Az EFOP-3.2.5-17-2017-00002 számú „Pályaorientációs tevékenység Kisvárdán és vonzáskörzetében” című pályázat keretében a Somogyi Rezső Általános Iskola kiemelt figyelmet fordított a matematikai, a természettudományos, a műszaki és az informatikai kompetenciák fejlesztésére amellett, hogy a pályaorientációt erősítette.
Célja a tudatos felnőttkori élet-pálya építés alapjainak a megteremtése, valamint a sikeres munkaerő-piaci részvétel megalapozása. A pályázat keretében szervezett programok eredményei jó keretet nyújtottak- a részt vevő diákok számára-a sikeres pályaválasztáshoz, továbbtanuláshoz. A tanulók mellett a program lehetőséget adott arra is, hogy pedagógus-képzések, tapasztalatcserék valósuljanak meg, valamint motivációs tevékenységet segítő taneszközök beszerzésére is sor kerüljön. Igy elsőként a Szabolcs – Szatmár - Bereg Megyei Kormányhivatal által a „Dönts jól,jövőd a tét!” elnevezésű Pályaválasztási Kiállításon vettünk részt diákjainkkal Nyíregyházán két alkalommal is.
A kiállításon minden gyerek megtalálhatta a számára legérdekesebb szakmákat hirdető iskolákat és bepillantást nyerhettek a gimnáziumok által ajánlott szakokba. A fiúkat elvarázsolta a robotok, a gépfegyverek világa, és az udvaron felállított harckocsikba, tűzoltóautóba nagy élmény volt beszállniuk. A lányok kipróbálták az elsősegélynyújtást, és ha csak néhány pillanatra is az ápolónők világába csöppenhettek be. A látottak után Pályaválasztási Konferenciára került sor partnerintézményünk szervezésében. A meghívott középiskolák, gimnáziumok tájékoztatást adtak a diák és középiskolai életről, valamint a jelentkezés feltételeiről tanulók és szüleik számára. A nyár közeledtével egy lenyűgöző és felejthetetlen utazás következett a budapesti Csodák Palotájába.
A két szintes, interaktív játékok sokaságával elkápráztató tudományos helyszínre belépve a „Természet műhelyébe” találták magukat nebulóink, ahol játszva, a felfedezés berkein keresztül pl. megtudták, hogyan lebegnek a madarak, majd mesterségesen hoztak létre örvényt. Ezután a vonzások és taszítások világába csöppentek, ahol a mágnesesség csodájának felfedezése és megismerése nyújtott számukra felejthetetlen élményt. A pályázat egyik eleme, hogy a megszerzett informatikai tudást a gyakorlatban is alkalmazni tudják diákjaink. Ezért természettudományos akadályversenyen mélyítették ismereteiket, ahol lehetőségük volt arra is, hogy laptopon, Google térkép segítségével útvonalat tervezzenek a Kisvárdai várhoz, Várkerthez és a Vár-tóhoz. Itt megvizsgálhatták a tó vizének ph. értékét, és a tavak vizének feltöltődését szemléltető kísérlet láthattak. A szülőváros természeti környezetének megismerése után egy egyhetes nyári táborban kamatoztathatták tudásukat a festői szépségű Tisza-tónál. Tiszafüred meseszép növény-és állatvilágát fedezhették fel biológus szemmel, és sor került hajótúrára is, ahol ismereteket szerezhettek a vízi élővilág sokszínűségéről. Poroszlóra a Tisza-tavi Ökocentrumba is eljutottak diákjaink, ahol megtekinthettek egy nem mindennapi látványosságot, az édesvízű akváriumrendszert.
A kirándulások mellett műhelyfoglalkozásokon is bizonyíthatták rátermettségüket 7-8. évfolyamos tanulóink. Fontosnak tartjuk, hogy ismerjék meg a munkaerő-piaci helyzetet, ezáltal átgondolt döntést hozzanak életpályájukra vonatkozóan, hiszen ebben a korosztályban nagy a bizonytalanság, mert az életpálya modell napról napra változik. A foglalkozások kiemelt célja mindkét évfolyamon az volt, hogy a pályaorientációt megismerjék és alkalmazzák életük későbbi szakaszában is. Segítség a fiataloknak abban, hogy milyen lényeges az egész életen át tartó tanulás, önmaguk képzése, akár iskolai kereteken kívül is.
Partner kapcsolataink erősítése céljából egy hármas egységet alkotó találkozó is megvalósult a projekt során, ahol tanár-diák-szülő segítette a pályaválasztás előtt álló fiatalok erősítését abban, hogy felelősségteljesen döntsenek jövőjük felől. Az elméleti tudást azonban példával is erősíteni tudtuk, hiszen következő rendezvényünkre olyan iskolánkban végzett volt tanítványainkat hívtuk meg, akik példaértékű „sikereket” értek el tanulmányaik során. Ezzel öregbítve intézményünk hírnevét. Iskolánk emelt szintű nyelvi képzése mellett öröm volt számunkra, hogy a pályázat lehetőséget adott arra is, hogy a Nyíregyházi Egyetem hallgatói mentorálás keretében angol nyelvi kiscsoportos felkészítő foglalkozást tartsanak 5 tehetséges nyelvvizsga előtt álló diákunk számára. A szakköri foglalkozások sem maradhattak el a kínálatból. Lehetőség adódott az informatikában jártas tanulóknak arra, hogy robotika szakkörön tanulmányozzák a robotok megépítését és programozását, ami segíti a kognitív képességeik fejlesztését, valamint a figyelmet, a koncentrálást, és a felismerést.
A természettudományok világát kedvelők internetes vetélkedőn mérhették össze tudásukat, mely 10 fordulón keresztül adta az érdekes feladványokat. A legkisebbek pedig a Minecraft világát fedezhették fel és alkalmazhatták játékos formában. Az utazó Planetárium igazi csodát rejtett nagy közönségének, hiszen a föld felszínéről birtokba vehették a Naprendszert és a csillagos égbolt rejtelmeit egy nem mindennapi utazás keretében. A fárasztó év végi hajrá után megérdemelt jutalomként két napos megyei körúton csodálhatták meg tanítványaink a megyeszékhely kiemelt látványosságait. Első nap a Nyíregyházi Állatkert különleges egyedeit, fóka showját, vízi akrobatákat és tengeri faunát szemlélhettek, majd második nap a Nyíregyházi Egyetem Botanikus kertjében sétálhattak. Külön élmény volt a tanulóknak a Tűzoltó Múzeum megtekintése, valamint a Sz-Sz-B Megyei Kereskedelmi és Iparkamaránál tett látogatás.
A diákok mellett a pedagógusokról sem feledkezett meg a program, akik a pályaorientáció és életpálya-tervezés az iskolában továbbképzésen többféle kompetenciát sajátíthattak el. Gyakorlatként választottak egy szakmát és követelményeit óravázlattal dolgozták fel. A „Személyiségfejlesztés a művészet eszközeivel” címen megvalósult képzés központi témája a kreativitás és a tehetség volt, ahol az elméleti tudás mellett tapasztalatot szerezhettek arról, hogyan tudják a tanítási óráikat színesebbé, kreatívabbá és élményközpontúvabbá tenni.
Felsorolni is nehéz, hogy mit nyújtott intézményünk számára a pályázat, de az elmondható, hogy célját sikerült megvalósítani, hiszen bevont diákjaink, pedagógusaink és a szülők is élményeket szereztek a pályaorientációs tevékenységek során. Köszönet érte a Kisvárdai Tankerület Szakmai vezetőjének és a pályázatban részt vevő munkatársaknak.
Tamásné Dicső Ágnes
Szakmai asszisztens