A második világháború alatt, 1943 januárjában a Don mellett elszenvedett katonai vereség egyike a magyar történelem legnagyobb katasztrófáinak. A németek oldalán a Szovjetunió ellen indított támadásban a 2. magyar hadsereg összesen 207 500 katonája vett részt, ám a frontról történő kivonást követően Magyarországra ennek a létszámnak csak alig 40% -a tért vissza.
A sokszoros túlerővel szemben hiányos felszereléssel harcoló magyar sereg az összecsapásokban, az iszonyatosan hideg orosz télben, illetve a vereséget követő hadifogságban összesen körülbelül 120 ezer magyar katonáját vesztette el.
A Don-kanyarban vívott harcok a magyar hadtörténelem legszomorúbb fejezetei közé tartoznak: a megfelelő fegyverzet és felszerelés nélkül kiküldött, lehetetlen feladattal megbízott honvédek ezrei szenvedtek és vesztek oda a -40 fokos, orosz télben.
A doni katasztrófa 74. évfordulóján, a Honvédsuli Egyesület több megemlékező-programot tartott városunkban.
Január 20-án pénteken, este hat órától emlékest volt a Konferencia Központ nagytermében, ahol köszöntőt mondott Maklári Balázs, Kisvárda alpolgármestere, előadást tartott professzor dr. habil Szakály Sándor Dsc, illetve Don-menti útbeszámolót tartott vitéz Sebestyén Sándor István. Korabeli katona dalokat adtak elő a Pengető Citerazenekar tagjai.
Január 21-én délelőtt kilenc órakor, az eddigi hagyományokhoz hűen, Maklári Balázs alpolgármester és Bodrog László önkormányzati képviselő emlékszalagot tűzött a zászlóra a Városháza előtt, majd elindult az emlékmenet a régi temetőbe, ahol elhelyezték a tisztelet, kegyelet és az emlékezés koszorúit.
Durucz Gabi
fotók:
Fodor Péter
és Néző István