Kisvárda Város Önkormányzati Képviselő-testülete egy 2014-es önkormányzati rendelete értelmében hat szakmai kitüntető díjat alapított. Ezek között van a Diner István díj, mely azoknak a személyeknek adható, akik kiemelkedő teljesítményt értek a vállalkozói szféra területén, munkahelyteremtés, közadományozás, támogatások, városunk vagyoni értékeinek növelése, megújulása érdekében.
Diner István 1922-ben, húsz gazdatársával létrehozta a Szabolcsi Gazdák Szeszfinomító Szövetkezetet, s annak ügyvezető igazgatója, vezérigazgatója, ügyvezető alelnöke majd ismét vezérigazgatója lett. Ez a cég volt a mai Várda Drink Rt. elődje. A gazdasági életben betöltött szerepének elismerését jelzi, hogy 1930-ban Horthy Miklós magyar királyi kormányfőtanácsossá nevezte ki. Diner István volt az is, aki 1930-tól átvette a helyi Felsőszabolcs című hetilap tulajdonjogát, és az újságot egészen 1938 novemberéig kiadta. Diner István vagyoni helyzete lehetővé tette a kisebb-nagyobb jótékonykodást is. A helyi politikai életbe a képviselő-testületi tagságán keresztül szólhatott bele. A zsidótörvények hatálya alá tartozó Diner István a német megszállás után Budapestre ment, így elkerülte a kisvárdai gettózást, túlélte a vészkorszakot, de nem élte túl a szocializmus beköszöntét. Kisvárda gazdasági életének ismert alakja az államosításokba belepusztulva, a halált előidézve, 1948. július 11-én hunyt el.
Első vállalkozások napja, első Diner István díj
Kisvárda Önkormányzata történetében először tartott ünnepséget az országos vállalkozók napja alkalmából a Városháza nagytermében.
„Köszönöm vállalkozóinknak, hogy városunk felújításában, szebbé tételében intenzíven részt vállalnak. Óvodák, iskolák, intézmények, parkok köszönhetik megújult arculatukat vállalkozóink munkájának eredményeként. Továbbá lelkesen támogatják a sportot, és felajánlásaikkal is segítő kezet nyújtanak városunk életének számos területén.” - mondta ünnepi köszöntőjében Leleszi Tibor polgármester, majd Will Rogers-től idézett: “Ha sikeres akarsz lenni, a dolog nagyon egyszerű. Érts ahhoz, amit csinálsz! Szeresd, amit csinálsz! És higgy abban, amit csinálsz! Igen, ilyen egyszerű ez.”
Az ünnepi összejövetel főszereplője pedig valóban ért ahhoz amit csinál, szereti a munkáját mert élethivatása, és hisz is benne, hiszen rengeteg munkájának és szorgalmának gyümölcse egy olyan családi vállalkozás, mely világcéggé nőtte ki magát. Ő az a kisvárdai vállalkozó, aki a Képviselő-testület döntése értelmében Kisvárda első Diner István díjának, megérdemelt birtokosa.
Ő BÁRÁNY LÁSZLÓ,
a Master Good cégcsoport tulajdonosa, ügyvezető igazgatója.
Bárány László sikeres vállalkozó, aki cégét évek óta tudja eredményesen fenntartani. A Bárány család az ország legrégebbi baromfitenyésztő dinasztiája, az ősök négy generációra kiterjedően, mintegy 100 éve kezdték el a baromfitenyésztést. A piacvezető csoport 2014-ben ünnepelte 20. születésnapját. Bárány László az ország egyetlen 100%-ban integrált csirke profilú vállalkozását vezeti. Folyamatosan fejlesztette cégét, ezzel több kisvárdai embernek biztosított munkalehetőséget. Az utóbbi időben milliárdokat fordított cége fejlesztésére, ami révén modernebb lett a kisvárdai vágóüzem gépi-technológiai sora, ezzel növelni tudták kapacitásukat. Munkatársaival közvetlen, segítőkész. Házas, kiegyensúlyozott családi hátterének is köszönheti, hogy munkájában eredményes, sikeres. Éveken keresztül több kisvárdai sport rendezvényt, szervezetet anyagilag is támogatott és támogat, hozzájárul a város vagyoni értékeinek megújításához, növekedéséhez is. Vállalkozását tisztességgel, eredményesen vezeti, vérbeli üzletember. 2013-ban a megyében az „Év Embere” címet nyerte el.
A kitüntetést dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter és Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere adták át. Bárány László a városi díjat fiai, László és Péter kíséretében vette át. Az ünnepség fényét és hangulatát növelve, Puccini Pillangó kisasszony operájából ,az „Un bel di vedremo” áriát Oláh Enikő énekelte a díjazottnak és a jelen lévő közönségnek.
Ezután dr. Seszták Miklós kért szót. Elmondta, hogy elsősorban kisvárdaiként, majd csak másodsorban miniszterként, országgyűlési képviselőként mindig büszke volt a Master Good Cégcsoportra, s azt vezető Bárány családra. Büszke volt, hogy az ország kis szegletében is dolgozó, innen indult, itt munkahelyeket teremtő céget nem csak városunkban, megyénkben és országszerte, hanem nemzetközileg is ismerik, s elismerik. Hogy a kisvárdai Master Good már a világcégek között említendő. Személyes „ajándékaként” pedig egy kis filmet vetített le Bárány Lászlónak és a jelenlévőknek, mely az apák családban, társadalomban és Isten előtt betöltött fontos szerepét, feladatát mutatta be elgondolkodtatóan és meghitten.
Bárány László a film után meghatódva állt a mikrofonhoz. Köszönő szavaiban elmondta, hogy ez a kitüntetés órási megtiszteltetés számára, s hogy számos díja, elismerése közül a legkedvesebb, hisz ezt itthon kapta, a Diner-díj történetében elsőként.
„Kisvárda jelenlegi vezetésével lehet és együtt is kell dolgozni. Hiszen aki ad, annak adatik, aki kér, annak kéretnek. Nekem, fiaimnak és az egész cégcsoportnak ez az értékrendje. Mert csak így találjuk meg a tisztességes, a jó utat. Mi, itthon, Kisvárdán, jól érezzük magunkat, s a gazdaság háborgó tengerén mindig tartjuk a jó iránt. Igen, mi. Mert ez már régen egy csapat. Én már a termékfejlesztő vagyok. Azon két terméké, melyekre nagyon büszke vagyok: első „termékeim” a fiaim, másodikként pedig a kollégáim.” - mondta az ünnepségen Bárány László, akinek minden kisvárdai nevében szívből gratulálunk, munkájához további sikereket, eredményeket, magánéletéhez jó egészséget, sok boldogságot kívánunk!
Durucz Gabi
fotók: Szabó Sándor