Sikeresen pályázott Kisvárda Város Önkormányzata a „K.A.P.U. 2 – az „Északi Kertváros szociális jellegű városrehabilitációja, a társadalmi befogadás, integráció feltételeinek megteremtése Kisvárdán” című, ÉAOP-5.1.1/A-12-2013-0005 jelű pályázatra.
A projekt legfontosabb tevékenységei:
1. Lakhatási feltételek javítása
Ennek keretében, az alábbi ingatlanok korszerűsítése: Sorompó út 9.; Rigó János út 29.; Mária út 38.; Mária út 40.
2. Bérlakások kialakítása
Elsősorban pályakezdő, illetve devizahitel problémával küzdő családok részére a Bem János út 16., és a Bihari út 4. szám alatti ingatlanokban.
3.Városrehabilitációs Iroda és közösségi tér valamint játszóház kialakítása
A Kastal utca 36. szám alatti épületben egyszerre öt funkció megvalósítását tervezi az önkormányzat:
1. Itt kerül elhelyezésre a Városrehabilitációs Iroda, melynek elsődleges célja a lakosság tájékoztatása a városrehabilitációs program megvalósításáról.
2. Közösségi tér kialakítása, mely helyet ad a Civil Programalap keretében megrendezésre kerülő alábbi projektelemeknek: „Segíthetek?” egészségügyi, mentális és kapacitásbővítési tanácsadásra épülő programcsomag;"Egységben az Erő" formális és nonformális közösségek összefogását segítő programcsomag; Teleház működtetése; "Várda Cottage" Közösségi kert működtetésére irányuló programcsomag.
3. Játszóház: „A kötelező önkormányzati feladatokon túl fontos feladatunknak tartjuk az időszakos gyermekfelügyelet feltételeinek kialakítását annak érdekében, hogy a GYES-ről, GYED-ről visszatérő nők részmunkaidős foglalkoztatás keretében képesek legyenek munkát vállalni, képzéseken részt venni. Emellett célunk a gyerekek jobb színvonalú ellátásának biztosítása, készség és képességfejlesztése, a szociális hátrányok leküzdése.” - magyarázta a projekt célját Leleszi Tibor polgármester. A programok az egyes életkoroknak megfelelően szerveződnek majd.
4. Játszótér kialakítása: a cél az, hogy az akcióterületen élő gyerekeknek biztonságos módon nyújtson a város lehetőséget a játékra, az egymással való találkozásra.
5. Közösségi kert: egy olyan közösségi kert alakul ki 3-5 család részére, amelyben lehetőség nyílik a család zöldségfogyasztásának megtermelésére, illetve a felesleg értékesítésére. A friss zöldség megtermelésével biztosítható a programban részt vevő családok vitamin és ásványi anyag ellátása, ezen keresztül javítható az általános egészségi állapotuk.
„Az akcióterületen élő, leszakadó társadalmi rétegek, illetve a fiatalok körében sajnos nem alakult ki az otthoni kertészkedés kultúrája, melynek ismételt meghonosítása szükséges. Emellett a közösségi kert kialakítása alkalmat teremt a projekt keretében tervezett zöldségtermelő képzés megvalósítására, így a szükséges szaktudás megszerzésére is.” - nyilatkozta a polgármester.
4. Közösségi ház, tanoda, foglalkoztató és sportpálya kialakítása
A projektelemet a Kisvárdai Görög Katolikus Egyházközség valósítja meg a Sorompó utcán, ahol az alábbi résztevékenységek valósulnak meg:
1. közösségi tér funkció: MesÉd program; üzemlátogatások szervezése; tréningek szervezése; egészségügyi szűrőbusz programelem fizikai megvalósítása; Tanoda program nemcsak gyerekeknek; Közösségi kert program; sportpálya.
2. Gyakorlati képzések: betonelem gyártó-, illetve zöldség és gyümölcstermesztő OKJ – s képzések;
szociális szövetkezet működésének helye a kialakítandó foglalkoztatóban.
3. A lakófunkcióhoz kapcsolódóan: tekintettel arra, hogy a szegregátumban jelentős számban találhatóak komfort nélküli lakások, a projektelem keretében közösségi fürdőt és mosodát alakítanak.
5. Járdafelújítás a Liptay, Erzsébet, Mária, és Kastal utcákon.
6. Térfigyelő kamerarendszer kiépítése az akcióterületen.
7. Civil programalap
A programalap kialakításának és működtetésének célja, hogy minél színesebb, sokrétűbb programok valósuljanak meg az akcióterületen civil szervezetek szervezésében, így minél nagyobb legyen a projekt társadalmi beágyazottsága, támogatottsága.
1. Kulturális programok szervezése: külön a gyerek, fiatal és felnőtt korosztályú célcsoport számára az életkori sajátosságoknak megfelelő, érdekes és szórakoztató kulturális programok szervezése.
2. MesÉd (mesélő édesanyák) program: általános cél a szocializációs hátrányok mérséklése, főként a marginalizálódott közösségekben élő gyerekek számára, illetve a programba bevont nők vonatkozásában a kirekesztettség csökkentése. Konkrét cél a szülő – gyermek kapcsolat erősítése, a roma integráció megalapozása, közösség építése a programban részt vevő nők között.
3. Üzemlátogatások szervezése: a tevékenység célja a társadalmi mobilitás elősegítése, illetve az alacsony gazdasági aktivitás javítása, a munkanélküliség magas szintjének csökkentése. Fontos cél a programban részt vevők aktivizálása, motiválása is jó példák bemutatásán keresztül.
4. "SEGÍTHETEK?" egészségügyi, mentális és kapacitásbővítési tanácsadásra épülő programcsomag: tréningek, civil szervezetek szervezetfejlesztése, egészségügyi szűrések.
5. "Egységben az Erő" formális és nonformális közösségek összefogását segítő programcsomag: szociális marketing tevékenység megvalósítása; pilot program, a roma származású emberek integrált lakókörnyezetbe költöztetése, a Kisvárdán található szegregátumok felszámolása; Helyi Támogató Csoport működtetése; Teleház működtetése; Tanoda program, illetve képzések megszervezése, Várda – cottage – közösségi kert kialakítása.
Durucz Gabi