Mint arról korábban honlapunkon és a Kisvárda Újságban is hírt adtunk, újabb sikeres pályázatot tudhat magáénak Kisvárda Város Önkormányzata: a KAPU – KultHáz és egyéb KözHelyek – funkcióbővítő városfejlesztés Kisvárdán című pályázat alapján, Kisvárda Város Önkormányzata a XIX. Uniós Fejlesztések fejezet Észak-Alföldi Operatív Program előirányzatból egyszeri, vissza nem térítendő támogatásban részesült.
Az előirányzat Európai Regionális Fejlesztési Alapból támogatott, az elfogadott elszámolható összköltség 220 383 244.- Ft, a támogatási intenzitás 100 %-os.
A belváros-városközpont vonatkozásában, az akcióterületi terv általános célja, hogy új városi funkciók kialakításával, illetve a meglévők erősítésével képes legyen a város betölteni kapu szerepét mind gazdaságfejlesztési, mind turisztikai, mind belső társadalmi mobilizációs szempontból.
Mi is ez a kapu szerep?
A „kapu” szó mindennapi értelmében és mozaikszóként (K.A.P.U.) használandó a projekt során. Jelentése:
Kisvárda hagyományokból építkező, de egyben modern, fenntarthatóság - orientált városarculatának kialakítása.
Application supports („az alkalmazás támogatja”) - a város intelligens, digitális technológiákra való átállásának, a gazdaság élénkítésének támogatása.
Plurális – a civil, illetve gazdasági szektor, valamint a helyi, nem formális közösségek bevonása.
Urbi et orbi - a fejlesztések a város polgárai mellett a járás, illetve a turisztikai desztináció területén élőknek is pozitívan befolyásolja az életkörülményeit, lehetőségeit, kitörési pontot teremt, erősíti a város térségszervező funkcióját.
A pályázatról tartottak információs napot február 25-én délután, a Városháza nagytermében.
„Kisvárda több szempontból is kapu szerepet tölt be a térség életében. Kedvező természetföldrajzi, közlekedési, geopolitikai adottságai, gazdasági szempontból Kisvárdát - Záhonnyal a kelet kapujává tette.” - mondta köszöntőjében dr. Seszták Miklós. Térségünk országgyűlési képviselője hangsúlyozta továbbá: „A hagyományok tisztelete mellett a modern, fenntartható szemlélet is a városfejlesztés alapját képezi, amely a szerethető, fiatalos városarculat megteremtéséért dolgozik. Hosszú távon , a fiatalok számára is, egy vonzó Kisvárda lehet a fejlődés kulcsa.”
„A város és annak fejlődése elképzelhetetlen a köz-,és magánszektor együttműködése nélkül. Ez igaz mind a fejlesztések előkészítésére, mind pedig a fejlesztések támogatottságának, beágyazottságának megteremtésére is. A városfejlesztés legfontosabb eleme a közösségi támogatás kialakulása.” - mondta a projekt bemutatója kapcsán a város polgármestere, Leleszi Tibor.
Az elnyert, száz százalékos támogatottságú projektnek köszönhetően kerül kialakításra a Szent László út 18 sz. alatt a K.A.P.U., mint integrált, multifunkciós közösségi tér, valamint a közösségi sporttér, méltó külső-és belső értékeket adva Kisvárdának, mint Kelet-Magyarország egyik legjobban fejlődő, legjobban élhető kisvárosának.
Durucz Gabi