Valamit tenni mindig jobb, mint semmit sem – ez az alapelv az újraélesztés során, amelynek október 16-án van a világnapja.
Ez alkalomból hazánk legnagyobb humanitárius szervezete, a Magyar Vöröskereszt számos programmal igyekezett felhívni országszerte a figyelmet az életmentő ismeretek fontosságára. A Hősképző kampányát az idei évben csupán két hónapja indította el a szervezet, de már ez idő alatt 123 rendezvényen, összesen 20 495 fő sajátíthatta el az alapvető elsősegélynyújtó ismereteket.
Rózsa Anikó, a Magyar Vöröskereszt Kisvárdai Területi Szervezetének a vezetője is tartott már Hősképző-kampányokat városunk oktatási intézményeiben, a világnap alkalmából pedig, Szemán Zoltán mentőtiszt közreműködésével az újraélesztés technikáját tanították a Szent György Görögkatolikus Általános Iskolában.
A hirtelen szívhalál a fejlett társadalmakban az egyik vezető halálok. Hazánkban minden órában meghal valaki hirtelen szívpanaszok következtében, vagyis mintegy tízszer annyian érintettek, mint a végzetes kimenetelű közlekedési balesetekben.
„A figyelemfelhívás mellett a gyakorlatra, tehát az újraélesztés oktatására fektettünk nagy hangsúlyt a fiatalok körében, akik a mentőtiszt segítségével gyakorolhatták az újraélesztési-technika elsajátítását, a mellkaskompressziót és a levegőbefújást is, miközben a Hősképző programunk keretében hősökké is válhattak.” - nyilatkozta a Friss FM rádiónak Rózsa Anikó.
Évente Magyarországon 26 ezer ember, tehát naponta 70 ember esik hirtelen szívhalál áldozatául, melynek több, mint a fele közterületen következik be. Minden segítség nélkül eltelt perccel 10 százalékkal csökken az életesély, 3-5 percen belül pedig megindul az agykárosodás. Az azonnal megkezdett újraélesztés és korai befibrillálás megduplázhatja vagy megtriplázhatja a túlélési esélyt.
- Durucz Gabi -