Minden év február elején, névadójuk születésnapjának közeledtével, emlékező koszorúzási ünnepséget szervez a Béres József TIT Kisvárdai Egyesülete.
A jelenlegi pandémiás helyzetben a helyszín - a Várday István Városi Könyvtár bejárata, ahol Vitéz dr. Béres József emléktáblája van elhelyezve - ugyanaz volt, mint eddig. Az idei esztendő ünnepsége attól volt különleges, hogy jelen volt a híres feltaláló fia dr. Béres József és az ő felesége, Béres Klára, akik személyesen adták át a „Béres József 100” emlékérmet.
2020-ban, a Béres Csepp legendás feltalálója születésének 100. évfordulója alkalmából fia, dr. Béres József és menye, Béres Klára nagyrabecsült felmenőjük emlékére „Béres József 100 emlékérmet” készíttettek száz példányban.
„A bronzból készült plakettet köszönetünk, hálánk és elismerésünk jeléül olyan embereknek ajándékozzuk, akik odaadóan segítették, támogatták édesapám kutató munkásságának kiteljesedését; olyanoknak, akiket mély, személyes kapcsolat fűzött hozzá, illetve akik jelentősen hozzájárultak emlékének fennmaradásához.” - mondta Kisvárdán dr. Béres József majd feleségével átadták a díjakat DR. SESZTÁK MIKLÓS országgyűlési képviselő, kormánybiztosnak; LELESZI TIBORNAK, Kisvárda polgármesterének és MARCZINKÓ ISTVÁNNAK, a Béres József TIT Kisvárdai Egyesülete igazgatójának.
Az emlékérem Pécsi L. Dániel jelképtervező művész munkája. Címoldalán Béres József portréja található, hátoldalán a családi embléma, körben felirat: DR. BÉRES JÓZSEF EMLÉKPLAKETT • SZÜLETÉSÉNEK 100. ÉVFORDULÓJÁRA •2020. Az emlékéremhez díszoklevél is tartozik.
Dr. Béres József egyike azon magyaroknak, akik felfedezésükkel és évtizedek kemény és sokáig el nem ismert munkájával kiemelkedőt és páratlant alkottak, egy igazi hungarikumot. Élete a szorgalom, a becsület, a hazaszeretet, a kitartás, a meg nem alkuvás, a segítőkészség egyik legszebb példája. A benne lakozó rendkívüli elhivatottság nemzeti példaképpé nemesítette alakját.
1997-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjét, 2002-ben Magyarország legrangosabb tudományos elismerésével, a Széchenyi-díjjal tüntették ki. Életművét a Magyar Örökség részeként tartják számon. Nevét nem csak Kisvárdán, hanem szerte az országban intézmények, utcák, terek viselik, életútját könyvek, dokumentumfilmek, színdarabok, televíziós játék- és mozifilm is feldolgozta.
A járványügyi helyzetre való tekintettel szűk körű ünnepség koszorúzással zárult.
- Durucz Gabi -
fotók: Móricz Csaba