Idén tizedik alkalommal került megrendezésre a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóintézetében az „AKI Kíváncsi Kémikus” kutatótábor.
A táborba 10-11 osztályos középiskolások pályázhattak egy szabadon választott témában írt esszével,, valamint az intézetben folyó kutatások közül hármat választhattunk, amelyekről esszét kellett írni. 26-an nyertünk felvételt, 12 kutatócsoportba osztottak be minket az esszéink alapján.
Nagyon örültem, hogy azzal a témával foglalkozhattam, amit elsőnek jelöltem meg (Akkumulátoros energiatárolás elektrolitjának vizsgálata). A mi csapatunkat 2 kutató és 2 diák alkotta, az egyik kutató nem tudott magyarul, ezért a munka nyelve angol volt, ezért a jelentkező esszémet angol nyelven is elküldtem. Minden nap 9-től 5-ig együtt dolgoztunk a kutatókkal, bekapcsolódtunk a napi munkába, együtt ebédeltünk velük az Akadémia éttermében, az is hatalmas élmény volt. A végén már teljesen otthonosan mozogtunk az épületben, fantasztikus érzés volt. A tábor zárásaként miniszimpóziumot tartottunk, ahol a kutatótársammal 10 perces prezentációt kellett tartanunk, amelynek végén az Intézet főigazgatója, igazgatója és a többi kutató kérdéseket tett fel.
A szeptemberben megjelenő Akadémiai Krónikába 1-2 oldalas dolgozatot kell írnunk a kutatási témákról. A kutatási témáról nem beszélhetek, de az Innovációs versenyen és a TUDOK konferencián indulhatok a témavezetőimmel együttműködve. 17 óra után hajókázás, túra, libegőzés, sportversenyek és játékos versenyek következtek, amiken a kutatók is részt vettek. Esténként volt kutatótáborozók tartottak előadást, akik a mostani egyetemeikről és a diákolimpián való indulás lehetőségeit mutatták be.
A SOTE, BME, ELTE, a londoni UCL és a Cambridge mutatkozott be. Minden diák felajánlotta segítségét a továbbtanuláshoz, és az elérhetőségét is megadta. Hivatalosan csak egyetemistaként dolgozhatunk újra az MTA-n, addig csak a tudományos versenyek miatt végezhetünk újabb méréseket, mert a táborba már nem jelentkezhetünk újra. Rengeteg új barátot szereztem, többek között olyanokat, akiknek az arca már versenyekről ismerős volt. A kutatók részéről is rengeteg pozitív visszajelzést kaptam. Nagyon tetszik ez a munka, és mivel a volt kutatótáborozók nagy része az MTA-n dolgozik, remélem nekem is sikerülni fog.
A megyénket sajnos csak egyedül képviseltem, de mindenkinek csak ajánlani tudom, életem egyik legnagyobb élménye volt.
Keresztes Réka
(tanára: Machnikné Széplaki Tünde)
Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium
10.d (matematika tagozat)