Lovagi játékokkal, látványos harci várjátékokkal, katonai bemutatókkal, valamint számos hagyományőrző programmal emlékeztünkKisvárdán az 1085-ös kisvárdai csatára és a városalapításra a III. Kisvárdai Szent László Vigasságokon szeptember 4-én és 5-én.
A Kisvárda Város Önkormányzata, a Kisvárdai Kulturális Egyesület és a Szabolcsi Pálinka Lovagrend közös szervezésében lezajló rendezvények péntek délután a főtéri toborzóval, majd a várhoz történő kivonulással kezdődtek, ahol számos lovagi és ügyességi játékot rendeznek. Volt vízi csata a vártavon, lovas harci bemutató és akrobatikus trükklovaglás is, a családi ostromjáték után pedig háremhölgyeinek hastáncát és látványos akrobatikus tűzzsonglőr showt láthatott a közönség. A szombati fesztiválnap íjászversennyel és szabadtéri bábszínházzal kezdődött, délután a zenés, történelmi díszfelvonulás keretében Szent László ezüstkürtje és a Magyar Szent Korona hiteles másolatát is láthatták az érdeklődők.
Délután két órakor a kisvárdai főtér Szent László lovasszobránál koszorúzott:
- Ádám Barnabás ezredes, a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegység parancsnoka, aki a Magyar Honvéd koszorúját helyezte el;
- Kozma Péter kormánymegbízott, aki a Magyar Nemzet koszorúját helyezte el;
- a Sz-Sz-B Megyei Kormányhivatal nevében Kozma Péter kormánymegbízott és Bogáti János főigazgató;
- Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye koszorúját, a SZ-SZ-B Megyei Közgyűlés nevében Baracsi Endre alelnök és Szabó István alelnök helyezték el;
- a járás településeinek koszorúját Dr. Dienes Melinda, a Kisvárdai Járási Hivatal megbízott hivatalvezető-helyettese és Pintérné Dr. Székely Erika, a Földhivatali Osztály vezetője helyezték el;
- Kisvárda város koszorúját Leleszi Tibor polgármester, Nagy Józsefné alpolgármester és Maklári Balázs alpolgármester helyezték el.
Hagyományőrző vitézek, zenészek, mutatványosok, zászlóforgatók és dobosok parádés menete a főtérről a várig vonult, ahol lovas és gyalogos harci bemutatók, vadászbemutató és várostrom is szerepelt a programban. A felvonulás után kezdődött a központi díszünnepség a Várszínpadon a Szent Korona és Szent László ezüstkürtjének hiteles másolatai jelenlétében.
„vas insigne, vas eflectum vendicans iustitiae.” - a Szent László királyunkról íródott Himnusz soraival kezdte ünnepi köszöntőjét Leleszi Tibor Kisvárda polgármestere, városunk egyik legszebb hagyományőrző és Kisvárda történelmével átszőtt ünnepén. Beszédében méltatta Szent László királyunk munkásságát, s üdvözölte a három évvel ezelőtt életre keltett kisvárdai hagyományőrző rendezvényt: „Kisvárda városában immár hagyomány a mai nap. Hagyomány amely formálja nemzeti identitásunkat, mert a múltból merítkőzve építhetjük csak a jövőt. Hitre, hittel és összefogással. Múltunk megismeréséből azt a tanúságot vonhatjuk le, hogy a rög iránti elválaszthatatlan szeretet, az önzetlen és szorgalommal való teljes munkálkodás, a törhetetlen hazaszeretet mind-mind azok az erények, melyek gyökereinket táplálták, se ezáltal méltó módon ünnepelhetjük meg, ezt a mai napot.” - mondta a polgármester, kinek szavai után Ádám Barnabás ezredes, a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegység parancsnoka, Adrzej Kalinowski, a Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetségének konzulja, Dr. Csúcs Lászlóné, lengyel nemzetiségi szószóló asszony mondta el köszöntőjét.
A díszünnepség keretében zajlott a „Rétközi Bokréta” ceremónia, melyben a környező 28 település vezetői tűzték fel az emlékezés szalagjait a nemzeti lobogóra. A ceremónia után a Szabolcsi Pálinka Lovagrend lovaggá avató és díjátadó ünnepsége következett. Este az 1085-ös várdai diadal újrajátszásában Szent László király, illetve Salamon és Kutesk kán seregei mérték össze erejüket zenészek, zászlóforgatók, a gyalogság, a lovasság és a modern pirotechnika közreműködésével. Este héttől a Margaret Island, kilenctől a Ghymes adott koncertet a Várszínpadon, tizenegy órától pedig a nyárbúcsúztató máglyagyújtás után Dj Sterbinszky, valamint a Friss FM DJ-k pörgették a lemezeket a bulisátorban.
A vigasságok kísérőprogramjai között szerepelt magyar és kun korhű középkori haditábor, hagyományőrző íjászat, történelmi játszóház, szekerezés és lovaglás, honvéd suli, huszártábor, gasztronómiai és kézműves vásár, táncház, agársimogató, sas látványetetés, illetve örökségturisztikai kiállítás is. A rendezvény keretén belül volt lehetőség a Magyarország-Románia EB selejtező óriáskivetítő előtti közös szurkolására is a Várszínpadon.
A hirtelen hűvösre és esősre fordult időjárás nem szegte kedvét a vigasságok programjain részt vett városlakóknak és a vendégeknek sem. Összességében elmondható, hogy színes, változatos, egyedi és látványos programokkal emlékeztünk a múlt nagy királyára, Szent Lászlóra. A hagyományőrzők és műsoraik révén méltóképpen fejeztük ki tiszteletünket egy olyan ember emléke, nagysága előtt, aki a magyar lovagkor példaképe, mondáink hőse, Magyarország védőszentje.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor