Június 27-én csütörtökön, délután két órakor elsötétült a város, aki csak tehette otthonában, munkahelyén bezárkózott és várt.....Várt és félt. Még a felnőttek és a férfiak is. Volt is mitől félni! Szupercella csapott le Kisvárdán, a felhőszakadás mellé pedig sosem látott szélvihar is társult, egyes széllökések meghaladták a 100 kilométer/órát is.
Félelmetes látvány volt mielőtt érkezett, borzasztó érzés volt miközben pusztított és elmondhatatlan, szó szerint siralmas városképet hagyott maga után, miután véget ért.
A pusztító idő mindent – és szerencsére emberileg senkit – vitt, ami útjába került. Több száz éves, hatalmas, vastag törzsű fákat csavart ki a földből gyökerestől, palatetőket szedett le a helyéről óriási darabokban vagy egy az egyben, cserepeket és kéményeket bontott, óriás fóliasátrakat vagy ponyvagarázsokat szakított szét és sok méterrel tett arrébb. A fák tövestől, esetenként dominóként egész sorban autókra, középületekre, családi házakra, kerítésekre, főutakra és villanyvezetékekre dőltek.
Nincs olyan utca, településrész jelenleg Kisvárdán, ahol ne okozott volna kárt hol kisebb, hol nagyobb mértékben a vihar. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy bár az anyagi kár sok családnál és a város részéről is jelentős, de személyi sérülés nem történt.
A vihar elállta után, mintha semmi történt volna, vagy mintha csupán egy frissítő nyári záporon lennénk túl, verőfényes napsütésben mutatta meg magát a város, miközben már emberek százai lepték el az utcákat, saját és szomszédos lakóházaikat, szirénázó tűzoltók sokaságával.
Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere (mint ahogyan korábban télen, a hóhelyzetekben is) rögtön elindult felmérni a károkat. Közben folyamatosan csörgött a telefonja, kapcsolatban volt a katasztrófavédelem helyi vezetőivel és már szervezte a válságstábot. Ez utóbbinak tagja volt – mások mellett – és helyszíni bejárást is végzett dr. Seszták Miklós térségünk országgyűlési képviselője és Román István kormánymegbízott is.
„Három napon keresztül folyamatosan a várost jártam, fontos volt számomra a személyes, helyszíni felmérés, hiszen így közvetlenül tudtam jelezni a károkat a helyi katasztrófavédőknek, akik ezáltal gyorsabban és közvetve kezdhették meg a kárelhárítási munkálatokat.” - kezdte tájékoztatóját a város polgármestere, hozzátéve:
„Természetesen a munkafolyamatoknál prioritást élveztek az emberi életeket veszélyeztető károk, így a legsúlyosabbtól haladtak a kevésbé veszélyes felé. Számos helyen önkéntesen kezdték el a munkálatokat a bajba jutott emberek, akiknek – példátlan összefogást tanúsítva – nem csak a családtagjaik, hanem az utcabeliek, az ismerősök is azonnal segítségükre voltak. Bevallom férfiasan, hogy a látvány, küllemében fájdalmas szomorú, de emberi mivoltában megható volt!” - fogalmazott a polgármester, majd sorolta is azokat a segítőket, hivatásosokat és civileket, akik egyrészt kisvárdaiként, másrészt – talán még a városunkról sosem hallva – idegenként vágták a fákat a földön és a magasban, javították a tetőket, összeszedték a lehullott tetőszerkezeteket, kiszabadították a fák fogsága alól az autókat vagy éppen vizet mertek a beázott házakból, lakásokból.
Aros László tű.alezredes tájékoztatása alapján:
30 járművel, 130 fő hivatásos tűzoltó dolgozott a károkon Kisvárdán és környékén, összesen 21 településen. A tűzoltók, katasztrófavédők Kisvárdán és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyén kívül Győrből, Bajáról, Sárvárról, Békés,-Csongrád,-Baranya,-Bács-Kiskun,-Borsod,- és Hajdu-Bihar megyékből érkeztek. Melléjük társultak a Felvidékről, a Vajdaságból és az Erdélyből érkező önkéntes tűzoltó egyesületek és mentőszervezetek, akik összesen 40 csapattal, 240 fővel avatkoztak be a káresemények felszámolásába. Rajtuk kívül pedig számtalan civil is bekapcsolódott a munkába, akik Kisvárdáról és a környező településekről csatlakoztak hozzánk.
„Én Kisvárdán még ekkora természeti katasztrófát és ezzel együtt ilyen méretű, országos és határon túli összefogást még sosem láttam. Hálásan köszönjük minden bajtársam és minden bajba jutott nevében!” - nyilatkozta a Kisvárdai Katasztrófavédelmi Kirendeltség kirendeltségvezetője megköszönve Kisvárda Város Önkormányzatának támogatását a kárrendezésben résztvevők elszállásolásért, a napi háromszori meleg,- és hideg étel biztosításáért, a napközben a helyszínekre vitt kávé és víz osztásáért.
Az önkormányzati dolgozók a közterület felügyelőkkel, a helyi polgárőrökkel és a Kisvárda és Térsége Szociális Szolgálat munkatársaival kezdték meg a helyreállítási munkálatokat.
„Több mint ötezer négyzetméternyi tetőfedő fóliát, tetőléceket, szöget és kalapácsot vásároltunk és szállítottunk - megosztva a tűzoltókkal - a károsultak részére, akik hivatali telefonszámunkon jelezték (és még most is jelzik) felénk eszköz,-és technikai igényeiket.” - mondta a polgármester.
Leleszi Tibor összegző tájékoztatójából kiderült továbbá, hogy a több napra áram nélkül maradt időseknek, egyedül élőknek, nagycsaládosoknak és szociálisan rászorulóknak hideg élelmiszer-csomagokat vittek házaikba, közel 150-et. „Ennek koordinálását, megszervezését és lebonyolítását Szociális Szolgálatunk munkatársai végezték, a csomagokat - melyben például friss kenyér, üdítő, kolbász, konzervek stb. voltak - önkormányzati tisztviselőink csomagolták össze.
„Természetesen köszönet illeti helyi vállalkozóinkat is, akik hozzájárultak a hideg élelmiszerek beszerzéséhez, továbbá teherautókkal, traktorokkal a szükséges eszközök elszállításához, illetve nagy köszönet illeti azon magánszemélyeket is, akik korábban elbontott házaikból megmaradt tetőcserepeket, palákat és egyéb, a házak helyrehozásához szükséges tárgyaikat ajánlották fel ingyen városlakóink részére.” - mondta Leleszi Tibor megjegyezve, hogy még Budapest I. kerületéből és más környékbeli településekről is érkezett ilyen jellegű felajánlás.
A kisvárdai polgármester tájékoztatójából az is kiderült, hogy a kidőlt és összevágott köztéri és közintézményi fákat (melyek helyére egyébként újakat ültetnek) feldarabolva, száraz helyen tárolják és azokat a fűtési szezonban a rászorulóknak tűzifaként odaajándékozzák.
Természetesen a kárrendezés folyamatos és még mindig érkeznek segítségkérő bejelentések, melyek mindegyikét igyekszik minél hamarabb megoldani Kisvárda Város Önkormányzata. Számos lakóház, önkormányzati,-egyházi és állami fenntartású közintézmény rongálódott meg, melyet egytől-egyig helyrehoznak!
- Durucz Gabi -
fotók forrása: Facebook