Idén immár hatodik alkalommal volt Múzeumok Éjszakája Kisvárdán. A késő esti órákig XX. század eleji hangulatban érezhették magukat az érdeklődők a Rétközi Múzeumban. A rendezvényt dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter nyitotta meg, majd Leleszi Tibor polgármester köszöntötte a megjelenteket.
Az esemény házigazdái, rendhagyó módon két intézményvezető, dr. Vofkori Mária a múzeum-, és Szivák Gábor a könyvtár igazgatója volt. Hangulatos zenét játszott csellón Agárdi Eszter és Agárdiné Csáki Ildikó a Weiner Leó Művészeti Iskola egykori növendéke és tanára.
Fehérvári Béla és Fehérváriné Zalezsák Ilona képzőművészeti kiállításával indult a program, majd egy meglepő fordulattal, a XX. század eleji Sipos Czukrászdában találták magukat a látogatók. A korabeli hangulatos berendezésről a múzeum munkatársai mellett Horváthné Sipos Ágnes dekoratőr gondoskodott. A süteményeket, limonádét és a mindenféle mignon tortákat a helyi cukrászok biztosították: a Poncsák Cukrászda, a Várda-Linzer Plusz Kft., a Coffee Tea Area és a Mérész Cukrászda. Pultjaik előtt az egész este folyamán hosszú és türelmes sorok álltak.
1903-ban indult útjára először, és az idei június 20-i délutánon, újra lehetett omnibusszal utazni Kisvárdán. A Rétközi Múzeum és a kisvárdai vár között sötétedésig járt a korabeli jármű, amely óriási népszerűségnek örvendett, hiszen minden egyes alkalommal zsúfolásig megtelt.
A Múzeum is végig teltházzal üzemelt. Dégi Zoltán táncpedagógus növendékei korabeli divatbemutatóval és tánccal szórakoztatták a közönséget, a gyerekek gyöngyöt fűztek, rajzoltak, arcukat festették. Az épület előtt mézeskalácsot Pipicz Annamáriától, tűzzománc ékszereket István Anikótól lehetett vásárolni. Benő Zoltán bőrdíszműves tárgyakat, a Megoldás Közhasznú Egyesület és Zámbó Marianna pedig kézműves termékeket kínált. Az Amadeus Étterem sátrában frissítőhöz juthattak a látogatók.
Bárki kézbe vehette és olvashatta az erre az alkalomra megjelenő Kisvárdai Friss Újságot, amely a Múzeumok Éjszakájának magánszáma volt. Az este folyamán a már korábban meghirdetett, „Régi ruhák, régi bálok, régi kocsik” című rajzverseny díjkiosztására is sor került, majd a czukrászdában az előzetesen felajánlott értékes tárgyakat tombolán sorsolták ki. A Rétközi Múzeum kezdeményezésére megalakult a Kisvárdai Jótékony Nőegylet, amelyhez azonnal több mint hatvan hölgy csatlakozott, de az érdeklődés azóta is folyamatos és várják a további jelentkezőket, illetve pártoló tagokat. A tartalmas éjszaka tánccal zárult, ahol bárki kipróbálhatta tánctudását, amiben Bölkény Lili táncpedagógus segédkezett és invitálta a jelenlévőket.
A rendezvényt támogatta Kisvárda Város Önkormányzata, Zámbó István, a Kisvárdai Rotary Klub, az Életet az éveknek Nyugdíjas Klub, az Egészségmegőrző Nyugdíjas Klub, és a Baráti Kör Nyugdíjas Klub.
A Rétközi Múzeum köszöni a támogatók nagylelkűségét és a nagyérdemű közönség becses pártfogását. Mivel csak értük és általuk valósulhat meg minden hasonló rendezvény reméli, hogy a szíves pártfogás a jövőre nézve is fenntartható számára.
Köszönjük!
A Rétközi Múzeum munkatársai