Zarándy Zoltánt kívánjuk köszönteni közel 50 éve pedagógus pályára lépése alkalmából, röviden áttekintve életének főbb eseményeit. Egy ilyen életpálya rövid ismertetése már maga a magyar zenepedagógia történelme.
1941.április 8-án született Borsodgeszten. Miskolcon gordonkatanári diplomát kapott. Oktató munkáját 1964-ben Rudabányán kezdte, majd Karcag, Törökszentmiklós és Kisvárda következett. A gordonka mellett gyakorlatot szerzett a furulyatanításban is, majd tankönyveket kezdett szerkeszteni.
Tanár úr elkészítette a Furulyások kincsestára című sorozat 16 kötetét, melyben alaptankönyvek, antológiák találhatók. Gazdagon reprezentálja Mátyás király korától kezdve a magyar régizenét. A Czidra-, Kállai- és egyéb gyűjtemények mellett immár „fellelhető” egy sajátos Zarándy-féle régizene látásmód is. A kötetekben nagy számban találhatók régi magyar táncok, dalok. Ez az Iskola összeállítójának gyűjtőszenvedélyéről tanúskodik, és számos esetben gyakorlatilag nem elérhetőek máshol, pedig terjesztésük, mint a magyar zenei múlt értékes dokumentumai, mindenképpen kívánatos lenne.
A sorozat köteteit az ország iskoláiban, Bukarestben, Erdélyben, Németországban, Belgiumban és Finnországban tanítják. Zoli bácsi dögei növendékeiből a Musica Humana, a kisvárdai tanítványokból a Kisvárdai Régizene együtteseket szervezte meg, akikkel bel- és külföldön sok zenei fesztiválon és versenyeken szerepelt.
Elismerései:
1981:Kisvárda város Művészeti díja
1989:Szocialista Kultúráért kitüntetés
1991:Karnagyi különdíj-Veszprém
1994:A közszolgálatáért kitüntetés-Kisvárda
2003 óta nyugdíjas, de óraadóként most is tanít Anarcson, Dögében. Csendesen él Kisvárdán egy társasházban. Szellemi kondíciója kitűnő. Rohanó világunkban figyelemre és fegyelemre intő jelzés Zoli bácsi életvitele. Sugárzik belőle a rend, született tanár. A jubileumok visszanézésre, számvetésre késztetnek. Voltak nehézségek, harcok, örömök, szép eredmények.
„Szerények legyünk, mert a zene nagyobb, mint mi”(Szigeti József)
Zarándy Tanár Úr!
Köszönjük a töretlen munkakedvedet, a hitet és a munkádból áradó szeretetet!
Szívből gratulálunk eddig elért eredményeidhez. Ne fogyjon el a szorgalmad.
Kívánunk jó egészséget, hogy még sok zeneszerető gyermek kerüljön ki kezed alól mindannyiunk örömére.
Kedves, szeretve tisztelt Zoli bácsi!
Abban a reményben fejezzük be köszöntőnket, hogy továbbra is megőrzöd testi- és szellemi frissességed.
Sok szeretettel köszönt: Tóth-Tömör Ágnes, a Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója,
Vida Szűcs Mária igazgató- helyettes,
Komár Lívia, a DuoArt AMI igazgatója,
a billentyűs-, vonós-, népzene-, gitár-, ütő-, fafúvó-,
rézfúvó-, szolfézs-, a képző- és iparművészeti tanszakok tanárai,
valamint iskolánk technikai dolgozói.
Volt tanítványaidnak névsora is állhatna itt, akik sikeres emberek, tanárok lettek.
Dr. Gulácsyné Turi Erika Erzsébet,
billentyűs tanszak munkaközösség vezető