A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény 2014 január 1.-től hatályos módosítása alapján megszűnt az átmeneti segély és a temetési segély, helyettük önkormányzati segélyt állapíthat meg a települési önkormányzat képviselő testületétől átruházott hatáskörben a Polgármester.
A Polgármester a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyek részére az önkormányzati rendeletben meghatározottak szerint eseti jelleggel önkormányzati segélyt nyújt.
Önkormányzati segélyben azok a személyek részesülhetnek akik önmaguk, illetve családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni vagy alkalmanként jelentkező, nem várt többletkiadások – így különösen betegséghez, halálesethez, elemi kár elhárításához, a válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához, iskoláztatáshoz, a gyermek fogadásának előkészítéséhez, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásához, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez kapcsolódó kiadások – vagy a gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorulnak.
Az önkormányzati segély kérelemre és hivatalból – különösen nevelési-oktatási intézmény, gyámhatóság, továbbá más családvédelemmel foglalkozó intézmény, illetve természetes személy vagy a gyermekek érdekeinek védelmét ellátó társadalmi szervezet kezdeményezésére – is megállapítható.
Mivel az ellátás a kérelmező, illetve családjának válsághelyzetét hivatott mérsékelni, ezért a mielőbbi segítségnyújtás érdekében az önkormányzati segély iránti kérelemről a kérelem beérkezését vagy a hivatalbóli eljárás megindítását követő 15 napon belül kell dönteni.
A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény 2014 január 1.-től hatályos módosítása alapján megszűnik a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás, helyette a szociális törvény szerinti önkormányzati segély állapítható meg.
Az újként bevezetett önkormányzati segélyen kívül a közgyógyellátásra való jogosultság megállapítása tekintetében történt változás – eddig a jegyző döntött a jogosultságról, tárgyév januárjától a képviselő testülettől átruházott hatáskörben a Polgármester jogosult dönteni.
A közgyógyellátás esetében az utóbbi években a nyugdíjak emelését nem követte a jogosultsági határ megállapítását szolgáló, az öregségi nyugdíj legkisebb összegének emelése, ezért sokan kiestek a jogosultak köréből. Átérezve a kérelmezők nehéz anyagi helyzetét a képviselő testület módosította a jövedelmi értékhatárokat.
A Kisvárdai Közös Önkormányzati Hivatal Lakosságszolgálati Osztályának munkatársai
továbbra is készségesen állnak a város lakóinak rendelkezésére.
Elérhetőségeink:
Kisvárda, Szent L. út 7-11.
Ügyfélfogadás: fsz. 2 szoba (Telefon:45/500741)
Telefon: 45/ 500703, 500705, 500706, 500708
email: kopaczagnes@kisvarda.hu
Kopacz Ágnes
lakosságszolgálati osztályvezető