Idén nyáron is, mint ahogy már több éven keresztül, júliusban sor került a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara által szervezett nyári Kutató Táborra. A táborban való részvétel feltételekhez volt kötve: minden diáknak készítenie kellett egy tudományos témához kapcsolódó pályamunkát és egy motivációs levelet.
A Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium 18 (!!!!!!) diákja került be a tábor résztvevői közé a beválogató alapján. A tábor programjai a tanulók beszámolói szerint nagyon tartalmasak és változatosak voltak. Délelőttönként a választott kutatásban vettek részt, ismerkedtek a témavezetőkkel, az egyetem szakembereivel, a laboratóriumokkal, délutánonként egy-egy intézett előadásain vehettek részt. Volt kirándulás, vetélkedő, táncház, barangolás az egyetemen, városnézés. A tábor egy konferenciával zárult, ahol a tanulók bemutathatták a tábor ideje alatt végzett kutatásukat egy kiselőadás formájában.
Diákjaink egy tartalmas, változatos programokban gazdag hét keretén belül nemcsak a DE TTK tanszékein folyó kutató munkába pillanthattak be, hanem egy kicsit az egyetemi életbe is. Többen jelezték az élménybeszámolójukban, hogy annyira beleélték magukat a kutatómunkába, és megszerették az egyetemet, hogy folytatni szeretnék a megkezdett kutatást a tanév során is, szívesen mennek vissza az egyetemre, hogy tovább fejleszthessék magukat. A tábor pozitív hatással volt a tanulókra, segített körvonalazni számukra a jövőbeni célokat. Az itt eltöltött egy hét pályaorientációs jelentősége meghatározó a gimnazisták számára. Ezen kívül az elkezdett kutatómunkák a diákoknak mérföldkő jelentőségűek, itt kipróbálhatták magukat kutatóként, előadóként, és egy kicsit egyetemistaként is.
Mindenki felejthetetlen élményekkel térhetett haza, amiért köszönet jár az egyetemi témavezetőknek, segítő szakemberek, és természetesen a táborszervezőknek, valamint azoknak a szaktanároknak, akiknek a tanulói sikeresen pályáztak: Balázs Erika, Dr. Jámbrik Katalin, Dr. Koncz Gábor, Machnikné Széplaki Tünde.
A tábor részvevői, kutatásuk témái és az egyetemi témavezetők:
Szabó Boglárka (10.e): Bioaktív heterociklusok szintézise és kromatográfiás tisztítása - Király Sándor Balázs, Nagy Nikolett.
Vasas Máté (10.e): Betekintés a tömegspektrometriába és mikrofluidikába - Kecskeméti Ádám. Kémia Intézet.
Szászi József (10.e): Az oszcillációs reakciók. A BZ-rendszer vizsgálata - Kéki Sándor, Nagy Tibor. Alkalmazott Kémiai Tanszék.
Révész Hanna (10.d) – Boros Adrienn (10.d): Regeneráció, öregedés és őssejtek édesvízi hidráknál- Dr. Tökölyi Jácint, Sebestyén Flóra. Evolúciós Állattani Tanszék.
Radványi Rafael (9.a): Fusariumverticillioides szekunder metabolit termelésének vizsgálata- Szabó Zsuzsa. Biotechnológiai és Mikrobiológiai Tanszék.
Danó Evelin (9.a): Mutáns élesztőgomba törzsek molekuláris vizsgálata- Gálné dr. Miklós Ida. Genetika Tanszék.
Bodnár Bálint (9.b): Cladocera közösségek mikroszkopikus vizsgálata- Kaszáné Dr. Kiss Magdolna, Gyulai István, Berta Csaba PhD hallgató. Hidrobiológiai Tanszék.
Kovics Adél (9.b): Védett szénhidrát származékok szintézise és szelektív védőcsoport eltávolítások - Kiss Mariann. Szerves Kémiai Tanszék.
Jónás András (11.f): Betekintés a tömegspektrometriába és mikrofluidikába - Kecskeméti Ádám. Kémia Intézet.
Szabó Kinga (9.e): Bátrabbak-e a városi ízeltlábúak- Dr. Magura Tibor, Dr. Nagy Dávid, Dr. Mizser Szabolcs. Ökológiai Tanszék.
Bóka Boglárka (9.e): Gyógynövények szövettani vizsgálata - Mikóné Dr. Hamvas Márta, Garda Tamás, Jenei Nándor . Növénytani Tanszék.
Csatári Martin (11.e) - György Máté (11.e): Csípőszúnyog identifikációs és morfometriai gyakorlatok – Dr. Szabó László József. Hidrobiológiai Tanszék.
Soltész Andor (11.e): Tárgylemezbe zárt mikrovilág. Hidrobiológiai Tanszék.
Péter Abigél (11.e): Illóolajok kémiai vizsgálata - Szűcs Zsolt. Növénytani Tanszék.
Végső Eszter (10.e) : Növényi metabolomok hatásvizsgálata – Újvárosi Andrea PhD hallgató, Riba Milán tud.s.munkatárs.
Molnár Éva (10.a): Meteorológiai mérések, azon belül SODAR adatokon alapuló mérések - Dr. Lázár István. Földtudomány.
TANULÓI ÉLMÉNYBESZÁMOLÓK
Danó Evelin: „Az én kutatási témám a Mutáns élesztőgomba törzsek molekuláris vizsgálata volt, amit a Debreceni Egyetem TTK Genetika és Alkalmazott Mikrobiológia Tanszékén végeztem. Nagy élmény volt számomra bekapcsolódni a kutatásba, nagyon érdekes és izgalmas munkafolyamatokat láthattam és végezhettem. Ez az egy hét nagyon hamar elrepült, hiszen tele voltunk programokkal, minden délután különböző intézetek "mutatkoztak be". Voltak érdekes és izgalmas előadások pl.: a kémia előadás kísérleti része vagy a biológia előadás, amikor a Debreceni Egyetem Botanikus kertjébe vehettünk részt izgalmas vetélkedőn. Nagyon örülök, hogy részt vehettem a táborban és bekapcsolódhattam az egyetemi élet kis részébe”.
Boros Adrienn: „Én nagyon jól éreztem magam a táborban. Szerintem az összes program érdekes volt, és nagyon jól meg lett szervezve az egész. Szerencsére az elsőnek bejelölt témát kaptam. Nagyon érdekes volt a hidrákkal dolgozni, és sok új információt megtudtam róluk. A témavezetőnk is nagyon kedves volt. A tábor alatt sok barátot szereztem”.
Kovics Adél: „Az én tapasztalataim a táborral kapcsolatban csak pozitívak, mindig volt program, minden délután valamelyik TTK-s intézet tartott bemutatást és nem unatkoztunk. A laboratóriumi kutatás felbecsülhetetlenül jó volt, a laborba nagyon jó hangulat uralkodott, a vegyészekkel rengeteg olyan dolgot csináltunk, amire egyébként nem lenne lehetőség”.
Radványi Rafael: „ A táborban remekül éreztem magam, sok embert ismerhettem meg, így új barátokkal gazdagodtam. A délelőtti kutatómunka érdekes és látványos volt, valamint sok új dolgot tanulhattam meg. A szervezett programokkal sokkal jobban megismerhettem a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karát”.
Bodnár Bálint: „Nagyon jól éreztem magam, sok emberrel ismerkedtem meg, akik mind elkötelezettek a tudomány iránt. A programok a tanulás és a szórakozás tökéletes egyvelegei voltak”.
Szászi József: „Tavaly szeptember-október környékén kaptam meg a kutatási témámat, amellyel a 2019-es TUDOK konferenciára készülök. Ez a nemlineáris kémiához, az oszcillációs reakciókhoz, azon belül is a BZ-rendszer vizsgálatához kapcsolódik. Kutatásomat az Alkalmazott Kémiai Tanszéken folytattam témavezetőim, Kéki Sándor, valamint Nagy Tibor segítségével. Az idei tábor kezdetéig sok elméletet tanultam a reakció kinetikai viszonyairól, összeállítottuk a reakciókat, sok mérést végeztünk, hogy lássuk bizonyos összetételeknél a periódusidők hogyan változnak, egyáltalán lássuk, hogy spektrofotométerrel hogyan detektálható a reakció. Fontos volt, hogy a reakcióink reprodukálhatóak legyenek. A táborba azért jelentkeztem, hogy minél több mérést megtudjunk csinálni, haladjunk a témával. Ezek mind sikerültek, nagyon jó eredményeket sikerült elérni, főleg kémiai hullámok tekintetében. A kutatás során egy új irányba is elindultunk, más szubsztráttal kezdtük el vizsgálni a rendszert. Bár a szombati 8 perces előadásba ennek a töredéke nem fért bele, úgy gondolom, hogy a prezentáció jól sikerült, sokan meg is dicsérték. Remélem hasonlóan haladok vele tovább”.
Szabó Boglárka: „ A tábor során 5 napig kellett dolgoznunk az általunk választott kutatási területen. A laborban megismerhettük különböző gépek és mérőeszközök használatát, tapasztalatot szerezhettünk a számunkra érdekesnek talált vizsgálatok és kutatások folyamatának végzésében, jegyzőkönyvet vezettünk, valamint az utolsó napon a tábort lezáró konferencián elő is adtuk azt, amivel egyhetes munkánk során foglalkoztunk. A kutatómunka mellett számos programon vehettünk részt, minden nap megtekinthettük egy-egy intézet előadásait, valamint lehetőség volt kisvonatos városnézésre, táncházra, csapatépítő vetélkedőkre és filmezésre. A tábor nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a jövőmet ezen pályán, motiváltan tudjam építeni, és célként lássam magam előtt azt, hogy két évvel később hallgatóként látogassam a szerves kémiai tanszéket”.
Vasas Máté: „Eltölteni 6 napot középiskolásként a Debreceni Egyetemen óriási élmény volt. A kutatómunka mellett sok új embert is ismertem meg, akikkel remélem, fogom tartani a kapcsolatot. A kutatómunka izgalmas volt, a tömegspektrometriával, illetve a mikrofluidika témában a chipkészítésről kutattam. A délutáni előadások/programok pedig tényleg ki tudták kapcsolni az embereket. A társaság fantasztikus volt, nagyon élveztem a tábort”.