2015. március 28-án szombaton, a kisvárdai Somogyi Rezső Általános Iskola a Sakkpalota Program Regionális Referencia Intézményévé vált. Az iratokat Polgár Judit olimpiai bajnok, a világ legjobb női sakkozója személyesen adta át Csörsz Ferencnek, az intézmény igazgatójának.
A történelem egyik legősibb játéka - a jövő oktatási eszköze
Erre a délelőttre jelképesen a sakk két domináns színébe, fekete - fehérbe öltözött az egész iskola. A somogyis diákok egy látványos felvonulással fejezték ki tiszteletüket a nemzetközi nagymester Polgár Judit, és a kedves vendégek előtt. Ezt követte iskolánk igazgatójának ünnepi beszéde, aki egy Polgár Judittól vett idézettel indította köszöntőjét: "A történelem egyik legősibb játéka - a jövő oktatási eszköze." - kifejezve ezzel az irányítása alatt álló alma mater küldetéstudatát. Majd így folytatta szavait: „A tanításról alkotott koncepciónk szükségessé teszi a folyamatos megújulásra való hajlandóságot, a Z generáció másfajta igényeinek figyelembevételét. Ezt szem előtt tartva kezdtük beépíteni oktató munkánkba a Sakkpalota képességfejlesztő oktatási programot. A módszer lényege abban rejlik, hogy nem (kifejezetten) sakkozni tanítjuk a gyermekeket, hanem a sakk a tanítási órákon a tananyag feldolgozásának hátteréül szolgál, kreatív klímát biztosítva a komplex képességfejlesztésnek, legyen az matematika, magyar nyelv, természetismeret, rajz vagy akár testnevelés óra. A Sakkpalota program hozadékaként említhető az a tény, hogy a mi iskolánkba járó gyermekek pozitívabban élhetik meg azt az időszakot, ami az óvodából iskolába történő átmenetet jelenti.”
Büszke szülők és diákok
A szülői közösség részéről Durucz Gabriella a következő szívmelengető szavakkal kezdte beszédét: „Egy szülő akkor boldog igazán, ha gyermekét is boldognak látja. Ha pedig még az iskolába is boldogan jár és jön onnan haza, az külön kiváltság" - hangzottak egy elégedett szülő szavai. Majd így folytatta: "Mint ahogyan külön kiváltság a mai alkalom is. Kisvárda, azon belül a Somogyi Rezső Általános Iskola kiváltsága. Az oktatás egy különleges szegmense, egy több száz éves iskolában, egy sok ezer éves játékkal, a sakkal a főszerepben."
Természetesen a diákok is szóltak a "királynőhöz", a nevükben a Diákönkormányzat vezetője Kalmár Ádám mondott kedves szavakat. "Büszkeséggel és boldogsággal tölt el minket, hogy az Ön alapítványának referencia iskolái közé tartozhatunk. Amelyik osztályban napi szinten jelen van a sakk megfigyelhető, hogy nagyobb az összetartás a gyerekek körében és a felnőttekkel is együttműködőbbek. Ez a nagyszerű játék fegyelemre nevel, több oldalról is formálja jellemünket."
Miniszteri kötődés iskolánkhoz
Városunk prominens személyei is köszöntötték az egyedülálló tehetségű sakk nagyasszonyt. „A Polgár Judit Sakkpalota programja a kisvárdai térség tehetségeinek is lehetőséget teremt arra, hogy a sakk legyen a jövő egyik oktatási eszköze” - ezekkel a szavakkal indította beszédét dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter. Mondandójában kiemelte, hogy több szálon is kötődik ehhez a rendezvényhez: az első sportsikerét éppen a sakkban érte el 1975-ben, mégpedig itt, ebben az intézményben, hiszen ő is 2-es iskolás diák volt. Majd utalt arra is, hogy aki őt útján elindította, sportsikereit megalapozta az ma is itt ül közöttünk, s nem más, mint dr. Onder Istvánné, iskolánk volt igazgatónője. Miniszter úr elmondta továbbá, hogy diákélete szerves előkészítője volt annak, hogy 2011-ben a Magyar Sakk Szövetség elnökévé választották, nem meglepő tehát, hogy a sakk az élete részévé vált.
A köszöntők sorozatát Leleszi Tibor polgármester úr folytatta, gondolatait így fogalmazta meg: „Büszkék lehetünk arra, hogy olimpiai bajnokunk városunkba látogatott.” Elmondása szerint, ez a referencia iskola egy innováció, ami sokat fog adni Kisvárdának. Ehhez kívánt sok segítséget és Isten áldását.
Egyedi és különleges műsor, fekete-fehérben
A sok - sok méltató szó mellett természetesen a somogyis diákok műsorral is kedveskedtek a díszvendégnek, bemutatva az iskolánk és a sakk kapcsolatának egy pici szeletét. Ünnepségünk egyik színfoltjaként a 3. és a 4. évfolyamosaink, táncos illusztrációt adtak elő a „Cikkcakk sakk” dalra, melynek szövegét maga Polgár Judit fogalmazta, bemutatva vele a játék alapjait és szépségét. A sakktáblán életre kelt fekete - fehér figurák tánca elkápráztatta a közönséget.
Tehetséges diákjaink önálló szerzeményekkel is kedveskedtek. Pásztor Jázmin 3. a osztályos tanuló például, A „Sakkország népe” című saját szerzeményét szavalta el. Józsi Rebeka 4. évfolyamos diáklány, „Élet a Sakkpalotában” című versét szólaltatta meg.
Deák Dorka 8. b és Kertész Panna 5. a osztályos nebulók ezután a Sakkpalota történetét tolmácsolták.
Majd ismét a tánc vette át a főszerepet, amikor a 7. és a 8. évfolyamos lányok világos - sötét vidám, táncos koreográfiát mutattak be.
Már két évfolyamon, négy osztály büszkélkedhet azzal, hogy tevékeny résztvevője a Polgár Judit Sakk Alapítvány által kidolgozott módszertani programnak. Mindez nap mint nap örömmel, felszabadultsággal, tölti el kis nebulóinkat. Csikós Hanna 2. a osztályos tanuló szavalata után, ezt a szabadságot szimbolizálva, jelképes fogadalomtételként mindenki felengedett egy lufit a levegőbe.
A műsort Deák Anna és Ari Attila konferálásával hallgathattuk végig.
A délelőtt folyamán a program színvonalának emeléseként egy dal erejéig köztünk volt a DoktoRock Színtársulat egyik tehetséges tagja Lakatos Zoltán is, aki egy csodálatos Máté Péter dalt énekelt, „Ez itt az én hazám” címmel.
Végezetül vendégeink megcsodálhatták a pedagógusaink által rendezett kiállítást, amely a sakk történetét valamint intézményünk sakkoktatását mutatja be.
A "Sakk pillanatok Polgár Judittal" elnevezésű programunkat nem zárhatnánk méltóbb szavakkal, minthogy ígérjük, hogy a Somi-Suli méltó lesz a Referencia Iskola címhez.
A műsorról készített felvételt a Kölcsey Televízió péntek esti „Sportszelet” című műsorában tekinthetik meg a kedves érdeklődők.
Vágnerné Baksa Anikó és
Korbácsné Rubóczki Anita
A fotókat Szabó Sándor és
Kovács Péter készítette.