Pro Urbe Kisvárda” kitüntető díj adományható azoknak a polgároknak vagy közösségeknek, akik Kisvárda város gazdasági, kulturális, társadalmi, egészségügyi fejlődése terén, hosszabb időn át kiemelkedő munkát végeztek, és ezzel jelentősen hozzájárultak Kisvárda város szellemi, erkölcsi és anyagi értékeinek gyarapításához, hírnevének öregbítéséhez.
A kitüntetést szeptember 20-án adta át dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő és Leleszi Tibor Kisvárda polgármestere a Városháza dísztermében. Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete döntése értelmében, 2024-ben Pro Urbe Kisvárda-díjas: DR. MOLNÁR BÉLA kutatóprofesszor.
Dr. Molnár Béla 1965. július 30-án született Kisvárdán, 1983-ban érettségizett a Bessenyei György Gimnáziumban. Belgyógyász-gasztroenterológus szakorvos, diplomáját a Semmelweis Egyetemen szerezte 1989-ben. 1990-1992: posztdoktori ösztöndíj/Bochringer Mannheim Kutató Laboratórium/Németország. 1996: az orvostudományok kandidátusa; 2002-2005: Széchenyi ösztöndíj. A Semmelweis Egyetem II. sz. Belgyógyászati Klinikája Klinikai Gasztroenterológia és Endokrinológiai Munkacsoportjának tudományos főmunkatársa, a Sejtanalitika Labor vezetője; egyetemi oktató, a 3DHISTECHK alapítója, ügyvezető igazgatója.
Szabadalmainak száma: 27. Egy szakkönyv, 6 könyvfejezet, illetve 69 cikk szerzője, konferenciákon 149 előadása hangzott el. Az ISAC tudományos társaságok tagja, a Magyar Biofizikai Társaság Sejtanalitika Szekció titkára, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság vezetőségi tagja. Kimagasló nemzetközi kutatásokat végez a sejtanalitikában, a molekuláris biológiában és a rákkutatásban, akinek hosszú pályafutása során számtalan szakmai kitüntetéssel ismerték el a tevékenységét. Többek között: az MTA Ifjúsági-díj (1998), a Magyar Imre-díj (1999), a Markusovszy Lajos-díj (2001), az Astra Zeneca-díj (2001), a Magyar Innovációs Nagydíj (2004) tulajdonosa.
Szakterülete: gasztroenterológia, molekuláris biológia, sejtanalitika, virtuális mikroszkópia. Jelentős eredményei fűződnek a virtuális mikroszkópia kifejlesztéséhez; a technológia hazai és nemzetközi rutin-, és kutatási területeken történő bevezetéséhez. Évtizedekkel ezelőtt alapított vállalkozása biotechnológiai kutatás-fejlesztéssel foglalkozik és nemzetközi áttöréseket ért el a digitális mikroszkópok fejlesztése területén, legújabb nagysikerű eredménye a patológia digitalizációjához köthető.
Világszerte büszkén hirdeti, hogy városunk szülöttje, aki szívén viseli a kutatás-fejlesztés iránt érdeklődő fiatalok lehetőségeit és a számukra már megkerülhetetlen modernizáció és digitalizáció által elért eredmények oktatását. Vállalkozása gazdasági tevékenységéből származó támogatása városunk gazdasági fejlődésében kiemelkedő jelentőségűnek tekinthető.
A Bessenyei György Gimnázium 100 éves jubileumi évkönyvében részlet-gazdagon ír a besis diákévekről, külön kiemelve mindazt a szellemi értéket is, amit négy éven keresztül tanáraitól, legfőképpen osztályfőnökétől, Bakajsza Andrástól tanult, idézem: „Ami jó és érték, az megmarad és szükség van rá. Látszat emberek, látszat ideje, látszat eredményei elmúlnak. A tisztesség az emberi társadalom alapja. Az ügyes, tehetséges ember és az ügyeskedő nem ugyanaz. Tehetünk és tennünk kell azért, hogy jobb legyen a világ. Ehhez tudásunk, erőnk is van.”
Dr. Molnár Béla kutatóprofesszor nagyon sokat tett és tesz azért, hogy jobb legyen a világ! Tudása, ereje, elhivatottsága és hite is van hozzá, amire mi, kisvárdaiak mindig büszkék leszünk!
Az ünnepséget Czvik Ildikó (cselló) és Szikorszka Tatjana (zongora) kisvárdai művésztanárok zenei produkciói színesítették.
-Kisvárda Város Önkormányzata-