A kisvárdai Rétközi Múzeum által, 2012 szeptemberében elindított múzeumpedagógiai fejlesztési projekt sikeresen befejeződött. A pályázat az Új Széchenyi Terv keretében európai uniós forrásból valósult meg. Köszönet érte.
A „Tanulok, hogy befogadjam” projekttel múzeumpedagógiai foglalkozásokat tartottunk és rendezvényeket valósítottunk meg. A programok azon túl, hogy a Rétközi Múzeum gyűjteményeihez kapcsolódtak, új ismeretek megszerzését célozták, és a társadalmi befogadásra, a fogyatékosok elfogadására is irányultak.
A Rétközi Múzeum gyűjtőköre a Rétköz, ennek a tájegységnek a régészeti, néprajzi, történeti, képzőművészeti emlékeit őrzi. A múzeumban kiállított néprajzi anyagot a földszinten négy egységbe rendeztük: Ajaki ház és cifra pitvar, Kovácsműhely, Kerek az én szoknyám alja–babák népviseletben, Szövőház. A galérián három állandó kiállítást tekinthetnek meg a látogatók: egy 19. század végi polgári szobabelsőt, a Rétközi ősiségek című régészeti, valamint a Mesterek és tanítványok címet viselő képzőművészeti kiállítást. Az állandó kiállítások mellett évente számos időszaki kiállítás is van a múzeumban.
A Rétköz kulturális értékeit őrizve és feltárva, hozzájárulunk a kulturális identitástudat kialakításához és közösségi büszkeség erősítéséhez. Kulturális neveléssel támogatjuk a közoktatást és helyi kulturális közösségi pontot képviselünk, ifjúsági, családi nagyrendezvények, egyidejűleg több csoportot foglalkoztató vetélkedők helyszíneként. Célunk a múzeumi ismeretek befogadása mellett az elfogadás terjesztése: ép gyerekek és pedagógusok empátiás készségének fejlesztése a fogyatékkal élők iránt.
Az óvodásoknak és az alsó tagozatosoknak tartott múzeumi napokon megismertettük a gyerekeket a népzenével, a ritmussal és mozgással, a táncos-mozgásos mondókákkal, énekes játékokkal, és a hangszerek különböző fajtáival. A felsősöknek és középiskolásoknak szervezett múzeumi napjaink a Rétköz régészeti emlékeit mutatták be. A felsősök ezen kívül a hagyományos népi viseletekkel ismerkedtek. Az óvodásoknak és alsó tagozatosoknak tematikus foglalkozásokat tartottunk a régi mesterségekről, az évszakokhoz kapcsolódó gazdasági munkákról, a textilkészítésről, a korabeli öltözködésről és a jeles napokról. A fogyatékkal élők számára speciális foglalkozások voltak, melyeken a Rétköz régi paraszti világát elevenítettük meg és Kisvárda híres embereit mutattuk be. Az egész napos családi foglalkozásokon igyekeztünk megismertetni és megszerettetni látogatóink szüleinek, nagyszüleinek szokásait, táncait, hogy azokat használni és hasznosítani tudják a mindennapi életben, szórakozásban: egy-egy bálban vagy lakodalomban.
A projekt keretében elkészültek a foglalkozások lebonyolításához szükséges kellékek, foglalkoztató anyagok és demonstrációs eszközök. Elkészült a múzeumpedagógiai projektről a közoktatási partnerek szemszögéből megfogalmazott módszertani útmutató.
Az eltelt 14 hónapban 22 múzeumi napot, 50 tematikus foglalkozást, 20 speciális múzeumi foglalkozást és 8 egész napos családi foglalkozást tartottunk, amelyeken Együttműködési megállapodással rendelkező négy oktatási-nevelési partner intézményünkből és a családok köréből több mint 450 fő vett részt.
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege: 20. 000. 000. Ft.
A megvalósítás ideje: 2012. szeptember 3. – 2013. október 31.
Dr. Vofkori Mária
múzeumigazgató, projektmenedzser
Telefon: 06-20/342-7009