Mint ismert, sikeresen pályázott Kisvárda Város Önkormányzata az ÉAOP-4.1.2/A-12-2012-006 kódszámú, „A kisvárdai Városi Egészségügyi Alapellátás épületének infrastrukturális fejlesztése és akadálymentesítése” című projektre.
A városunkban működő Városi Egészségügyi Alapellátás a kisvárdai kistérség kiemelt egészségügyi szolgáltató intézménye, mely területi ellátási kötelezettséggel rendelkezik Kisvárdán és további 2 településen. „Az intézmény alaptevékenységei mellett - mint háziorvosi, házi gyermekorvosi ellátás, fogorvosi alapellátás, kistérségi központi házi orvosi ügyeleti ellátás, védőnői ellátás, iskola egészségügyi ellátás - különböző kiegészítő tevékenységeket is ellát. A háziorvosi tevékenységhez kapcsolódóan működik az épületben egy praxislabor, illetve a fogorvosi alapellátáshoz kapcsolódóan fogászati röntgen és fogszabályozás is zajlik az intézményben.” - mondta Lukács Katalin intézményvezető.
A projekt során felújításra kerültek az épület homlokzati elemei, megvalósult a nyílászárók korszerűsítése, a hőszigetelés, valamint az épület akadálymentesítése. Felújításra kerültek továbbá a kazánház elavult vezetékei és berendezései, a belső terek burkolatai, az elektromos hálózat és a kapcsolók. Az épület maradéktalanul megfelel a hatályos előírásokban foglalt energetikai szempontoknak, az épület fűtésrendszere racionalizálttá és kiegyensúlyozottá vált.
„A sikeresen megvalósult projekt eredményeképpen egy korszerű, minden igényt kielégítő infrastrukturális állapotú épület jött létre, egy olyan akadálymentes intézmény, melyben valamennyi fogyatékossági csoport gond nélkül tudja elérni az intézmény által nyújtott szolgáltatásokat.” - nyilatkozta Leleszi Tibor polgármester, hozzátéve: „A támogatás elnyerése által megvalósult fejlesztés az intézményben működő szakmák számára megteremti a betegközpontú, ember közelibb szervezeti hátteret.
Kisvárda polgármestere tájékoztatott továbbá arról is, hogy a pályázatba nem volt lehetőségük beledolgozni a rendelő épületének tetőhéjalás cseréjét, ezért azt Kisvárda Város Önkormányzata önerőből vállalta, és a projekten kívül, de annak kivitelezési munkáinak részeként valósította meg. Az akadálymentes feljutást segítő korlátlift szintén önerőből került megvalósításra, mint nem támogatott, de kötelezően megvalósítandó eleme a pályázatnak. A projekt közcélú, tehát nem jövedelemtermelő beruházásnak minősül.
Ünnepélyes átadás
A megújult intézmény ünnepélyes átadásán, június 5-én pénteken, köszöntőt Leleszi Tibor polgármester, ünnepi beszédet pedig Lukács Katalin intézményvezető mondott, akik méltatták a beruházás minőségét, az intézményben dolgozók munkáját és azt az együttműködést, amely városunkban zajlott a projekt előkészületeiben és a munkálatok alatt is.
Az átadó ünnepség köszöntő szavait dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter zárta, aki hangsúlyozta, hogy amikor ő Kisvárdán van, akkor haza jön és ugyanolyan kisvárdai lakos, mint bárki más. Elmondta továbbá, hogy örömmel tölti el, hogy az elmúlt öt évben, szinte nem volt olyan alkalom, hogy amikor itthon volt, ne adjanak át valamilyen új épületet, ne zárjanak le egy új felújítási-beruházási projektet, vagy ne nyissanak meg egy kulturális,-sport,-oktatási, vagy éppen egyesületi, civil rendezvényt. Ezen események mind-mind azt jelentik, hogy Kisvárda valóban egy élhető, pezsgő és sok szegmensében megújult, fejlődő város lett, ahol jó élni, ahová jó hazajönni, ahol jó családot alapítani és megöregedni.
A szalagátvágás előtt kulturális műsorral közreműködött Popelics Júlia, a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium tanulója, valamint Fülep Alícia, a Weiner Leó Művészeti Iskola hegedűse és Hidi László zongora-tanár. A megújult intézményt, annak dolgozóit és a mindennapos munkavégzést, a helyi történelmi egyházak képviselői, Katona István káplán, Grunda János parókus és Bogya-Kis Áron lelkész áldották meg.
Durucz Gabi
fotók: Kovács Péter