Az ENSZ december 3-át a Fogyatékos Emberek Nemzetközi Világnapjává nyilvánította 1992-ben. Ebből az alkalomból világszerte, így Magyarországon is különböző rendezvényekkel hívták fel a társadalom figyelmét a baleset, betegség, katasztrófa, születési rendellenesség következtében fogyatékossá váltak helyzetére.
Így tettek Kisvárdán is, a Kistérségi Szociális Szolgálat Fogyatékos Személyek Nappali Ellátásában, ahol a sérült gyermekek és fiatalok bemutatták, hogy „KI MIT TUD?”E kulturális, szórakoztató és szívet melengető esemény szemtanúi lehettek a meghívott vendégek és a zsűri tagjai is.
A zsűri tagjai voltak:
Kállai Árpádné, a Sérült Gyermekekért Alapítvány alapítója; Orbán-Radvánszky Ágnes, a Várszínház és Művészetek Háza művészeti titkára, Zám Zsuzsanna, a Kistérségi Szociális Szolgálat intézményvezető-helyettese, Mikó Adrienn, a Polgármesteri Hivatal kabinetvezetője és a szülők képviseletében Molnár Károlyné.
Leleszi Tibor polgármester megnyitó beszédében elismerően beszélt a Kistérségi Szociális Szolgálat Fogyatékos Személyek Nappali Ellátásában dolgozók egész éves, áldozatos és minden ember számára példaértékű munkájáról. Dicsérte a sérült fiatalokat és gyerekeket, akik színvonalas kulturális produkcióikkal egész évben, minden városi rendezvényen szórakoztatják a közönséget.
A műsorszámok előtt Kállai Árpádné, a Sérült Gyermekekért Alapítvány alapítója és elnöke röviden beszámolt az alapítvány munkájáról, a közös programokról, eddigi élményekről, majd ünnepélyesen átvette a kisvárdai GE Hungary karácsonyi ajándékát. A GE Hungary önkéntes csoportjának nevében Szikora Adrienn és Tóth Györgyné, 100 ezer forint készpénzzel teli csomaggal érkezett a Ki Mit Tud-ra. „Gyárunkban évek óta hagyomány a jótékonysági süteményárusítás, melynek során valamennyi dolgozónk keze-munkája teszi lehetővé, hogy az általunk sütött és a gyár dolgozói által megvásárolt édességekből befolyt összeget a Kisvárdán gondozott sérült gyermekeknek ajánljuk fel.” - mondta Szikora Adrienn.
Megtisztelték a rendezvényt jelenlétükkel a SOMA Alapítvány képviselve, Tóth Judit és Pataki Bettina, valamint Gubikné Juhász Enikő, a Vári Emil Általános Iskola Mátyás király úti Tagintézmény vezetője. A rendezvényt a Sérült Gyermekekért Alapítvány szervezte és támogatta.
Produkciók, előadók, felkészítők:
Vers kategória:
Bessenyei Gábor, Szabó Edit, Kopacz György.
Mesemondás és ének, gitárkísérettel: Hudák Péter.
Gyermekdal:
Nagy Szabolcs, Molnár Károly, Barta Zsolt.
Vers-játék:
Méri Patrik, Barta Zsolt, Szigeti József.
Zenés torna: Oszim Martin.
Hangszer-szintetizátor: Kun Attila.
Táncoltak: Szakács Tünde, Czidor Anita, Kun Attila,
Rózsa Ildikó, Szabó Edit, Fehér Máté. Koreográfus: Szakács Tünde.
Képzőművészet kategória (színes rajzok):
Ballai Andrea, Kopacz György, Novák Ottó, Kun Attila.
Kézművesség-gyöngyfűzés:
Deák Csilla, Nagy Szabolcs, Bessenyei Gábor.
Felkészítő pedagógusok, gondozónők: Balogh Valéria, Dionné Dócs Mária,
Fogelspergerné Molnár Mária, Kovács Mónika, Patakiné Illés Zsuzsa,
Százvai Zoltánné, Török Adrienn.
„Nagy tisztelettel mondunk köszönetet Leleszi Tibor polgármester úrnak és minden meghívott vendégünknek, akik megtisztelték jelenlétükkel e számunkra fontos eseményt. Köszönetet mondunk a zsűri tagjainak, minden dolgozónak és a szülőknek, akik ez alkalomra finom házi süteménnyel készültek.” - mondta a rendezvény végén Dionné Dócs Mária szociálpedagógus hozzátéve: „Magam és minden munkatársam nevében ezúton mondok köszönetet a Fogyatékossággal Élők Világnapja alkalmából a GE kisvárdai gyárának dolgozóin és a SOMA Alapítvány kuratóriumának tagjain kívül azoknak is, akik a 2013-as év korábbi időszakában bármely módon segítették sérült gyermekeink és fiataljaink fejlesztését, gondozását. Köszönjük a Kisvárda Újság és a városi honlap egész éves támogatását, hiszen a nagy nyilvánosság általuk szerez tudomást e világnap, reményeink szerinti méltó megünnepléséről, s arról, hogy mennyire szükség van a sérült emberek érdekében kifejtett társadalmi szerepvállalásról.” - zárta szavait Dionné Dócs Mária.
A produkciókat, a kézműves alkotásokat, a gondozottak csillogó szemét látva és átélve a velük töltött pillanatokat bebizonyosodott, hogy a sérült gyermekek csak egy dologban különböznek egészséges társaiktól: SOKKAL NAGYOBB A SZÍVÜK!
„Az ember ott szép, ahol törött. Ott tudom megszeretni."
/Müller Péter/
Durucz Gabi