Ragány Misa kisvárdai születésű magyar színész, énekes, művészeti menedzser, jogász, a Soproni Petőfi Színház igazgatója.
Még csak 12 éves volt (1986-ban született), amikor kivételes színészi-, és énekesi tehetségére felfigyelve, a DoktoRock Színtársulat tagja lett és az is, a mai napig. Már 13 éves korában emlékezetes alakítást nyújtott az Anna Karenina Szerjózsájaként, majd Jumurdzsák, Jose Vegas (Fame), Claude Bukowski (Hair), Malacoda (A vörös malom) és Luigi del Soro (Anconai szerelmesek) szerepeiben is láthatta a közönség. 2007-ben középdöntős volt a Magyar Televízió A Társulat című szereposztó showműsorában. Játszott többek között a Békéscsabai Jókai Színház, a Cervinus Teátrum, a Szarvasi Vízi Színház, a Csiky Gergely Színház, a Nemzeti Színház, a RaM Colosseum, a Szegedi Nemzeti Színház, a Papp László Sportaréna, a Pesti Magyar Színház, valamint a Városmajori Szabadtéri színpadán.
A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán 2009-ben diplomázott jogászként, majd színész képesítést szerzett a Pesti Magyar Színiakadémián. Később ösztöndíjas hallgató volt Komlósi Gábor riporteriskolájában, a Komlósi Oktatási Stúdióban (KOS), itt lett 2013-ban újságíró, szerkesztő-riporter. 2018-ban művészeti menedzser diplomát szerzett a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Karán. 2014-ben szerződött a Békéscsabai Jókai Színház társulatához, amelynek markerting- és sajtófőnöke is volt. Békéscsabán prózai és zenés szerepekben is láthatta a közönség, Arany János Bolond Istókjának a címszereplője volt, míg Tamási Áron Ősvigasztalás című darabjával erdélyi turnén is részt vett. A VII. Magyar Teátrum Nyári Fesztiválon a legjobb férfi mellékszereplő díját vehette át több előadásban nyújtott alakításáért (Ármány és szerelem - Wurm, My Fair Lady - Harry).
2020 tavaszán vált országosan ismertté, amikor Nagy Szilárddal átdolgozták Varga Miklós Európa című dalát Európa 2020 címmel, amely a koronavírus-járvány okozta helyzetre reagált. Később az angol nyelvű változat is elkészült Europe 2020 címmel, amelynek videoklipjében olyan ismertségek vállaltak szerepet, mint Király Gábor, Schobert Lara, Keresztes Ildikó, Szabó Péter, Kiss-B. Atilla, Varga Miklós és Mága Zoltán. 2020 augusztusában első saját daluk is megjelent Nagy Szilárddal közösen Drága Hazám címmel, amely 412 pályamű közül bejutott A Dal 2021 című tehetségkutató műsorba.
2018 és 2021 júniusa között az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkársága előadó-művészeti főosztályvezetője volt, idén február 1-től pedig a Pro Kultúra Sopron Nonprofit Kft. igazgatója.
Eddigi díjai, elismerései:
- A legjobb férfi mellékszereplő – VII. Magyar Teátrum Nyári Fesztivál (2018);
- Színházat vegyenek! - színházmarketing díj 2 kategóriában (2017);
- DoktoRock Színtársulatért-díj (2016);
- II. Bábos Drámaíró Verseny – közönségdíjas csapat tagja (2015);
- DoktoRock Színtársulatért-díj (2011);
- Pro Urbe Kisvárda (A DoktoRock Színtársulat tagjaként, 2015).
Ebben az évben pedig eddigi élete (hisz még előtt az élet :-) legnagyobb elismerését vehette át március 11-én: Áder János, Magyarország köztársasági elnöke "Értékteremtő színházművészeti és könnyűzenei tevékenysége elismeréseként" a MAGYAR BRONZ ÉRDEMKERESZT állami kitüntetést adományozta számára.
„Az elmúlt 23 évben sokat dolgoztam: eljátszhattam több mint 50 színházi szerepet, mind prózai, mind zenés műfajban. A közelmúltban énekesként élő legendákkal dolgozhattam együtt. Nagy örömmel és büszkeséggel tölt el, hogy állami kitüntetést vehettem át, ezáltal úgy érzem láthatóvá vált a befektetett munkám. Mindenkinek hálásan köszönöm, akik lehetőséget adtak nekem, segítettek az utamon. A jövőben még nagyobb alázattal fogok alkotni. Tapasztalataimat a soproni kulturális élet továbbvirágoztatására fordítom. Köszönöm édesanyámnak, hogy mindig támogatott és hogy most is velem volt.!” - írta Misa közösségi oldalán.
A folyamatosan jókedvű, mindenkivel kedves és barátságos Misa már gyermekkorától beírta magát Kisvárda kulturális életébe és sok kisvárdai szívébe. Nem csak, hogy soha nem felejtette el honnan indult, hanem mindig is büszkén vall szülővárosáról, az otthonáról, az ide kötődő emlékeiről, kapcsolatairól.
Mi pedig, kisvárdaiak, újra büszkék vagyunk rá! És mindig büszkék leszünk arra, hogy itt született, itt nőtt fel, ide járt iskolába, ide kötik gyermekkorának és fiatalságának élményei vagy kudarcai, barátságai és szerelmei is. De ide jár haza a családjához, a barátaihoz és ide jár nyaranta énekelni arra a színpadra, melynek nagyban köszönheti azt, hogy szakmája, hivatása az éneklés lett!
Szívből gratulálunk Misa!
- KISVÁRDA -
életrajzi adatok forrása: Wikipedia
fotók: Ragány Misa/Facebook