Minden népnek van nemzeti himnusza, de ilyen, Istenhez szóló, védelmet kérő nem akad, mint a miénk! Ezért is nevezzük Kölcsey Himnuszát a magyar nép imádságának!
1989 óta ünnepeljük meg január 22-én a magyar kultúra napját annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le nemzeti imánk, a Himnusz kéziratát.
Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket.
Így tettük évek, évtizedeken keresztül Kisvárdán is, amikor versben, dalban, táncban, zenében és szövegben mutattuk meg a Művelődési Központ színháztermében magyar kultúránk sokszínűségét.
Ebben az évben pedig városunk és a helyi kultúra sokszínűségét, egyben az összetartozás, összefogás egységét mutatjuk meg oly módon, amilyen még soha nem volt Kisvárdán!
Térségünk országgyűlési képviselője és a polgármester mellett, a kisvárdai kulturális intézmények vezetői, képviselői szavalják a Himnuszt, karöltve a pandémiás helyzetben még inkább tiszteletnek és megbecsülésnek örvendő egészségügyi-, és rendvédelmi dolgozók vezetőivel.
Dr. Seszták Miklós a térség minden lakója nevében, Leleszi Tibor polgármester minden kisvárdai nevében állt elsőként a különleges kezdeményezés mellé, ahol rajtuk kívül még 14 ember teszi egy egésszé nemzeti imánkat. Tisztelegve ezáltal magyar kultúránk és a 198. születésnapját ünneplő Himnuszunk előtt, de jelezve azt is, hogy „együtt erő vagyunk, szerteszét gyöngeség!”.
A Himnuszt szavalja a könyvtár-, a zeneiskola és a művelődési központ vezetői; egy pedagógus és egy diák; a helytörténész, a lelkész, a rádiós műsorvezető és a táncpedagógus is. Szavalja minden egészségügyben dolgozó nevében a kórházigazgató és a vezető mentőtiszt, minden rendvédelemben dolgozó nevében a rendőrkapitány és a tűzoltó alezredes is.
- Kisvárda Város Önkormányzata -