A Rétközi-tó és környéke évtizedek óta fontos szerepet tölt be a térségünkben élők életében. Nem csoda, hogy már az előkészítési fázisban nagy érdeklődés övezte azt a projektet, aminek köszönhetően újjáéled és számos funkciót kap térségünk egyik legnagyobb természeti kincse.
2013-'14-ben, egy valóságos ökológiai katasztrófa aggódó szemtanúi voltunk a tó kiszáradásakor. A környékbeliek egyik kedvenc kirándulóhelye indult el a pusztulás útján, s ezzel együtt több száz, részben védett vagy fokozottan védett állat- és növényfaj természetes élőhelye került végveszélybe. A térségi települések lakói azonban nem törődtek bele ebbe a veszteségbe, így Szabolcsveresmart, Kékcse, Döge és Kisvárda lakossága és vezetői összefogtak, hogy megmentsék a Rétközi-tavat és visszaállítsák annak egyedülállóan gazdag élővilágát, melyben szakmailag a Felső-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóság munkatársai adnak segítséget.
A több mint 1 milliárd forint, fejlesztési támogatásból megvalósuló beruházás sajtó-nyilvános, projektnyitó rendezvényét tartották a kisvárdai Városházán. A projekt fontosságát pedig mi sem bizonyította jobban, hogy a Városháza nagyterme zsúfolásig telt az érintett települések lakóival, a településvezetőkkel, civilekkel és horgászokkal is.
„Célunk, egy olyan turisztikai központ létrehozása, mely hozzájárul egy magas színvonalú és egyedi kikapcsolódási lehetőség biztosításához.”- mondta köszöntőjében Leleszi Tibor, aki városvezető társaival együtt jelentős szerepet vállalt abban, hogy a környező településekkel karöltve, őket támogatva, szoros kohézióban működjenek együtt, egy közös cél érdekében. Kisvárda polgármestere tájékoztatta a résztvevőket, hogy a megvalósítandó elképzelés két fontos pilléren nyugszik: egyrészt, a Rétközi-tó élővilágának és természeti szépségének visszaállítása, másrészt, a turizmus fejlesztésére irányuló tervek megvalósítása.
„Büszke vagyok rá, hogy az ország egyik legnagyobb léptékű élőhelyvédelmi rekonstrukciós beruházása itt, nálunk valósul meg. - mondta beszédében dr. Seszták Miklós. A nemzeti fejlesztési miniszter kifejtette, hogy mennyi nehézség és erőfeszítés kellett ahhoz, hogy révbe érjen ez a fejlesztés. „Azt gondolom, hogy ezzel a projekttel példát mutatunk az egész ország számára felelős, környezettudatos gondolkodásból, és megmutatjuk, hogy igenis lehetséges. Bízom benne, hogy a közös erőfeszítéseknek köszönhetően a víztározó hamarosan újra megtelik vízzel, a tó és környéke pedig újra benépesül és visszaköltözik a területre a természetes harmónia és az élet.” - mondta térségünk országgyűlési képviselője.
A projekt megvalósításáról, a tó és környéke jelenlegi állapotáról, illetve a már megkezdődött munkálatokról dr. Nagy Péter, Döge község polgármestere, a beruházás projektvezetője tartott előadást. Prezentációja elején, minden település nevében külön megköszönte dr. Seszták Miklós miniszternek a projekt sikerességében tett közbenjárását, aki látva a kidolgozott terveket, felismerte azt, hogy ez a beruházás igen komoly jelentőséggel bírhat a jövőben nem csak a környező települések, hanem az egész Rétköz tájegység életében.
A projektvezető előadásából kiderült, hogy egy 470 hektárnyi terület helyreállításáról van szó, és hogy a munka két részből áll: egyik részében majd 300 ezer köbméter iszapot kell megmozgatni, míg a másik részében olyan vízkiviteli műtárgyat kell építeni, amely pótolni tudja a napi 40 ezer köbméter elpárolgó és elszivárgó vízmennyiséget.
„Személyes meggyőződésem az, hogy ezzel a nagyszabású projekttel megteremtjük az alapjait és a lehetőségét a későbbiekben megvalósítható beruházásoknak. Az elvégzett munka és az anyagi ráfordítások pedig majd mindenképpen megtérülnek, hiszen új munkahelyeket teremtünk, és ami talán ennek a térségnek a legfontosabb: itt tartunk és ide vonzunk majd másokat is.” - zárta szavait dr. Nagy Péter.
A Rétközi-tó a Felső-Tisza vidék 26 éve épült legnagyobb jelentőségű tározója, feltöltött állapotban Magyarország egyik legnagyobb mesterséges tava. A konzorcium feladata és célja, hogy a tó eredeti állapotát visszaállítva, számos bővítéssel és lehetőséggel kiegészítve, egy egyedi és igényes kikapcsolódási lehetőséget szolgáltasson turistáinak, megteremtve ezzel a Rétközi- tó jövőjét. Ez a közös projekt kiemelt jelentőséggel bír majd és erősíti a települések szoros együttműködését is.
A térség egyik legnagyobb beruházása valósulhat meg Kisvárda környékén,
mely egy rendkívül összetett és minden bizonnyal pozitív folyamatot indít el a közeljövőben.
- Durucz Gabi -
eseményfotók: Szabó Sándor
projektfotók: Matuk Péter