Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek címmel nyílt pályázatot hirdetett a Határtalanul! program keretében a külhoni magyarsággal kapcsolatos ismeretek bővülésének elősegítésére.
Az alkalmat megragadva 2014 áprilisában benyújtottuk pályázatunkat, s örömmel vettük annak sikeres elbírálását. A tanév kezdetétől lázas előkészületek folytak a kirándulás minél sikeresebbé és emlékezetesebbé tételéért. Az utazás előtt három előkészítő óra és egy múzeumpedagógiai óra keretében készítettük fel a kiránduláson résztvevő tanulókat. A múzeumpedagógiai órára a kisvárdai Rétközi Múzeumban került sor egy múzeumpedagógus és egy idegenvezető előadásával. Az órák témája Erdély és az általunk meglátogatni kívánt helyszínek nevezetességeinek és a székelyek népcsoportjának megismerése. A diákok kiselőadásokat vállaltak a tanulmányi kirándulás helyszíneivel kapcsolatosan, mely előadásokat az utazás során a buszon mikrofon segítségével tartották meg. Az előkészületek szerves részét képezte az iskola által szervezett adománygyűjtés. A diákok és szülök lelkesen adományoztak magyar nyelvű szépirodalmi könyveket, melyeket a felsősófalvi Székely Mózes Általános Iskolának adományoztunk. Továbbá nagy mennyiségű tartós élelmiszer és íróeszköz adomány gyűlt össze a szovátai Dévai Szent Ferenc Alapítvány gyermekotthona számára.
A tanulmányi kirándulásra 2014. október 20-22-én került sor 72 fő hetedik évfolyamon tanuló diák és 8 kísérő pedagógus részvételével. A háromnapos kirándulás első napján a nagybányai Ásványmúzeumot, majd a koltói Teleki kastélyt tekintettük meg. A kastély udvarán lévő Petőfi szobrot diákjaink megkoszorúzták és iskolánk tehetséges szavalója, Szászi József 7.b. osztályos tanuló könnyet csalva szemünkbe elszavalta a Szeptember végén című verset.
A híres parajdi sóbánya, a csodálatos természeti adottságokkal rendelkező Békás-szoros és Gyilkos-tó meglátogatására a második napon került sor. Kirándulásunk egyik fontos célja az volt, hogy a tanulók betekintést nyerhessenek egy erdélyi iskola és annak nebulóinak mindennapjaiba. Nagy örömünkre sikerült kapcsolatot teremteni a felsősófalvi általános iskolával, ahol megtekinthettük az iskola épületété, Dancs Balázs, Jánvári Bianka és Rubóczki Fanni 7.b. osztályos tanulók power point előadást tartottak Kisvárdáról és a Vári Emil Általános Iskoláról. Látogatásunkat futballmérkőzéssel zártuk, mely során az erdélyi diákok és iskolánk futballban jártas tanulói mérkőztek meg.
A kirándulás harmadik, egyben záró napján a szovátai Medve tavat sétáltuk körbe, majd átadtuk adományunkat a Dévai Szent Ferenc gyermekotthonának. A gyermekotthon vezetője előadásában bemutatta az otthonban lakó gyermekek életét. Megható volt látni diákjaink szemében az érdeklődést és együttérzést az otthon gyermeki iránt.
Utazásunk utolsó állomása Kolozsvár volt, ahol koszorút helyeztünk el a Szent Mihály templom előtt magasodó Mátyás-szobor előtt.
A hazaérkezést kipihenve folytattuk a pályázatban vállalt további munkák megszervezését. 2014. november 14.-én témanap megtartására kerül sor iskolánk felső tagozata számára. A témanap keretében szeretnénk bemutatni az 5-6-8 évfolyam tanulóinak tanulmányi kirándulásunk célját, menetét és legemlékezetesebb pillanatait képek és video anyag prezentálásával. A bemutatót követően több állomáson játékos feladatok végrehajtásával méretettnek meg az osztályok csapatai. Az állomásokon a diákok interaktív táblán Erdélyről puzzle-t rakhatnak ki, Erdéllyel és a székelyekkel kapcsolatos kvízt töltenek ki. Szavalni szerető tanulók „Erdélyi versek szavalóversenyén” vesznek részt. A dallamok világában jártas diákok erdélyi dalok bemutatásával kápráztathatják el a közönséget. Az iskola tornatermében pedig erdélyi gyermekjátékokat játszhatnak a csapatok egymással versengve. Végül de nem utolsósorban „Nemzeti összetartozás” címmel rajzversenyen vesznek részt az osztályok rajzolni kedvelői.
Csokorba gyűjtöttem a gyerekek gondolatait:
„Színvonalas és érdekes kirándulásban volt része a 7. évfolyamnak. Valójában tanulmányi kirándulás volt, de a sok érdekesség mellett jutott elég idő a szórakozásra is.”
Az erdélyi ételek ízvilágát a következőképpen méltatta egy tanulónk: „A szálláson ismét elnöki vacsora várt minket.”
„Nagyon színvonalas, jól megszervezett, élményekben, örömökben gazdag kirándulás volt.”
Több diák első gondolata az volt, hogy kirándulásunk összekovácsolta a hetedik évfolyamon tanuló három osztályt: „Összerázódott az egész évfolyam, sok új barátság született, bár a lámpaoltás lehetett volna később is.”
„Nagyon jól éreztem magam Erdélyben , és nagy köszönettel tartozunk a nevelőknek és a pedagógusoknak. Szóval én nagyon élveztem az utat, és ez egy örök emlék lesz.”
Ezúton szeretnék köszönetet mondani azoknak a tanulóknak ,akik a tanulmányi kirándulásra kiselőadással készültek: Barati Laura (7.a), Káté Kamilla (7.a), Révész Rebeka (7.a), Fésüs Benedek (7.a), Purgel Miklós (7.a), Vasas Máté (7.a), Jerkus Dénes (7.a), Szászi József (7.b), Sándor Zsófia (7.b) Györkös Emőke (7.c), Boros Adrienn (7.c), Németh Tamás (7.c), Szőr Levente (7.c), Tari Anna Zsófia (7.c), Barabás Martin (7.c), Tomcsa Márk (7.c), Dajka Patrik (7.c), Csuha Dávid (7.c), Al-Hamati Leila (7.c), Szabó Mercédesz (7.c).
Végezetül köszönetet mondok a tanulmányi kiránduláson részt vevő kollegáknak, akik áldozatos és kitartó munkájukkal tették színvonalasabbá és vidámabbá az utat: Béres Jánosné a KLIK vezetőasszonya, Tisza Attiláné igazgatóhelyettes, Reményi Józsefné, Rétfalvi Erika, Kovácsné Szemán Zsuzsa, Técsi Jánosné, Takács Lajos, Péter Tibor és Tercza Zsolt.
Bélteki-Papp Andrea
szervező pedagógus