Ha betartjuk és a betartatjuk a koronavírus-járvány megelőzését célzó szabályokat, akkor – bár szokatlan házirenddel – de maradhat a mindennapos, személyes oktatás Kisvárdán is.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma az Operatív Törzzsel, a Belügyminisztériummal és a Nemzeti Népegészségügyi Központtal együttműködve összeállította a 2020/2021. tanév kezdésére és lebonyolítására vonatkozó részletes intézkedési tervet. Kisvárda minden oktatási intézménye ennek figyelembevételével készített el a saját intézkedési tervét, melynek célja a koronavírus járvány elleni védekezés minél hatékonyabb megszervezése.
A 2020/2021-es tanévben a tanítási napok száma eggyel kevesebb a tavalyinál, a tavaszi szünet jóval korábban indul. Minderre persze némi árnyékot vet a járványveszély. A szünetekről fontos tudni, hogy az iskola a tanítási év kezdő és befejező napjának változatlanul hagyásával más időpontban is adhat a tanulóknak szünetet, valamint a szünetek kezdő és befejező napját módosíthatja, ha heti pihenőnapon tartott tanítási nappal ehhez a szükséges feltételeket megteremti.
Első tanítási nap: 2020. szeptember 1. (kedd)
Utolsó tanítási nap: 2021. június 15. (kedd)
Első félév vége: 2021. január 22.
Félévi eredményekről értesítés: 2021. január 29-ig
Őszi szünet előtti utolsó tanítási nap: 2020. október 22.
Őszi szünet utáni első tanítási nap: 2020. november 2.
Téli szünet: 2020. dec. 18. – 2021. január 4.
Tavaszi szünet: 2021. március 31. – 2021. április 7.
Több szempontból hasonló, mégis iskolánként
egyedi házirendek léptek életbe városunkban is:
Somogyi Rezső Általános Iskola:
A tanévnyitó ünnepséget szolid, egyszerű formában, az iskola udvarán rendezik az első tanítási napon, 08.00 órától. A változás a korábbiakhoz képest annyi, hogy a szülők az épületbe csak indokolt esetben mehetnek, a tanulók kíséretét a bejáratig tehetik meg. A tanulók szájmaszk-viselése nem kötelező, de ajánlják, erről (és más rendelkezésekről) a szülőket a KRÉTA rendszeren keresztül értesítették. A Somogyiban az alsó és felső tagozat külön épületben tartózkodik, találkozásukat az udvaron beosztással oldják meg. Folyamatosan fertőtlenítenek majd, a bejáratnál kézfertőtlenítő szereket helyeztek ki. A Somogyi Rezső Általános Iskolában 14 fő első osztályos kezdi meg tanulmányait. Új pedagógusként kezdi meg a tanévet Kenyeres Gergő testnevelés szakos tanár, valamint Ésik-Dobos Kornélia tanító. A somogyis diákok összlétszáma 235 fő.
Vári Emil Általános Iskola:
A Vári Emil Általános Iskolában ebben az évben 568 fő diák kezdi meg tanulmányait, köztük 78 kisdiák elsősként. Új pedagógusok: Fülöp Árpádné testnevelés és sport; Kerezsi Béláné történelem-angol; Major Attiláné tanító; Klicsu Nikolett tanító; Kópé Bianka angol-matematika szakos egyetemi hallgató.
Az intézmény Intézkedési Tervet készített a koronavírus-járvány terjedésének megelőzéséért, mely dokumentumot mind a dolgozók, mind a szülők és a diákok ismerik. A tervben – egyebek mellett - rendelkeznek arról, hogy reggel a szülők csak a bejárati ajtóig kísérhetik gyermekeiket, kivételt képeznek ez alól az első évfolyamos szülők. Számukra az első héten engedélyezett, hogy gyermekeiket felkísérjék a tantermekbe azzal a feltétellel, hogy szájat és orrot eltakaró maszkot vagy kendőt viselnek az épületben tartózkodás idejére. A bejáratnál minden belépő személy esetében testhőmérsékletet mérnek, a kézfertőtlenítés kötelező. Ez utóbbi minden helyiségben biztosított egész nap a pedagógusoknak és a diákoknak is. Külön szabályzat rendelkezik a testnevelés órákról, az ebédeltetésről, az udvaron és a közösségi terekben tartózkodásról is. A tantermeken kívül mindenhol és mindenkinek (tanuló, szülő, pedagógus, egyéb dolgozó, látogató) kötelező a szájmaszk vagy a szájat és orrot eltakaró eszköz viselése.
Teichmann Vilmos Általános Iskola:
A Teichmann Vilmos Általános Iskolában – a járványhelyzet jelenlegi alakulása miatt - a nevelőtestület döntése alapján ünnepélyes tanévnyitót nem tartanak, a tankönyveket az első tanítási napon, 08.00 órakor osztják ki. A szülőkkel való kapcsolattartás hatékonyságának növelése érdekében online szülői értekezletet tartanak az osztályfőnökök. Az első évfolyamot 17 kisdiák kezdi a Teichmannban, ahol a gyerekeket megújult, megszépült külső és belső környezet várja. Az új játszópark az intézkedési tervnek megfelelően elősegíti a tanulók közösségi térben való elkülönülését.
Szent György Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola:
A Szent György Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola 22 elsős gyermekkel, összesen 200 tanulóval kezdi meg a 2020/2021-es tanévet. Az egyházi fenntartású intézményben vezetőváltás történt: 2020. július elsejétől Jenei Miklós vette át az intézmény irányítását a távozó Dr. Pappné Petrasevits Anasztázia helyett, aki a nyíregyházi Szent Miklós Általános Iskola igazgatója lett. A nevelőtestület összetétele változatlan.
Az ünnepélyes tanévnyitót az első tanítási napon 08.00 órakor tartják, a járványügyi intézkedési terv alapján az iskola udvarán. A diákok szintén ezen a napon kapják a könyveket tantermeikben. A nyári szünetben megtörtént a fertőtlenítő nagytakarítás, melyet folyamatos fertőtlenítő takarítás követ majd a tanítási napokon. A testnevelés órákat az időjárás függvényében a szabadban tartják. A szülők az iskola bejáratáig kísérhetik gyermeküket, és a tanítás végén ott várják meg őket.
Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium:
A Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégiumban 851 tanuló kezdi el a tanévet, köztük 216 gólya. A tanévnyitó ünnepélyre - a biztonsági intézkedések betartása mellett - szeptember elsején 09.00 órától, az atlétikai centrum szabadtéri részén kerül sor. A tankönyvcsomagok a rendeléseknek megfelelően elkészültek, ezeket meghatározott ütemben az első napokban veszik át a diákok. A nevelőtestület összetétele tavalyhoz képest nem sokat változott, csupán a két nyugdíjba vonuló kolléga pótlásáról kellett gondoskodni az iskolavezetésnek.
Ebben a tanévben újdonság lesz, hogy a zsúfolt vonat-, és buszjáratok elkerülése érdekében az intézmény a korábbihoz képest egy órával később, 08.45 órakor kezdi el az oktatást. A nevelőtestület ettől az intézkedéstől azt is várja, hogy a tanulók kipihentebben érkeznek majd így az iskolába, ami az eredményességben is megmutatkozik majd..
A járványidőszak természetesen az iskola mindennapjaiban is érezteti majd a hatását. A tanítási órákon ugyan nem lesz kötelező a maszk viselése, azonban minden egyéb esetben igen, azaz már az iskolába történő érkezés is csak így történhet. A nevelőtestület felkészült a tanórán kívüli digitális munkarend bevezetésére, azonban az intézmény arra számít, hogy a tanulók és szülők együttműködő segítségével, az intézményi szabályok betartásával el tudja kerülni, hogy ez bekövetkezzen.
Kisvárdai SZC II. Rákóczi Ferenc Technikum és Szakképző Iskola:
A nevében megváltozott intézményben a tanévnyitó ünnepséget szeptember elsején tartják a kilencedikes és az iskolán újonnan tagjává váló 13.-os diákok számára szabadtéren, az iskola bitumenes pályáján. A többi tanuló az osztályfőnökkel együtt, a tantermekben kezdi meg a tanévet. Az iskola - a fenntartó ajánlásai alapján - egy járványügyi intézkedési tervet készített, mely elérhető az intézmény honlapján: http://rfkv.hu
A szakképző intézmény épületeit, rendezvényeit, foglalkozásait kizárólag egészséges, koronavírus megbetegedés tüneteit nem mutató személy látogathatja. Az intézménybe való beléptetéskor megmérik a tanulók és az épületbe érkező vendégek, dolgozók testhőmérsékletét homlok-hőmérő segítségével. Akinek láza van, nem léphet be az épületbe. A tanulóknak minden elméleti és gyakorlati tanítási napra kötelezően hozniuk kell maszkot. Kötelező számukra továbbá az intézménybe belépéskor a portánál elhelyezett kézfertőtlenítő használata illetve az intézmény teljes területén és helyiségeiben a másfél méteres távolság megtartása.
A tankönyvosztás az első tanítási napon történik az osztályfőnökök és a könyvtáros tanár-tankönyvfelelős segítségével. Ezért ajánlatos, hogy a tanulók olyan táskával érkezzenek, amivel a tankönyveket haza tudják vinni. Számos új pedagógus kezdi meg munkáját ettől a tanévtől: Áncsán Henrietta-angol; Falusi Dávid Krisztián-testnevelés; Horváth Edit Klára- magyar nyelv- és irodalom; Kiss Ferenc-gazdasági informatikus; Molnár-Belinszky Anita-matematika-informatika; Orosz Boglárka-magyar nyelv- és irodalom; Rusznákné Lukács Enikő-angol nyelv és irodalom/biológia; Tóth András- szakács oktató; Tóth Gábor – gépészmérnök; Vasváriné Tóth Vivien- történelem-földraj. A kilencedikes tanulók létszáma nappali tagozaton 269 fő; a felnőttoktatásba most belépő tanulók létszáma 291 fő. Az intézmény összlétszáma nappali tagozaton 941 fő, felnőttoktatással együtt 1644 fő.
Várday Kata Református Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium:
A Várday Kata Református Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium vezetősége a járványügyi helyzetet figyelembe véve az oktatás szervezésével kapcsolatban körültekintő intézkedést tesz. Szeretnék biztosítani minden tanuló számára, hogy egészséges környezetben, az előírások betartása mellett kezdhesse meg az új tanévet. Szeptember elsején ünnepélyes tanévnyitó lesz a 9. évfolyamos tanulók számára; mely online közvetítése megtekinthető az intézmény közösségi oldalán. Az első osztályosok és szüleik köszöntése szeptember 1-én, 16.30-tól kerül megszervezésre az iskola udvarán.
A járványügyi előírásokat követve, folyamatosan fertőtlenítő takarításokat végeznek. Az épületben több bejáraton érkezhetnek a diákok, a szülők az épületekben nem tartózkodhatnak. Az osztálytermekben kézfertőtlenítő folyadékot biztosítanak a tanulóknak. Az étkezőbe beosztás szerint érkeznek a tanulók, hogy minél kevesebbet találkozzanak másokkal. A 2020/2021-es tanévben új igazgató, Pappné Molnár Erika vezetésével, 621 fő diákkal kezdődik meg az oktatás, melyből 33 tanuló lép az első évfolyamba.