A 110 éves iskola igazgatója 1981-ben, pontosan 40 évvel ezelőtt lépte át a Bessenyei György Gimnázium kapuját matematika-számítástechnika szakos tanárként. Bíró Gábor a gimnázium ballagási ünnepségén, „Bessenyei Emlékérem” kitüntetésben részesült, a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium egész közössége nevében, köszönetük és elismerésük jeléül.
BÍRÓ GÁBOR az iskola fennállásának 100 éves évfordulójára készült jubileumi emlékkönyv bevezetőjében így fogalmaz:
„Kezdő tanárként azzal a naiv hittel érkeztem e falak közé, hogy a zsebemben lapuló friss diploma elegendő ahhoz, hogy megvédjen majd a nehéz helyzetekben. Talán mondanom sem kell, hogy számomra akkoriban az élet iskoláját is megtestesítő Bessenyei György Gimnáziumban eltöltött első évek alaposan rácáfoltak erre az elképzelésre. De nem igazán a rám zúduló tennivalók, hanem a falakból áradó történelmi hangulat, a régi tablókról rám tekintő nagy elődök magabiztossága, emberi tartása adott igazi mintát ahhoz, hogy nőjek fel a feladathoz. Az iskola különlegessége megérintett, kitapintható szellemisége szinte beszippantott, és ez kezdő tanári állapotomon nagyon sokat formált. Hálás vagyok a közösségnek, hogy emberi kapcsolatokkal, sok-sok élménnyel, elhivatottsággal, új szemlélettel és mérhetetlenül sok tapasztalattal gazdagított az évek során.”
Felsorolni is szinte lehetetlen, mi minden történt az alatt a 40 év alatt az intézményben.
Mit köszönhet a Besi Bíró Gábor igazgató úr pedagógusi pályája kezdetén megalapozott elhivatottságának?
Élettel teli külső és belső tereket, tudatos szakmaisággal megvalósított inspiráló, támogató tanulási környezetet, a közösséghez való tartozás fontosságát, a régi és az új harmóniáját, a folyamatos megújulás lehetőségét, az egyéni és szakmai önállóság érzését, a gyümölcsöző partneri kapcsolatok értékét, országos és nemzetközi ismertséget, elismertséget.
Amit mi adni tudunk, az örökre megmarad! Iskolánk sokatmondó mottója, ami történetesen tőle származik, hitelesen tükrözi Bíró Gábor pedagógusi, vezetői attitűdjét, az iskolai oktató-nevelő munka legfontosabb céljáról alkotott elképzelését. Értékteremtő munkája példaértékű. 28 éve tartó igazgatói tevékenysége során az intézmény nemcsak pedagógiai értelemben, hanem infrastruktúráját tekintve is folyamatosan fejlődik, köszönhetően nyitottságának, igényességének, innovatív szemléletmódjának. Nincs olyan szeglete az épületnek, ahol ne fedezhetnénk fel a keze nyomát. A gimnáziumokat tekintve, az országosan is szinte egyedülálló Atlétikai Centrum a futófolyosóval, a Béres József nevét viselő természettudományos laboratórium, a korszerű számítástechnikai eszközökkel felszerelt szaktantermek, a CNC labor, a Smart School terem, a kollégium, vagy akár a függőfolyosón lévő Bessenyei emlékfal fémjelzi fáradhatatlanul végzett, szakmailag átgondolt, alaposan megtervezett, jövőbe mutató tevékenységét.
Pedagógiája, gyermekközpontú nevelési elvei, tanári hitvallása Kodály Zoltán szavaival jellemezhető leginkább, miszerint „Sokszor egyetlen élmény egész életre megnyitja a fiatal lelkeket….Ezt az élményt nem lehet a véletlenre bízni: ezt megszerezni az iskola kötelessége.” Ebben a szellemben támogatja és várja el a gyermekek mindenekfelett álló érdekét szolgáló pedagógiai módszerek alkalmazását, az élményközpontú tanítás, a komplex személyiség- és kompetenciafejlesztés gyakorlati alkalmazását a mindennapi munkában. Mindezek megvalósíthatóságát folyamatos szakmai kutató-elemző illetve szakértői tevékenységével, országosan elismert előadásaival és publikációival is segíti.
Bíró Gábor az elmúlt nehéz időszakban is teljes erővel a tanulóink haladásának segítésén dolgozott. A nevelőtestület maximális támogatásával minden digitális lehetőséget azonnal megragadott. Olyan vezető, aki a problémát felismeri és rögtön a megoldásokat keresve összetartja a közösséget. A mögöttünk álló embert próbáló időszakot is tevékenyen töltötte. Jelenleg egy új iskolai közösségi tér kialakításának befejező munkálatait irányítja, valamint a Besi park megújításán dolgozik, így várja vissza a diákközösséget a következő tanévben.
A megyei oktatás-nevelés területén kifejtett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés Kiss Áron díjban, a köznevelés területén végzett kiemelkedő hatású oktató-nevelő munkája elismeréseként az Emberi Erőforrások Minisztere Apáczai Csere János-díjban részesítette. Az irányítása alatt megvalósult kiemelkedő minőségfejlesztő tevékenység elismeréseként iskolánk megkapta a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közoktatási Közalapítvány Az Oktatás, Nevelés Eredményességéért Díját és az intézményünk egyike annak a 38 iskolának, akik az országban Minősített Tehetséggondozó Műhely címmel büszkélkedhetnek.
További munkájához jó egészséget, az elhivatottság érzésének,
lelkesedésének megtartását kívánjuk!