Az Országos Bírósági Hivatal „Nyitott Bíróság Program”-ja keretében a Kisvárdai Járásbíróság az elmúlt években már többször más „arcát” mutatta a hozzájuk betérőknek.
Bíróságra csak úgy nem jár az ember. Bíróságra nem szeretünk menni és szerencsére vagy sem, nem is képezi a mindennapjaink részét. Idáig. Legalábbis Kisvárdán mindenképpen, ahol a bíróságra mostanság igen sokan járnak. Művészek, művészetet kedvelők, fiatalok és idősek, nők és férfiak, intézményvezetők, politikusok, pedagógusok, városvezetők, magánemberek és most már gyermekek is.
Az épület lépcsőházában már sok időszakost kiállítást rendeztek, amit mától gyermeki rajzok színesetek egészen a nyári szünet végéig. A már említett Nyitott Bíróság Program keretében idén télen rajzpályázatot hirdettek az általános iskolák 3. és 4. osztályos tanulói számára a „Mese az igazságról” című magyar népmeséhez kapcsolódóan. Az érdeklődés nagy volt, hiszen Kisvárdáról és térségéből, sőt, még Nyíregyházáról is, összesen 13 iskolából, 136 pályázat érkezett. A beküldött, a mese által ihletett alkotásokat bírókból és bírósági titkárokból álló bizottság értékelte Bábás Erika tűzzománc–festőművész, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének tagja elnökletével.
Minden pályázót elismerő oklevélben részesítettek, a dobogós helyezetteket és a különdíjasokat pedig a kiállítás ünnepélyes megnyitóján, személyesen köszöntötték és jutalmazták.
„A három legjobb, legötletesebb rajz készítőjét könyvjutalommal díjaztuk, akiket ráadásul osztálytársaikkal együtt meghívtunk a bíróságunkra, hogy megismerkedhessenek az itt dolgozók tevékenységeivel, a „Gyermekközpontú igazságszolgáltatás” céljaival, eddigi eredményeivel.” - mondta Kapinné dr. Farkas Gyöngyi, a Kisvárdai Járásbíróság elnöke, a helyi bírósági-programok ötletgazdája és megvalósítója.
A díjakat átadta és a kiállítást ünnepélyesen megnyitotta dr. Nyakó Zsuzsanna, a Nyíregyházi Törvényszék elnöke és Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere, aki maga is hozott ajándékokat a tehetséges diákoknak. „Nekünk a jog eszközével kell eldöntenünk egy-egy vitát, vagy ha valaki valamilyen nagyon helytelen magatartást tanúsított. Ugyanakkor felelősségünk van abban, hogy a gyermekek mit gondolnak az igazságról, „időben megtudják, hogy mi a helyes és a nem helyes” - mondta köszöntőjében dr. Nyakó Zsuzsanna.
Az első helyezést megosztva, Barta Zsófia, a nyíregyházi Gárdonyi Géza Általános Iskola tanulója és Poncsák Réka, a kisvárdai Szent László Katolikus Általános Iskola diákja nyerte el. Második lett alkotásával az ajaki Tamási Áron Katolikus Általános Iskola diákjaTóth Sára, a harmadik pedig Dudás Laura, a kisvárdai Somogyi Rezső Általános Iskola tanulója. Pályaművével különdíjban részesült Vágner Lara a kisvárdai Somogyiból és Nyalka Máté, a Teichmann Vilmos Általános Iskolából.
Az ismét egyedi és különleges kiállításnak nem csak a helyszíne volt rendhagyó, hanem a megnyitó-ünnepség kulturális műsora is: a jelenlévők legnagyobb meglepetésére és örömére, színészeket meghazudtoló módon mondott mesét Gégényné dr. Utasy Judit bírónő, illetve verset szavalt Gyüre Péter, bírósági titkár.
- Durucz Gabi -