Életek – rajzok – sorsok, a XIX. század közepétől a közelmúltig. Minden értékteremtő és azt képviselő nemzet büszke hagyományira, múltjára. A változó világ, sok esetben értékvesztő és tévesztő, zavaros identitásban felnövő nemzedéke, tájékozódási pontok nélkül nem kap reális és követésre érdemes mintákat.
Sok szempontja van, amiért belevágtam Kisvárda múltját feldolgozó sorozatomnak. A fent említett ok, önmagában is elegendő volna, életre hívni a múltat vizuális megjelenítésben, grafikáimon keresztül. A város gazdag történelme sok témát adott, és ad munkáimhoz.
2016. április 1-jén délután,
a Művészetek Háza kiállítótermeiben kerül bemutatásra
az a 100 db grafika, melyek a város múltjából adnak ízelítőt.
A teljesség bemutatásának lehetősége nélkül, az 1850 és a közelmúlt időszaka között városunkban született, élt, vagy ide kötődött, tevékenykedett személyeket jelenítettem meg alkotásaimban. Akik itt fejtettek ki, számottevő, kimagasló tevékenységeket, mind emberi, mind szakmai szempontból. A politikában, jogtudományokban, iparban, oktatásban, irodalomban, vallási tevékenységben, orvoslásban, sportban, és a művészetek különböző ágazataiban nyújtott teljesítmények, elődeink érdemeinek ilyen módon való meg és elismertetése volt a fő célom az album létrehozásával. A rajzok hátterében a korszak épített örökségei, épületei, városrészei láthatóak. Minden rajz mellé az ábrázolt személyek életrajza is párosul. A sorozat most elkészült darabjait szeretném a megnyitón bemutatni könyv formájában is, amennyiben elkészül a kötet addig. Ezzel is emléket állítva a város közelmúltjának, és édesapám, Szeifried László emlékének.
Úgy gondoltam, hogy a jövőbeni alkotásaim Kisvárda múltjával és jelenével foglalkozó témakörében, a bemutatókat és kiadványokat, a K. T. M.; azaz a Kisvárdai Történelmi Mozaik gyűjtőfogalma alatt fogom nevesíteni. Jelen kiállítás, a XIX. század közepétől a közelmúltig, azon belül, az Életek- Rajzok- Sorsok alcímet viseli. A fent jelzett sorozatból szeretnék, a város óvodái, iskolái, oktatási, kulturális közintézményei, és a történelmi egyházak számára könyvet nyomtatni, melyeket ajándékképpen kapnának.
Ez úton is köszönetem fejezem ki a város vezetőinek, az önkormányzat Oktatási Kulturális Szabadidő és Sport Bizottságának, a helyi vállalkozóknak támogatásukért, és nem utolsósorban Néző István könyvtáros, helytörténésznek, e „missziós” munka kivitelezéséhez nyújtott segítségükért, melyekre reményeim szerint, most és a reményteli jövőben is számíthatok, a témakör kapcsán!
Szeifried Zoltán festő - grafikus
Kisvárdai Történelmi Mozaik