Friss levegő, csend és nyugalom, horogra akadt hal......persze mindenkinek mást jelent, de röviden így lehetne jellemezni a horgászat lényegét.
Miért mennek az emberek horgászni?
Néhányan azt mondják halat fogni, pedig ez nyilvánvalóan nem igaz. A pecázás az egyik leghasznosabb időtöltés gyermeknek, fiatalnak és idősnek egyaránt, akár egyedül, a családdal vagy baráti társasággal műveli azt. Amikor horgászol, kikapcsol az agyad, kellemesen elfáradsz, de fel is töltődsz közben. Egy jó program arra, hogy tartalmasan töltsd a szabadidődet, hogy átélj a hétköznapitól teljesen eltérő élményeket és kitisztítsd az agyadat. A hal egy idő után már nem annyira a zsákmányod, mint inkább a „partnered” lesz.
És ahogy Reg Baird mondta:
„Aki kijelenti, hogy pénzért nem lehet boldogságot vásárolni, még sohasem vett magának horgászbotot.”
Az egyik legjobb helyszínek erre Kisvárda vizei, a Báger tavak és a Pontyos
A város szélein lévő horgászvizek a Dolgozók Sport Horgász Egyesülete Kisvárda kezelésében állnak. Az egyesület 1973-ban alakult meg azzal a céllal, hogy a kisvárdai vízi élővilág és a tavak természeti környezetének a védelmével összhangban kialakítsa a horgászati kultúrát, és a jogszabályi előírásoknak, valamint a horgászrendnek megfelelően sporthorgászatot szervezzen.
„Jelenleg közel háromszáz tagot számlálunk. Alapító tagjaink áldozatos munkával igyekeztek a horgász társadalom részére megfelelő környezetet és halgazdálkodást kialakítani városunkban, sokan közülük ma is aktívan horgásznak és részt vesznek az egyesület munkájában, működésében.” - mondta Szoboszlai István, az Egyesületi Fegyelmi Bizottság elnöke, hozzátéve: „Egyesületünk működését megyei szinten is elismerik. Tagjaink azon kivételes helyzetben vannak, hogy saját tulajdonú vízterülettel rendelkeznek, így az általuk kialakított horgászrend szerint pecázhatnak. A vezetőség törekszik a sikeres gazdálkodásra, a vízterületek kihasználására, a minél jobb és hatékonyabb működésre.”
Az egyesület fő tevékenysége a horgászat, a horgásztatás, a szabadidő hasznos és kulturált körülmények között való eltöltésnek biztosítása. A tagok egész évben a környezetvédelemben, a halvédelemben, s más egyéb munkában is aktívan részt vesznek, hisz fontosnak tartják vizeink környezetének tisztán tartását, a vízi élet megóvását, a honos és fészkelő madarak költésének biztosítását, a vízminőség megóvását és a téli nádvágás megszervezését.
„Évente két-három alkalommal telepítjük a halakat, melyek legnagyobb részét a horogérett pontyok teszik ki. Évente több alkalommal, 40-50 kilós harcsák is kikerülnek a vizekből, melyek tavasszal, illetve a nyár végén kerülnek a horogra. Télen pedig a lékelés, a hóeltakarítás, a folyamatos oxigén utánpótlás és napfény biztosítása a halak és a vízi élőlények számára egyik legfontosabb feladatunk.” - zárta tájékoztatóját Szoboszlai István.
BÁGER-tavak
A tó neve árulkodik eredetéről is, valamikor bányásztak ezen a területen. A tó a partról jól körbehorgászható. A vízfelület nem egységes, töltésekkel jól elhatárolt területekre oszlik. A part nádasos, sásos, a vízben is gyakoriak a nádfoltok. A víz szintjét bukógát tartja állandó magasságban.
A fogható halak: ponty, amur, csuka, harcsa, süllő, kárász, keszegfélék. A halállományt folyamatos telepítéssel pótolja a társaság, ugyanakkor nincs lehalászva a tó, így számíthatunk nagyobb méretű halakra is.
PONTYOS és NÁDAS tavak
A Pontyos és a Nádas tavakat csak egy gát választja el egymástól, jellegükben mégis más és más vizek. A nádas tavon a csónakhasználat engedélyezett. Jellemző halak: ponty, amur, csuka, harcsa, compó, süllő, kárász és keszegfélék.
Látogasson el a kisvárdai vizekre,
legyen Ön is tag, horgásszon nálunk,
érezze jól magát Kisvárdán!
- Durucz Gabi -