezért eltekertünk a közeli Jándra, ahol is fürödtünk a Tiszában. A tábor területe igazi gyerekparadicsom volt. Itt a gyerekek levezethették a kerékpározás mellett megmaradt felesleges energiáikat. Lehetőség nyílt focizásra, ipiapacs bújócskára, fogócskázásra. Az üdülőterület pezsgő (és cseppet sem halk) esti élete ellenére is sikerült hamar álomba szenderülnünk.
Túránk ötödik napjának délelőttjén felkerestük a vásárosnaményi Tomcsányi kastélyt, mely jelenleg a Beregi Múzeum otthona. A múzeumlátogatást követően a lónyai református templomot tekintettük meg és a parókia udvarán elfogyasztottuk ebédünket. A középkori templom megtekintése után a Tisza töltésén keresztül és a Lónya-Tiszamogyorós kompút megtétele után Tuzsérra kerekeztünk. Tuzséron megismerkedtünk a Lónyay-kastéllyal és a település történetével. Szálláshelyünkön megtekintettük a labdarúgó világbajnokság döntőjét, ahol is hatalmas szurkolás közepette izgultuk végig a mindent eldöntő utolsó meccset. A kicsivel több, mint 50 km-es táv magunk mögött hagyását követően az esti szabadfoglalkozás és játék végeztével mindenki kellemesen elfáradva foglalta el fekhelyét.
Kerékpáros vándortáborunk utolsó napján Kisvárda felé vettük az irányt. Azonban még mielőtt megérkeztük volna Kisvárdára, tettünk egy rövid kitérőt a Bodrogközbe. A Bodrogközbe a Tuzsér-Zemplénagárd kompvonalon keresztül jutottunk át. Így csoportunk két nap alatt kétszer is átszelte komppal a Tiszát, ami kerékpárral igazán különleges élménynek bizonyult. Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kalandozásaink során felkerestük a pácini Mágóchy-kastélyt, valamint a cigándi Múzeumportát. A Bodrogközből pedig egyenesen városunk felé vettük az irányt. Ez az utolsó nap bizonyult a leghosszabbnak a maga több, mint 60 km-es hosszúságával.
Istené a hála és a dicsőség, hogy épségben, egészségben hazatérhettünk a kerékpártúráról. Köszönjük iskolánk támogatását. Köszönjük a szülők szerető, féltő, óvó gondoskodását. Nagyon jólesett a gyerekeknek és nekünk túravezetőknek is, hogy sok szülő, amikor már a közeli szálláshelyekre értünk, meglátogatta gyermekét és a táborozókat. Köszönjük a sok-sok imádságot, amik elhangzottak értünk, s a túránkért.
Nagyon kellemes hat nap van mögöttünk, mely telis tele volt tartalmas programokkal, mely során megismerkedhettünk természeti és épített örökségünk szépségeivel, értékeivel. Utunk során végig jó idő kísért bennünket. Isten kegyelméből utunkat komolyabb műszaki probléma vagy egyéb gond nem akadályozta. Így egy központilag nagyon jól átgondolt, megszervezett, tartalmas bringás vándortáborban vehettünk részt, amiért ezúton is köszönetet szeretnénk mondani a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetségnek, valamint a Bringa Akadémiának.
Szeretnénk köszönetet mondani Pethő Gyula tanár úrnak, aki túrakíséretet biztosította kellő szaktudással; valamint Pethőné Nagy Zsuzsanna tanárnőnek és Valla Gábornak, akik a táborvezetés feladatát végezték.
Köszönjük a gyerekeknek, hogy a túra ideje alatt odafigyeltek magukra, egymásra és a tábor vezetőire. Ez a mostani alkalom is megmutatta és megerősítette bennünk azt, hogy a közösség ereje milyen nagy értéket képvisel. A túra megtanított bennünket (vagy éppen megszilárdított) az egymásra való odafigyelésre, az alázatra, a csapatmunkára és a vidám, boldog percek, pillanatok megélésére.
Jövőre pedig bízunk benne, hogy újra találkozunk és ismét kerékpárra pattanhatunk, hogy új élményeket és ismereteket szerezzünk!
Kellemes nyarat és jó pihenést kívánunk mindenkinek!
A tábor szervezői