Mint arról korábban hírt adtunk, tavaly októberben Tisza Európai Területi Társulás néven, magyar-ukrán együttműködésű területfejlesztési szervezet alakult, melynek központja Kisvárda.
A Kisvárda Város Önkormányzata, a Szabolcs-Szatmár Bereg Megyei Önkormányzat és a Kárpátaljai Megyei Tanács közös szerveződésének célja, hogy határon átnyúló együttműködési programokat, infrastrukturális fejlesztési projekteket valósítson meg, az egymással szomszédos Szabolcs megyében és Kárpátalján. A beruházásokat társfinanszírozással, illetve az Európai Unió kohéziós, regionális, szociális, valamint szomszédsági alapjának támogatásával tervezik megvalósítani.
„Megtiszteltetés és öröm számomra, hogy eme nagy jelentőséggel bíró szervezet egyik szereplője és központja Kisvárda. A közös együttműködés célja az országhatáron át nyúló kapcsolatok kiépítése, a közös infrastruktúra fejlesztése. A jövőben együttes erővel és tervekkel lesz lehetőségünk projektek és programok, fejlődést elősegítő lehetőségek megvalósításához. Mert hiszünk és hinnünk kell az összefogás erejében.” - mondta az alakuló ülés után Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere.
A társulás elnökének Seszták Oszkárt választották, aki úgy nyilatkozott: „Az Európai Területi Társulás egy olyan Európai Uniós jogintézmény, amely a szolidaritáson és az együttműködésen alapul. Megadja a közös fejlesztéspolitikai gondolkodás lehetőségét az egymással szomszédos, de más ország területén lévő régióknak. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye számára különösen is fontos ez a kötelezettség, hiszen háromhatár-menti megyeként kiemelt felelősségünk van a szomszédos térségekkel való kapcsolattartás terén.”
A Tisza Európai Területi Társulás megalakulásáról dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, térségünk országgyűlési képviselője úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás létrejötte két okból is egyedülálló: „Egyrészt azért, mert ez az első olyan Európai Területi Társulás, amelyet Magyarország és Ukrajna egy-egy térsége hozott létre, másrészt pedig első az Európai Unió történetében is, hiszen ez az első ETT, mely egy EU-s ország és egy az EU-val határos ország között jött létre.” - mondta a miniszter hangsúlyozva, hogy számára külön öröm az, hogy ennek a több szempontból is egyedülálló kezdeményezésnek Kisvárda lett a központja, mely együttműködés sikerességét a maga eszközeivel igyekszik mindenben támogatni.
A társulás idei, február 5-i közgyűlésén - egyéb napirendi pontok mellett - megválasztották az ETT tisztségviselőit is: az igazgató Szabóné Cap Andrea, aki a társulás operatív tevékenységét irányítja, helyettese Jevcsák Judit lett. Az ukrán felet illetően változás történt az alapítás óta, ugyanis a Kárpátaljai Megyei Tanács Elnöke már Mihajlo Rivis.
A magyar-ukrán területfejlesztési társuláshoz a két terület települési önkormányzatai, állami intézményei, valamint közcélú vállalatok, vállalkozások is csatlakozhatnak tagként.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor