A Várday Kata Református Iskola lelkes, kerékpározni szerető diákjai az nyári szünet ideje alatt ismét nyeregbe pattantak.
Az idei nyáron is kétkeréken fedeztünk fel egy újabb magyarországi vidéket, ezúttal az Alpokalja – Fertő-tájra látogattunk el 21 fős csapatunkkal. A rutinos bringások egy hetet töltöttek a vidéken, miközben rengeteg új élménnyel gazdagodtak. Rendhagyó történelem órák és legendák által megismertük a helyi nemzetiségeket, kultúrákat. A Széchenyi család több örökségi helyszínét látogattuk meg, jártunk a nagycenki mauzóleumban, a fertőszéplaki kastélyban és templomban, de a Gloriett kilátó sem maradhatott ki a repertoárból. Sopron kultikus jelképének, a Tűztoronynak meghódítása után megismerkedhettünk a város történetével és híres embereivel. A fertőrákosi Kőfejtőben megpillanthattuk Európa legnyugatibb sztyepptavát a Fertőt, aminek élővilágát reggeli madárles által fedeztük fel. A magyar Versailles-nak nevezett fertődi Esterházy-kastély és parkja mindenki emlékében sokáig még élni fog.
Jó idő kísérte végig csoportunk útját, hűsítő csobbanásokkal fűszerezve. A több mint 200 km-es táv legyűrése közben mindig maradt esténként elég energia egy kis sporttevékenységre, focira, röplabdára, ipiapacsra.
Ismét nyeregben érezhettük magunkat…
Iskolánk maroknyi kis csapata július közepén ismét nyeregbe pattant és ezúttal a Felső-Tisza vidékét kereste fel. Tizenegy fővel két táborvezető és egy túrakísérő kelt útra.
A Felső-Tisza vidéken már mondhatni rutinosan mozogtunk, ugyanis évről-évre igyekszünk erre a tájra kerékpártúrákat szervezni. Ezen útvonal bejárásával szeretnénk diákjainkkal megismertetni közvetlen környezetünk szépségét, a Tisza varázslatos vidékét.
A Felső-Tisza vidék hangulatos kis falvaiban számos különlegesség várt bennünket. A túra során elbűvölő templomokat, csodaszép kastélyokat, irodalomtörténeti emlékhelyeket, népi építészeti emlékeket, romvulkánokat, természetvédelmi területeket ismerhettünk meg. Utunkat, végig a Tisza és mellékfolyói szegélyezték. A túra útvonala olyan ikonikus települések érintésével halad keresztül Szatmárban és Beregben mint Fehérgyarmat, Penyige, Csengersima, Kölcse, Túristvándi, Szatmárcseke, Tivadar, Tarpa, Csaroda, Tákos vagy épp Vásárosnamény.
Az idei túraútvonal minimális módosításon esett át, az idei esztendőtől ezen a túraútvonalon megszűnt a csomagszállítás, így csomagjainkat magunk vittük nap, mint nap. Ehhez jó minőségű, csomagtartóra szerelhető 2x20 literes kerékpáros táskák álltak rendelkezésünkre.
Túránk során horgásztunk a Szenke patak partján; megtekintettük a gyügyei, szamosújlaki és szamostatárfalvai református templomokat; Cégénydányádon bepillantást nyerhettünk egy kastély múltbéli mindennapjaiba és a Hortobágyi Nemzeti Park felkészült tárlatvezetője ismertette meg velünk a Felső-Tisza-vidék természeti értékeit és magát a kúriát.
Felkerestük hazánk egyik legismertebb „szellemfaluját”, Nagygécet, melyet a Szamos áradását követően örökre letöröltek a térképről. A nagyari Luby kúriában érdekes információkat tudhattunk meg Petőfi Sándor és a Bereg kapcsolatáról. Vámosatyán bevettük a XVI. századi Büdy várromot, de nem maradhattak ki a sorból Csaroda és Tákos csodálatos református templomai sem. Természetesen a tiszai fürdőzés sem hagytuk ki a programok sorából.
Köszönjük a táborok szervezőinek és a kísérők munkáját! Köszönjük Pethőné Nagy Zsuzsanna tanárnőnek, Pethő Gyula tanár úrnak és Valla Gábornak az odaadó figyelmet, valamint a táborvezetést.
Élményekkel teli kerékpáros túrák vannak mögöttünk. Bízunk benne, hogy a mostani kezdő csapatunkból többen is ráéreztek a BringásVándor Tábor ízére és jövőre új útvonalon találkozunk velük!
Egyelőre letámasztjuk a kerékpárt, de jövő nyáron újra elővesszük és meg sem állunk a következő táborhelyszínig és útvonalig.
-Valla Gábor-