A már 106 tanévet a hata mögött tudó Bessenyei György Gimnázium és Kollégium Kisvárda és a környékének meghatározó szellemi-kulturális központja nemcsak a nevelési-oktatási, hanem egyéb tevékenységek (színházi előadások, hangversenyek, kiállítások) révén is.
Ezt a hagyományt folytatva hívtuk meg Falus András akadémikust, akit már harmadik alkalommal köszönthettünk Kisvárdán. A „Gének és mémek” című előadására a „Sok kicsi sokra megy” elnevezésű tehetséggondozó program keretében került sor, a Nemzeti Tehetséggondozó Program (NTP-MTTD-17) támogatásával 2018. március 22-én.
A Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Kar, Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének professor emeritusa elődásán a gimnázium diákjai és tanárai mellett a TIT Kisvárdai Szervezetének tagjai és számos külsős érdeklődő is részt vett, így több mint százan voltunk az intézmény patinás dísztermében.
Professzor úr előadásában szemléletesen és közérthetően beszélt az örökölt genetikai jellegzetességekről, az ezek kifejeződéséért felelős belső és küldő környezet hatásairól. Ezen epigenetikai hatások részei lehetnek a mémek (pl. kulturális hatások, hagyományok, rítusok, stb.) is. Külön kitért a rendszerszemléletű orvostudományban rejlő lehetőségeke is, melyek a jövő orvoslásának alapját jelenthetik. Az egyik résztvevő az előadás után meg is jegyezte, hogy az említett 4P módszer akár a jövő oktatásának is alapja lehet(ne). Ezeken kívül szó volt még a jövő orvosi kihívásairól valamint a megoldási lehetőségekről is.
A már második éve működő tehetséggondozó programunkat úgy állítottuk össze, hogy a tehetségígéreteket és a szunnyadó tehetségeket minél hatékonyabban tudjuk megszólítani. Számukra egy komplex program keretében a tanulásmódszertani és önismeretei foglalkozásokon, neves előadókkal való személyes találkozások révén és a felfedezési tapasztalatokat nyújtó sokszínű foglalkozások alkalmával a természettudományok iránti elköteleződésüket és számos kompetenciájuk fejlődését segíteni tudjuk.
Bízunk benne, hogy rendezvényünkkel nemcsak diákjaink, hanem korosztálytól függetlenül számos ember érdeklődését sikerült felkelteni a természettudományok iránt.
Tóth Szilvia,
a „Sok kicsi sokra megy” tehetséggondozó program
szakmai vezetője