Kisvárda Város Önkormányzata, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által meghirdetett pályázaton, száz százalékos támogatási intenzitással nyert 200 millió forintot a Nádas-tó élőhelyvédelmi célú helyreállítására. Az újabb városi projekttel Kisvárda környezetének egyik legszebb és legértékesebb élőhelyét alakították ki.
A projekt indítványozásának alapját az a tény adta, hogy a használaton kívüli, tőzeges, gyomos, nádas növényzettel teljesen benőtt területen, jelentős élőhely pusztulásnak lehettünk szemtanúi az utóbbi időben. A Nádas-tó vízháztartása a szélsőséges időszakokban gyakorlatilag teljesen kiszárad, s emiatt a gyakori vízhiányos állapot miatt a tónak nem volt halállománya. Az eredeti vízi, vízparti növényvilág degradálódott és a vízi állatvilág is szinte teljesen eltűnt. Ezért vált szükségessé és fontossá egy mesterséges beavatkozás, mellyel vissza adhattuk a természetnek azt, ami az övé.
„Örömömre szolgál, hogy városunkban egy új tematikus családi park épült a Nádas- tó területén, mely egy komplex program részét képezi. Úgy érzem elképzeléseink megvalósítása révbe ért: egy új gyönyörű környezettel gazdagodott városunk, mely szorosan összefügg az általunk igen fontosnak tartott környezetvédelemmel és természetszeretettel.” - mondta köszöntőjében a projektzáró ünnepségen Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere.
„A Nádas-tó, élőhely védelmi célú helyreállítási munkái során, elsődleges szempont volt a tó alapfeladatának a biztosítása. Ezt csak a megfelelő vízmennyiség biztosításával, a feliszapolódás eltávolításával, a megfelelő vízzárás biztosításával érhettük el.” - mondta tájékoztatójában dr. Mikó Adrienn projektmenedzser. Előadásából kiderült, hogy a munkálatok során újratelepítették degradálódott élőhelyeket jelentős mennyiségű növényzet telepítésével, melynek eredményeképpen a vízháztartás stabilabbá válása, állandó halállomány kialakulása, továbbá a halakat fogyasztó madár és emlősfajok megjelenése várható. Néhány éven belül a mocsári teknős, illetve a vidra megjelenhet a területen.
„A Nádas-tó területének, illetve medrének helyreállítása, végleges kivitelezése, egy hónapon át tartó munkafolyamat eredménye. Látva az eredményt, a kitűzött célokat, bátran mondhatom, hogy megérte.” - ezt már Szabó Attila, a kivitelező Thermál Építő Kft. építésvezetője nyilatkozta.
A projektzáró rendezvény közönsége közül pedig szót kért Szikora Mihály, a Dolgozók Sporthorgász Egyesülete Kisvárda Ellenőrző Bizottságának elnöke, aki minden horgásztársa nevében megköszönte, hogy egy több éves álmukat Kisvárda jelenlegi vezetése valóra váltotta. Elmondása szerint, bár titkon remélték, mégis soha nem gondolták volna, hogy a Nádas-tó valamikor is visszanyerheti évtizedekkel ezelőtti pompáját.
Városunk tehát egy új természetvédelmi területtel bővült, mely a jövőben mindamellett, hogy turisztikai, illetve kikapcsolódási lehetőségeket nyújt lakosaink és vendégeink számára, most már egy szelet „élettel teli szigetté” vált Kisvárda életében!
Durucz Gabi
fotók: Szabó Sándor
terület-fotók: Fodor Péter