2016-ban a Kisvárdai Helyi értéktárba, 2019. májusában már a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei értéktárba vették fel Koszta Zoltán kisvárdai bőrműves mester ősi magyar motívumkincsre és bőrműves hagyományokra épülő művészetét.
KOSZTA ZOLTÁN 1980-ban született Kisvárdán. Itt töltötte gyermek,-és ifjúkorát és már egészen fiatal korában kezdte foglalkoztatni a rajzolás és festés minden formája. Középiskolai tanulmányait a nyíregyházi Művészeti Szakközépiskolában folytatta díszlet- és jelmeztervező szakon, majd öt éves képzés után sikeres felvételi vizsgát tett a Magyar Képzőművészeti Egyetem látványtervező szakára. A viselettörténet tantárgy keretében ismerkedett meg a történelmi korok jellemző ruházataival és a sok rokon nép kultúrájával.
2001-ben kezdte a bőrös tevékenységet, amit leginkább a hagyományőrző íjászattal összekötve, kísérletező formában végezte. Elkészítette első bőr-páncélját, ami az ismerősei s az íjász barátai körében nagy sikert aratott. Egyre többen keresték meg kéréseikkel, és ő egyre szívesebben foglalkozott ezekkel az új kihívásokkal, mely munkák szakmai fejlődését is segítették.
2007-ben, az Árpád év keretein belül került sor első önálló kiállítására a Budai Várban található Magyar Kultúra Alapítvány épületében, ahol számos rajz-, és festmény mellett 9 teljes vértezet is bemutatott. 2009-ben munkát vállalt a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban, mint interpretátor-hagyományőr. A mesterség-bemutatók mellett szervezett gyermekcsoportoknak tartott bőrműves foglalkozásokat és igyekezett élménydúsan átadni a tanyasi állattartás és gazdálkodás alapvető információit. Az itt eltöltött három évet követően úgy döntött, hogy teljes egészében a bőrműves szakmának áldozza magát, s ettől kezdve, azóta is, mindennapjait az alkotómunka teszi ki.
KOSZTA ZOLTÁN minden munkája különleges érték, hisz valamennyi egyedileg készül, de alkotásainak egy része követi az ősi magyar motívumkincset, bár munkáiban visszakanyarodik egészen az emberi civilizáció bölcsőjéig, a görög-római kultúrkörig. Bőr-remekműveinek tematikája egyben tökéletes mutatója szemlélete és technikája fejlődésének.
A szakma és bőrműves műalkotások iránt fogékony laikusok ismerik és elismerik a kisvárdai Koszta Zoltán munkásságát, nevét Magyarország, sőt a nagyvilág távoli tájain is ismerik és a „minőségi bőresztétikummal” azonosítják. Az elmúlt évek alatt volt kiállítása bőven. A teljesség igénye nélkül: számos alkalommal Budapesten, Esztergomban, de képviselte már hazánkat és városunkat Olaszországban és Pekingben is! Természetesen sokszor volt már résztvevője a Kisvárdán és térségében zajló kulturális eseményeknek, rendezvényeknek is.
HITVALLÁSA:
„Célom, hogy munkáimon keresztül mások is betekintést nyerhessenek a több ezer évet átölelő ősi-magyar tárgyi kultúra és díszítő művészet sokszínűségébe. Soha nem másolatot készítek, hanem igyekszem minden munkámba beleadni a saját lelkemből fakadó motívumokat.
Meggyőződésem, hogy az alkotó munka ettől válik igazán élővé, és adja át azt a szellemi töltetet, amire hivatottak vagyunk. Aki erre nyitott, garantáltan lélekben is gyarapodhat. Éppen ilyen megfontolásból kizárólag kézzel dolgozok, faragok és varrok, valamint az alapanyagokat is nagy gondossággal válogatom össze. Ennek az alaposságnak köszönhető, hogy számos munkám iparművészeti minősítést kapott. Számtalan programon vettem részt eddig, és ezután is készséggel teszek eleget a felkéréseknek és meghívásoknak.
Meggyőződésem, hogy magyarként, akármilyen világot is élünk, a gyökereinkhez ragaszkodnunk kell, különben a jövőnket tesszük kockára. S mint kézműves, a ránk örökített hagyományaink tovább éltetése mellett, ugyanolyan fontosnak tartom, hogy az ebből a forrásból merített, általam készített bőrműves tárgyak minőségileg is a legmagasabb fokon álljanak.
Lélekből alkotó embernek tartom magam, éppen ezért nem csak rekonstrukciókat készítek, hanem a munkáim során az Ősi-magyar formai és díszítőművészetet felhasználva újjá teremtem a bőr viseleteket.”
Koszta Zoltánnak nem „csak” munkásságában, hanem életvitelében, gondolkodásában és gyermekei, Ajnácska és Villő nevelésében is fontos szerepet játszik a hagyomány, annak őrzése, ápolása, tovább adása. Feleségével Timivel minta-, és példaértékű, vallásos életet élnek, melyben nem csupán otthonukban és berendezési tárgyaikban köszönnek vissza a modern világ sallangjaitól mentes valódi értékek, hanem az emberi és szülői mivoltukban is.
- Durucz Gabi -
forrás: www.kosztazoltan.com
- a fotók Koszta Zoltán engedélyével és hozzájárulásával jelentek meg -