Egy állandó kiállítás keretében tárul elénk a polgári Kisvárda, melyben városunk történetét láthatjuk és olvashatjuk egy röpke „időutazásban”.
Lőrincz Lajos már korábban egy 260 darab alkotásból álló magángyűjteményét ajándékozta városunknak, melynek egy részéből tavaly egy kiállítás is nyílt a Konferencia Központban. A gyűjtő akkor nem csak képeket, festményeket, hanem bútorokat is adott Kisvárdának, melyek a XIX. század végi, a XX. század eleji időkből származnak. A most nyílt különleges kiállítás kiegészítő tárgyai pedig Horváthné Sipos Ágnesimpozáns gyűjteményét alkotják.
Egy állandó kiállítás ötlete - mely a 19. század végétől városi rangra emelkedett Kisvárdát mutatja be - már rég megfogalmazódott Leleszi Tibor fejében. Városunk polgármesterének az volt a célja, hogy ily módon jelenítsük meg a kisvárdai polgári lét hangulatát, a maga eleganciájával és varázsával. Az önkormányzat tulajdonában lévő, nemrég teljesen felújított Szent László út 18. szám alatti épület első emelete négy egybenyíló teremmel rendelkezik, mely a legjobb helyszíne lett ennek a tárlatnak.
„A megvalósítás ötletének alapja, hogy városunk polgári mivoltát bemutassuk, megörökítsük. Egy szokványos kiállítástól eltérően, egy olyan komplex világot mutassunk be, mely hangulatában a régmúltat tükrözi.” - kezdte ünnepi köszöntőjét Leleszi Tibor, hozzátéve: „A bútorok szinte mesélnek, a tárgyak pedig, mint egységes kompozíciók életre keltik azokat. Érezzük azt a különleges miliőt, mely körbevesz minket, s mely magával ragad az itt töltött pillanatok erejéig.” - mondta a polgármester a következő szavakkal invitálva mindenkit a kiállításra: „Kívánom, hogy gyönyörködtesse Önöket eme kiállítás! Forgassák el picit az idő kerekét, és adják át magukat a szépség és esztétikum varázsának! Fogadják olyan nagy szeretettel, mint amilyen szeretettel életre hivatott.”
A tárlatot pedig ki más nyithatta volna meg, mint maga a gyűjtemény egyik tulajdonosa: Lőrincz Lajos, aki fiával érkezett városunkba. A gyűjtő megköszönte, hogy tárgyai valóban életre keltek, s hogy milyen szépen mutatnak ezekben a termekben, ahogyan ő fogalmazott: „A tárgyak, bútorok valóban méltó, a legjobb helyre kerültek” - mondta Lőrincz Lajos, külön kiemelve Horváthné Sipos Ágnes kellékeit, berendezési tárgyait, ami nélkül nem lenne teljes, s valóban korhű és élethű a kiállítás.
Az ünnepélyes megnyitó színvonalát a Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskola tanára Agárdiné Csáki Ildikó és tanítványa, Máté Csaba Csongor csellójátékai emelték. A négy kiállító tér egy fogadó szobát, egy szalont, egy férfi/úriszobát, dolgozószobát, illetve egy korabeli ebédlőt jelenít meg teljesen élet,-és korhűen.
A kiállítás pedig:
hétfőtől csütörtökig 08.00 órától 16.00 óráig,
pénteken 08.00 órától 13.00 óráig
tekinthető meg díjmentesen.
- Durucz Gabi -
Fotók: Fodor Péter