Intézményünk 2020 januárjában részt vett, az Oktatási Hivatal által kiírt pályázaton, melynek eredményeként, szakmai munkánk elismeréseként, elnyertük az „Oktatási Hivatal Bázisintézménye” címet.
Mit is jelent bázisintézménynek lenni:
Az Oktatási Hivatal Nyíregyházi Pedagógiai Oktatási Központja (a továbbiakban: POK) a helyi bázisintézmények bevonásával növeli az illetékessége alá tartozó köznevelési intézmények pedagógiai munkájának eredményességét. A POK-kal együttműködő bázisintézmények készek megosztani működő jó gyakorlataikat, helyet és lehetőséget biztosítanak műhelymunkák, bemutató órák, versenyek, továbbképzések számára. Tevékenységükkel hozzájárulnak a pedagógiai szakmai párbeszéd színvonalának emelkedéséhez, és segítik a POK pedagógiai-szakmai szolgáltatásaihoz való méltányos hozzáférést.
A bázisintézmények kijelölését célzó pályázati eljárásban az állami köznevelési közfeladatot ellátó intézmények közül azokra esett a választás:
- amelyeknek mindennapi nevelési, oktatási, szakképzési és egyéb tevékenységeiben kézzelfoghatóan megjelennek a kor elvárásaihoz illeszkedő szakmai innovációk,
- amelyek tevékenysége jó gyakorlatként követésre érdemes,
- amelyek minden intézmény számára elérhető, hozzáférhető módon helyet, valamint lehetőséget biztosítanak műhelymunkák, bemutató órák, versenyek, továbbképzések számára, így készek és képesek a hálózatos tudásmegosztás biztosítására helyben vagy egy partnerintézménynél,
- amelyek az adott megyében bázisintézményi tevékenységükkel hozzájárulnak a pedagógiai szakmai párbeszéd színvonalának emelkedéséhez,
- amelyek támogatják a tartósan alulteljesítő köznevelési intézmények szakmai tevékenységét, az ott folyó nevelő-oktató munka eredményességét.
Úgy gondoljuk, hogy a szükséges szakmai és tárgyi feltételek mellett, példaértékűen valósul meg intézményünkben a különleges bánásmódot igénylő gyermekek inkluzív /befogadó/ nevelése. Ezért, arra törekszünk, hogy a módszertani és egyéb területen segítséget igénylő intézményeket támogassuk. Gyakorlatunk adaptálható minden más hasonló köznevelési feladatot ellátó intézményre.
A jó gyakorlatunk alkalmazási területei:
Az óvodás korú gyermekek személyiségének fejlesztése: a személyiségfejlesztés komplex szemléletén alapuló közép- és hosszú távú fejlesztési tervek kidolgozása és megvalósítása, a pedagógiai problémák felismerése, megoldásuk különböző módozatainak kidolgozása.
A gyermeki tanulás támogatása: az életkori, az egyéni és a csoport sajátosságoknak megfelelő, aktivitást, differenciálást elősegítő tanulási-tanítási stratégiák, módszerek alkalmazása és bemutatása.
A pedagógusok szaktárgyi tudásának bővítése, tudásmegosztás: a tanítási stratégiák rugalmas alakítása, összehangolása a tanulási célokkal és differenciálása a gyermekek egyéni képességeinek megfelelően.
A jó gyakorlat megosztásának formája:
Igény szerint: előadás, műhelymunka, bemutató foglakozás keretében pedagógusok széles körében.
Bázis intézményi feladataink megvalósítása 2020 szeptember 1.-től 3 éven át tart majd. Ezidő alatt szeretettel várjuk a kedves érdeklődőket a Pedagógiai Oktatási Központ keretében meghirdetett, illetve a saját szervezésű Szakmai napokra.
Ezúton köszönöm kollégáim kiváló szakmódszertani tudását, munkavégzésbe fektetett aktivitását, kreativitását, innovatív szemléletét.
Rendkívüli hálával és büszkeséggel a szívemben kívánok
sok-sok örömteli percet az előttünk álló feladatok megvalósításához!
Pálinkásné Garasos Melinda
intézményvezető
Kisvárdai Egyesített Óvoda