Január utolsó vasárnapjának délutánján soha annyian nem voltak a kisvárdai Művészetek Házában, mint akkor. Túlzás nélkül, mondhatni a „csilláron is lógtak”, de életszerűbben megfogalmazva: nem csak a pótszékeken, hanem még a lépcsőkön is ültek az emberek.
Az idei cselló-csodát várták azok, akik már tavaly is átélték és azok, akik akkor lemaradtak róla. Várták a kisvárdai Weiner Leó Zeneiskola Csellózenekarának Filmzenék csellóra hangolva elnevezésű koncertjét. Azt a koncertet, ami immáron már második éve városunk újévi koncertje is egyben.
„Boldog vagyok!” - így kezdte köszöntőjét Leleszi Tibor, városunk polgármestere, folytatva, hogy: Nem tudom másként megfogalmazni azt az örömet, mely cselló zenekarunkat látva és hallva, határtalan büszkeséggel tölt el. Ők azok akik mindig önzetlenül, szívből muzsikálnak! Ők azok, akik olyan értéket képviselnek melyet támogatnunk, segítenünk kell, hiszen azt az fényt hozzák el életünkbe, mely kézzel megfoghatatlan, pénzzel megvásárolhatatlan és mélyen a szívünkben él. Kicsik és nagyok, fiúk és lányok, volt és jelenlegi tanítványok! Ma minden egyes hangszer, minden egyes kis művésszel, egy-egy Isten által alkotott csodát képvisel. Ezen nemes kezek által életre keltett hangok kalauzolnak el ma minket a filmek rejtelmes világába.”
A „nemes kezek” együttese pedig csupán négy éve zenél együtt Kisvárdán, de tagjaik ezalatt az idő alatt már számos városi rendezvényen megmutatták összjátékuk nagyszerűségét. Ráadásul, a zenekar vezetője Agárdi Gáborné, magas szakmai felkészültsége mellett folyamatosan újítja a repertoárt és egyre magasabbra teszi azt a bizonyos lécet is. Nem csak szakmailag, hanem zeneileg is újítja, formálja a csapatot, akik ezen a délutánon ismét bebizonyították, hogy a komolyzenét nem kedvelőként is lehet élvezni egy cselló-koncertet! Hogy nem kell feltétlenül csak Beethoven vagy Chopin műveit játszani ahhoz, hogy a közönség soraiban ülve akár még dúdoljuk is az éppen hallott zenei művet.
Az egész színpadot betöltő zenekar tagjai között egyszerre foglaltak helyet hangszereikkel a vezető, Agárdi Gáborné mellett, a legkisebb tanítványoktól kezdve a nagyokon át, egészen a már művészként ismert és elismert régi növendékek is. Számtalan ösztöndíjas, és rangos versenyeredményeket elért zenészek is a csellóegyüttes tagjai. Közülük mégis kiemelendő Agárdi Eszter, aki többször csellóján énekelt a koncerten. Eszter, aki a szemünk előtt nőtt fel és lett nem csak felnőtt, hanem csellóművész is. Eszter, aki középső csoportos korában játszott először hangversenyen, aki kisgyermekként, még betűket és kottát nem ismerve, édesanyja segítségével játékos formában tanulta meg, hogyan kell a csellót megszólaltatni. Aki mára már művész lett, aki nem csak tehetségével. Hanem lelkével szólaltatja meg a csellók húrjait.
A koncerten nem csak zenében, hanem egy óriáskivetítőn, képekben, videókban is megjelentek az aktuális játszott film kockái, de élethűen jelent meg a színpadon Zorro, illetve Rómeó és Júlia szerelmét Magyar Dávid és Tóth Judit versenytáncosok állították táncban is színpadra.
A Titanic cselló-zenéjét Dion Marianna, színész-előadóművész éneke tette még varázslatosabbá, a Gyűrűk Ura-filmtrilógiájához játszott filmzene betétdalát pedig Máté Csaba Csongor éneke és Újhelyi István furulya-szólója színesítette.
Hallhattuk továbbá olyan régi,-és új klasszikusok, mint A Volt egyszer egy Vadnyugat, a Rózsaszín párduc, a James Bond-filmek, a Gladiátor, a Trónok harca főcímdalait, deMária Magdolna szerelmes szólóját is a Jézus Krisztus Szupersztárból.
A különböző zenei hatásokat az ütő-szekció színesítette, illetve idén basszus-és ritmusgitárokon is pengették a húrokat, nem csak csellón.
A koncerten többször kapott vastapsot az együttes, mégis a „legátütőbb” élmény a finálé volt, a Karib tenger kalózai filmzenéjével.
Az est főszereplői:
Az ütő-szekció tagjai: Agárdi Gábor, Vajas Benjámin, és Varga Bence, aki Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának növendéke, aki ettől az évtől tanít a kisvárdai zeneiskolában.
Most gitározott, de volt csellista, jelenleg pedig a kisvárdai Radar zenekar ritmusgitárosa, Losonczi Péter; tavaly még csellózott a koncerten, most basszusgitározott Pethő Zsombor.
Csellisták:
Bató Dóra Boglárka (a legfiatalabb csellista), Bató Márk Tibor, Tari Gitta Karolina, Molnár Éda, Molnár Anna, Kormány Csenge, Máté Csaba Csongor, Monostory Sarolt, Komár Lívia, Tari Anna Zsófia, Kelemen Fanni, Friderikusz Anna Flóra, Jurás Dorka, Komár Anna Eszter, Bencsik Janka Iringó, Bató Anna Laura, Varga József, Svéd Fanni Virág,
- a miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola 10. évfolyamos tanulója: Kovács Dominika Regina;
- ma már csak ilyenkor csellózik, jelenleg az egri kórház gyermekszakorvos-jelöltje: Agárdi Mariann;
- a Miskolci Egyetem Zeneművészeti Karán végzett, jelenleg Mátészalkán és Nyíregyházán tanít: Veczán Emese;
- a Budapesti Egyetem Zeneművészeti Karának első éves növendéke: Friderikusz Péter;
- a Miskolci Egyetem Zeneművészeti karának a hallgatója, a Miskolci Nemzeti Színház Zenekarának tagja: Kun Alexandra;
- a Budapesti Egyetem Zeneművészeti Karának harmad éves növendéke: Agárdi Eszter.
és
a csellóegyüttes megálmodója, a nagy csapat anyukája,
a cselló-csoda legragyogóbb csillaga: AGÁRDI GÁBORNÉ ILDIKÓ.
Köszönjük, hogy ismét átélhettük a kisvárdai cselló-csodát!
Büszkék és hálásak vagyunk, hogy
ennyi tehetséges ember vesz körül minket, akiket a magunkénak érezhetünk!
Mert a kisvárdai cselló-csoda a miénk!
Mert a Kisvárdai Csellóegyüttes a mi hungarikumunk!
Durucz Gabi
fotók: Fodor Péter