Nagygécen a Megmaradás Templomában tartották az idei megyenapot, ahol kitüntetésekkel ismerték el mindazok munkáját, akik sokat tettek Szabolcs-Szatmár-Bereg megye fejlődésért.
Seszták Oszkár, a Megyei Közgyűlés elnöke ünnepi beszéde után, a megye kulturális életében kifejtett kimagasló tevékenysége elismeréséért Kiss Áron díjat adott át Bíró Gábornak, a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium igazgatójának, illetve a megye agrár,-és környezetgazdálkodásának fejlesztése érdekében kifejtett kiemelkedő tevékenysége elismeréséül Lónyay Menyhért díjjal jutalmazta a szintén kisvárdai Pekó Lászlót, a Nyírzem Zrt. vezérigazgatóját.
BÍRÓ GÁBOR felsőfokú tanulmányait a Debreceni Egyetemen végzett matematika-ábrázoló geometria, majd számítástechnika tanári, később közoktatási vezetői szakon. 1981 óta dolgozik a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégiumban, ahol 1993 óta az igazgatói feladatokat is ellátja. Az első időszakban a megye egyik bázisiskolájának vezetőjeként számos továbbképzési programmal, konferenciával és verseny megszervezésével segítette a megye nevelő-oktató munkáját. Irányítása alatt az intézmény elnyerte a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közoktatási Közalapítvány eredményességi díját. Munkássága alatt teljesedett ki az a vezetői modell, mely valamennyi körülmény ellenére mindig a pedagógiai folyamatok tudatos irányítására, az osztálytermi munka javítására, a tanulási környezet folyamatos fejlesztésére, a tanulókat magasabb teljesítményre ösztönző kreatív klíma kialakítására koncentrál. Vezetői filozófiájának alapját a bizalom, a partneri kapcsolatok ápolása, a munkatársak önállóságának biztosítása képezi. Munkáját az adaptív gondolkodás, a folyamatos útkeresés, a pedagógiai innováció jellemzi. E vezetési koncepciónak és nyitottságnak köszönhető, hogy irányítása alatt számos újszerű oktatási program honosodott meg az iskolában. Többek között az Arany János Tehetséggondozó Program, az üzleti célú angol nyelv fejlesztésére irányuló Future Talents Program, a természettudományos műveltség megszilárdítását célzó Öveges Projekt. Szívügyének tekinti, hogy ötleteivel segítse a köznevelési rendszer megújítását. A fenntartói munkacsoport tagjaként részt vett a Köznevelési Kerekasztal munkájában, és az ország számos pontján tartott előadást az új típusú fenntartói rendszer koncepciójáról. Jelenleg is tagja a Klebelsberg Központ szakmai tanácsadó testületének, de részt vállal a minősítések és tanfelügyeleti ellenőrzések lebonyolításában, sőt a pedagógusok felkészítésében is. Nyolc éven keresztül volt külsős tagja a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Oktatási Bizottságának, részt vett a megyei köznevelés-fejlesztési terv kidolgozásában. Nyolcadik éve kisvárdai önkormányzati képviselő, az Oktatási-, Kulturális-, Szabadidő és Sport Bizottság elnöke, a Dr. Béres József Tudományos Ismeretterjesztő Társulat matematika szekciójának vezetője, a Várda Labdarúgó Egyesület elnökségi tagja. Szakmai-közéleti tevékenységét több ízben ismerték már el: megkapta a TIT Arany Koszorús jelvényét, birtokosa a miniszter által adományozott Apáczai Csere János-díjnak, elnyerte a Magyar Tehetséggondozó Társaság Tehetség Díját.
PEKÓ LÁSZLÓ, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, a Nyírzem Zrt. vezérigazgatója. Az üzemgazdász végzettségű szakember a Zöldért Vállalatnál kezdte munkáját, majd a Kisvárdai ÁFÉSZ, később a Felső-Szabolcs ÁFÉSZ elnöke, 1999-től a Nyírzem Zrt. vezetője, később vezérigazgatója lett. Kiemelkedő szerepet játszott a legnagyobb hazai kiskereskedelmi rendszer, a COOP gazdasági csoport létrejöttében és megerősödésében, a hazai szövetkezeti kereskedelem átalakításában és fejlesztésében. Vezetésével a Nyírzem a megye meghatározó gazdasági szereplője, az országos COOP üzletlánc zászlóshajója. A megyei kereskedelmi és iparkamarának 2002-től elnöke. 2012-ben, „Pro Urbe Kisvárda” díjjal tüntették ki, illetve a hazai szövetkezeti kereskedelemben végzett több évtizedes, a kamara elnökeként végzett másfél évtizedes kiemelkedő munkájáért, valamint a tradicionális szövetkezeti értékek megtartásáért 2016-ban az „Év emberének” választották.
Az ünnepséget követően a két kitüntetett Kisvárda városát képviselve koszorút helyezett el Nagygécen, az árvízi emlékműnél.
- Durucz Gabi -