Szeptember 4-én, hatodik alkalommal rendezték meg a Tisza-tó Maraton (65km-es) országos kerékpárversenyt, ahol a Kisvárda és Környéke Bringások (KKB) hatalmas sikereket értek el.
Városunk hírnevét öregbítették: Göncz Sándor (49 éves), aki senior kategóriában arany érmes lett 65 km-en 1:23p04mp-el, és Vass Réka (15 éves), aki U19-es kategóriában bronzérmes lett. A KKB színeiben indultak még Pózner Enikő, Göncz Ildikó, Karskó István, Szónok Bertalan, Száva Tamás, Nagy Róbert, Vass József és Szobota László.
Göncz Sándorral és Vass Rékával
Kelemen Attila készített interjút:
Általában a gyerekek óvodás korukban tanulnak meg két keréken bicajozni.
Nyilván ez veletek is így történt, de mégis mikor vált szenvedélyetekké a bringázás?
Sanyi: Sok mindent kipróbáltam már, két éve kezdtem el sportszerűen kerékpározni. Fontosnak tartom, hogy jó kondícióba legyek és jó egészségnek örvendjek, melyhez ez a sport nagymértékben hozzájárul.
Réka: Én nem túl régen, körülbelül fél éve kezdtem el kerékpározni. Édesapám már régóta bringázik, gyakran kísértük el őt versenyekre. Egy versenyen a dobogón álló lányokra mutatva, apa megjegyezte, hogy ez nekem is sikerülhet. Akkor mondtam neki, hogy nevezzen be a következő versenyre.
A bringázás nem egy csapatsport. Mégis egy egyesületben tekertek.
Miért tartjátok ezt fontosnak?
Sokan azt gondolják, hogy bringázás nem csapatsport. Ez csak kívülről tűnhet így, mivel a célba egyénileg ér be a versenyző. A kerékpározás kifejezetten, kiváltképp ha versenyszerűen űzzük, csapatsport. Együtt, sokkal jobb bringázni, mert folyamatosan ösztönözzük egymást a jobb teljesítmény elérésére, illetve a versenyek során segítjük egymást a győzelemben.
A kerékpározás sportként vagy életstílusként van jelen az életetekben?
Hogyan közlekedtek a mindennapokban?
Sanyi: Én kikapcsolódás, edzés, sport céljából kerékpározom.
Réka: Nálunk a családban mindenki szívesen kerekezik. A mindennapi életben, környezettudatosan élünk, ha tehetjük nem ülünk autóba. Így láttuk ezt apától, és ez nekünk természetes.
Lehet-e érezni a Kisvárda környékén kiépült kerékpárutak hatását?
Nagyon örülünk, hogy megépültek és épülnek folyamatosan az új kerékpárutak. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy biztonságosabban közlekedhetünk kerékpárral. A környező településeken élők is könnyebben elérik a várost, gördülékenyebb a munkába járás, ügyeiket is rugalmasan intézhetik. Egyre több kerékpárost láthatunk a kerékpárutakon, akik sportolnak, és az a tapasztalat, hogy másokban is felkeltik a bringázás utáni vágyat. Nekünk, KKB-nak kiváló lehetőséget nyújt a versenyekre való felkészülésben, segíti a mindennapos edzéseket.
Ilyen szép eredmények elérése nyilván lehetetlen kemény munka nélkül.
Mennyit edzettek egy héten, milyen befolyásoló tényezők vannak, gondolok itt például az időjárásra?
Minimum heti 300 km, és még egy kevés erőnléti edzés is szokott lenni. Mindig az időjárásnak megfelelő öltözetben tekerünk, illetve viszünk magunkkal, ha szükségesnek látjuk esőkabátot.
Mindennapi életetekben milyen pozitív hatásai vannak kerékpározásnak?
Fizikailag egészségesebbek vagyunk, kevesebbszer betegszünk meg. Iskolai és munkahelyi teljesítményünkre is kedvező hatással van, kiváló stressz oldó, valamint a társas kapcsolataink tekintetében is számos pozitívuma van.
Köszönöm a beszélgetést, további sok sikert kívánunk,
mind a sportban, mind a magánéletetekben!
Jelenleg a KKB vezetője Vass József, aki szívesen látja és fogadja azokat sportolni vágyó embereket, akik szívesen szeretnének tekerni, versenyezni. Elérhetőség: 20/398-6789