A koronavírus-járvány megállításán munkálkodik most gyakorlatilag az egész világ. A kézmosás- és fertőtlenítés, az üdvözlési szokások megváltoztatása, a tömeg kerülése és a szájmaszk használata mind-min kulcsfontosságú elemek a fertőzés megelőzésére, de kevés szó esik arról, hogy belsőleg hogyan csökkenthetjük az esélyét annak, hogy a szervezetünk védőbástyáján áttörjön a vírus.
Pedig a szervezetünk megerősítése, az immunizálás is legalább annyira fontos, mint az óvintézkedések betartása!
Napi 500 milligramm C-vitamin és 2000 nemzetközi egység D-vitamin szedése javasolt, a nyomelemek – mint például a cink, a szelén - szedésével kapcsolatban érdemes kikérni a háziorvos tanácsát – szigorúan csak telefonon.
IMMUNERŐSÍTÉS:
1. ALUDJUNK ELEGET!
A kórokozók annak örülnének a legjobban, ha folyamatosan ébren lennénk, ez esetben ugyanis nem jutna új energiához az immunrendszerünk. Minél kevesebbet pihenünk, annál nagyobb eséllyel betegszünk meg. Amennyiben hat-hét óránál kevesebbet alszunk naponta, akár a háromszorosára is nőhet a betegségek kockázata!
2. SPORTOLJUNK!
Az edzett szervezet gyorsabban képes reagálni a vírusok támadására. A rendszeres, intenzív testmozgás bizonyítottan ellenállóbbá tesz, de a napi 30 perc séta is sokat számít! A túl kemény sport viszont, amikor a szervezet már nem tud kellőképpen regenerálódni, gyengítheti a szervezetet.
3. STRESSZMENTESSÉG!
Köztudott, hogy a stressz megbetegítheti az embert. Így nem árt eltanulni a keleti mesterektől az elme elcsendesítésének művészetét - hiszen tudjuk: minden fejben dől el!
4. HELYES TÁPLÁLKOZÁS!
Rengeteg tápanyag létezik, amivel felvértezhetjük a szervezetünket a vírusok ellen. Ezek közé tartozik a C-vitamin (citrusfélék), a szelén (olajos magvak), a cink (zabpehely), a vas (vörös húsok) és a D-vitamin (zsíros halak). Mindennap együnk tejterméket, saláták készítéséhez használjunk joghurtot, kefirt, és fogyasszunk sok savanyú káposztát!
5. TISZTA LEVEGŐ!
Az emberi szervezet működését nagyban segíti a rendszeres, szabad levegőn való tartózkodás. Lehetőségekhez mérten ez legyen park vagy erdő. A szabadban tartózkodás mellett, illetve ha erre nincs lehetőség, a tartózkodásra szolgáló épület, szoba rendszeres, napjában többszöri teljes átszellőztetése elengedhetetlen. A szellőztetés nem csak szervezetünket frissíti fel, de a szoba levegőjében esetlegesen összegyűlt kórokozók távozását is elősegítjük.
6. KÁROS SZENVEDÉLYEK KERÜLÉSE!
Sokan nem gondolnak rá, de az alkoholfogyasztás és dohányzás jelentősen rontja a szervezet ellenálló képességét, károsítja az immunrendszert. Így fertőzéses, járványos időszakban az alkohol fogyasztása és a dohányzás (passzívnak is) kerülése különösen fontos.
Mivel az ételek C-vitamin tartalma hőkezelés (főzés) során, 50 Celsius-fok körül megsemmisül, ezért friss zöldségek és gyümölcsök formájában tudunk a legtöbb, jól hasznosuló C-vitaminhoz jutni.
LEGJOBB C-VITAMIN FORRÁSOK
1. Homoktövis bogyó – 700 mg/100g
A hazánkban fellelhető legmagasabb C-vitamin tartalmú növény a homoktövis. Nyáron a piacokon találkozhatunk vele, leggyakrabban azonban préselt gyümölcslé formájában árulják.
2. Csipkebogyó – 426 mg/100g
A csipkebogyó szintén rendkívül jó C-vitamin forrás. A csipkehúsból készített teát forrázás helyett langyos vízben kell áztatni – néhány órán át –, mert forrázás esetén a benne lévő C-vitamin lebomlik.
3. Fekete ribizli – 200 mg/100g
A fekete ribizlinek nemcsak C-vitamin, hanem antioxidáns tartalma is kimagasló. Június, július a ribizli szezonja, de télen fagyasztott gyümölcsként is beszerezhető.
4. Paprika (piros, zöld, sárga) – 120-180 mg/100g
Legegyszerűbben paprika fogyasztásával juthatunk megfelelő mennyiségű C-vitaminhoz, hiszen télen-nyáron minden szupermarketben kapható. A Kaliforniai paprika közül a sárga tartalmazza a legtöbb C-vitamint (180 mg/100 g), a pirosban 130 mg található, a zöldben pedig 80 mg C-vitamin van. A paprikák közül a fehér vagy sárga húsú magyar paprikát is érdemes napi rendszerességgel fogyasztani, mert 10 dkg paprikában 100 mg C-vitamin található.
5. Petrezselyem – 130 mg/100g
A friss petrezselyem meglepő módon kiemelkedően nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaz. Érdemes beilleszteni a napi étrendünkbe, hiszen télen is könnyen beszerezhető ez a C-vitaminban gazdag zöldfűszer. Salátába, szendvicsbe téve is nagyon finom.
6. Brokkoli – 87 mg/100g
A brokkoliról legfőbb erénye rákmegelőző hatása. Magas C-vitamin tartalma miatt pedig jó immunerősítő. Mivel hő hatására sokat veszít C-vitamin tartalmából, legjobb, ha nyersen vagy párolva fogyasztjuk.
7. Kelbimbó – 85 mg/100g
A kelbimbó szintén tartalmaz rákellenes anyagokat, illetve cukorbetegséggel élők számára is jótékony hatású lehet, ugyanis alfa-liponsavat tartalmaz, ami a glükózszintet csökkenti, az inzulinérzékenységet pedig növeli.
8. Eper – 77 mg/100g
Az eper egy gyógyító szupergyümölcs. Nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, emellett a bogyós gyümölcsökhöz hasonlóan magas az antioxidáns tartalma is, melyek segítenek a szervezetünknek védekezni a szabad gyökök sejteket és DNS-t károsító hatásai ellen.
9. Kivi – 60 mg/100g
A kivi Dél-Kína nemzeti gyümölcse, melynek eredeti nemzetközi neve kínai egres volt. Gyógyhatásai közül a vérnyomáscsökkentés az egyik legismertebb, de magas C-vitamin tartalma miatt is érdemes rendszeresen fogyasztani.
10. Citrusfélék – 54 mg/ 100g
A tél déli gyümölcse a narancs, mely 54 mg C-vitamint tartalmaz, emellett számos pozitív élettani hatása van, többek között csökkenti a téli depresszió tüneteit. A citrusfélék közül a citromban szintén ugyanennyi (54 mg) C-vitamin található, a grépfrútban és a mandarinban pedig valamivel kevesebb, 31 mg van.
11. néhány hétköznapi zöldség, mint például a karfiol (49mg/100g), a fehér jégcsapretek és a sörretek (30mg/100g), a spenót (28mg/100g) szintén nagyobb mennyiségben tartalmaz C-vitamint. A téli immunerősítéshez érdemes ezeket is beilleszteni az étrendünkbe, hogy minél nagyobb mennyiségben jussunk hozzá természetes C-vitaminhoz.
LEGJOBB D-VITAMIN FORRÁSOK
D-vitamin a bőrben is képződik, ha azt elegendő napfény éri. Októbertől áprilisig végéig azonban nem, ezért ha az étkezéssel nem tudjuk a napi javasolt dózist fedezni, szintetikus D-vitamint szükséges szednünk.
1. Gomba
A gomba aromás íze mellett alacsony kalóriatartalommal bír, D-vitamintartalma mellett B-vitaminokban és ásványi anyagokban, például szelénben, káliumban és vasban gazdag.
2. Tej és tejtermékek
A tej és tejtermékek az egészséges étrend alappillérei és nagy mennyiségben tartalmaznak kálciumot és D-vitamint.
3. Szardínia, lazac, tonhal, tőkehal
A tengeri halak húsában D-vitamin és esszenciális zsírsavak találhatók, melyek fontosak egészségünk megőrzése érdekében.
4. Tojás
Gazdag A- és D-vitaminban, mely hozzájárul a bőrünk, hajunk egészségének és szépségének megőrzéséhez.
5. Zabpehely
Rostban nagyon gazdag, ezáltal segíti az emésztést, telít, nem emeli meg a vércukorszintet és sok D-vitamint tartalmaz.
6. Narancs juice
A frissen facsart narancslé nemcsak jól esik a reggeli mellé, de erősíti az immunrendszert, vízhajtó és a sok értékes tápanyag mellett tartalmaz D-vitamint is.
JÓ EGÉSZSÉGET KÍVÁNUNK MINDENKINEK!
VIGYÁZZUNK MAGUNKRA, VIGYÁZZUNK EGYMÁSRA!
- Kisvárda Város Önkormányzata -