A helyi önkormányzati rendeletek szabálysértési rendelkezéseinek hatályon kívül helyezésével, illetve 2012. április 15. napjától az új szabálysértési törvény hatályba lépésével megszűnt a Képviselő-testület azon joga, hogy bizonyos elkövetési magatartásokat helyi szinten szabálysértéssé nyilvánítson.
Azonban az Mhötv. 143. § (4) bekezdése e) pontja szerint az önkormányzatok felhatalmazást kaptak, hogy 2012. április 15-ét követően helyi rendeletben határozzák meg a tiltott, közösségellenes magatartásokat, valamint a magatartás elkövetőjével szembeni pénzbírság kiszabásának szabályait. A rendeletalkotás lehetőségével élve a Képviselő-testület meghatározta az olyan szabályszegéseket, tiltott magatartásokat, melyek a közösségi együttélés szabályaival ellentétesek, de szabálysértésként, illetve bűncselekményként történő büntetni rendeléséhez szükséges veszélyességgel nem rendelkeznek.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 51. § (4) bekezdésében, 143. § (4) bekezdés e) pontjában, 146/A. §-ában, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 94/B. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
Értelmező rendelkezések
a) közterület: a közhasználatra szolgáló minden olyan állami vagy önkormányzati tulajdonban álló terület, amelyet rendeltetésének megfelelően bárki használhat, ideértve a közterületnek közútként szolgáló és a magánterületnek a közforgalom számára a tulajdonos (használó) által megnyitott és kijelölt részét, továbbá az a magánterület, amelyet azonos feltételekkel bárki használhat.
b) köztisztasággal összefüggő tevékenység: az egyes ingatlanok – ezen belül különösen a lakóépületek és az emberi tartózkodásra (üdülés, pihenés, szállás stb. céljára) szolgáló más épületek, továbbá a nem lakás céljára szolgáló helyiségek és a hozzájuk tartozó területek -, valamint a közterületek tisztán tartása.
c) plakát: választási, vagy reklám célú falragasz, hirdetés, felirat, szórólap, vetített kép, zászló, embléma, függetlenül annak hordozó anyagától.
d) utcabútor: olyan a közterületen elhelyezett létesítmény, amelyet a közterület használók azonos feltételekkel használhatnak, valamint amely a közterület díszítésére, a városkép javítására, információ szolgáltatására, valamint a közlekedés segítésére szolgál (pl.: padok, asztalok, hulladékgyűjtők, kerékpártároló, virágtartók, térelválasztók, információs táblák).
e) zöldterület: az állandóan növényzettel fedett közterület (közkert, közpark).
f) síkosság-mentesítés: a téli időjárás miatt kialakuló jegesedés következtében síkossá váló járdák megtisztítása érdekében tett intézkedések, illetve a járdák járhatóságának biztosítása.
2. A tiltott, közösségellenes magatartásokkal kapcsolatos pénzbírság kiszabásának eljárási szabályai
2.§ (1) Az e rendeletben meghatározott tiltott, közösségellenes magatartás elkövetőjével szemben a közigazgatási bírság kiszabásával kapcsolatos eljárásokban a jegyző jár el.
(2) Az e rendeletben meghatározott tiltott, közösségellenes magatartás elkövetőjével szemben százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírság szabható ki, vagy a magatartás csekély súlyára tekintettel figyelmeztetés alkalmazható.
(3) Az e rendeletben meghatározott tiltott, közösségellenes magatartás elkövetőjével szemben, a közterület-felügyelő ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki.
(4) Az e rendelet hatálya alá tartozó ügyekben az eljáró hatóság elkobzást alkalmazhat.
(5) A kiszabott közigazgatási bírság összege különös méltánylást érdemlő esetben mérsékelhető, vagy a tiltott, közösségellenes magatartás csekély súlyára tekintettel figyelmeztetés alkalmazható.
(6) Az 1. § (5) bekezdés alkalmazásában különös méltánylást érdemlő körülménynek kell tekintetni, ha a szabályszegő
a) igazolja, hogy a vele közös háztartásban élők egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj minimum 80 %-át, és
b) az elkövető az elkövetést megelőző egy évben nem volt tiltott, közösségellenes magatartás miatt marasztalva.
Tiltott, közösségellenes magatartások
3. § Tiltott, közösségellenes magatartást követ el, aki
a) a közterületre, vagy annak létesítményeire kifüggesztett, aktualitásukat vesztett hirdetmények eltávolításáról nem gondoskodik,
b) a zöldterület építményeit, berendezéseit rendeltetésellenesen használja,
c) a zöldterületen virágokat és egyéb fás növényeket leszed, csonkít,
d) járművel a zöldterületen közlekedik, vagy parkol,
e) lábas vagy aprójószágot a zöldterületen áthajt, vagy legeltet,
f) a közterületet engedély nélkül felbontja,
g) a közterületet engedély nélkül használja,
h) közterületen szeszes italt fogyaszt.
4.§ A 3. § h) pontja alól kivételt képez a közterület használati engedéllyel rendelkező vendéglátó egységek előtti kerthelyiségben, valamint az előre bejelentett és engedélyezett rendezvényeken történő szeszes ital fogyasztás.
3. Köztisztaság
5. § Tiltott, közösségellenes magatartást követ el, aki
a) a tulajdonában, vagy használatában lévő ingatlan, illetve az ingatlana előtti járdaszakasz (járda hiányában 1 méter széles területsáv) rendben tartásáról, hó eltakarításáról és síkosság-mentesítéséről, valamint a köztisztasággal összefüggő tevékenységről nem gondoskodik,
b) a járdán lévő szemetet az úttestre sepri,
c) a csapadékvíz elvezető árokban a víz elfolyását gátolja,
d) a tulajdonában, vagy használatában lévő ingatlana előtt lévő nyitott csapadékvíz csatorna és a kapubejáró átereszeinek tisztán tartásáról nem gondoskodik.
4. A helyi környezet védelme
6. § Tiltott, közösségellenes magatartást követ el, aki
a) a tulajdonában, használatában lévő ingatlanon az emberi egészséget bármely módon veszélyetető gyomnövények irtásáról felszólítás ellenére nem gondoskodik,
b) a tulajdonában, használatában lévő ingatlanon egészségügyi szempontból káros kártevők (rovarok és rágcsálók) irtásáról felszólítás ellenére nem gondoskodik,
5. Az Önkormányzat jelképeinek használata
7.§ Tiltott, közösségellenes magatartást követ el, aki az önkormányzat jelképeit (címer, zászló, pecsét) jogosulatlanul, az engedélytől eltérő, vagy a közösséget sértő módon használja fel.
6. Kereskedelem és szolgáltatás
8.§ Tiltott, közösségellenes magatartást követ el, aki
a) közterületen engedély nélkül árul,
b) közterületen engedély nélkül végez reklám és hirdetési tevékenységet,
c) az általa üzemeltetett üzletben a bejelentett nyitvatartási időtől eltérően folytatja a tevékenységet,
d) jogosulatlan kereskedelmi tevékenységet folytat, vagy szolgáltatást nyújt.
7. Plakátozás
9.§ Tiltott, közösségellenes magatartást követ el aki, illetve akinek az érdekében:
a) helyi védelem alatt álló városképi jelentőségű középületeken, létesítményeken, vagy
b) állami, vagy önkormányzati hatóság elhelyezésére szolgáló épületen, vagy azon belül, valamint közterületeken elhelyezett szobrokon, emlékműveken, emléktáblákon, műemléki értéknek minősülő létesítményeken, valamit növényzeten, vagy
c) az önkormányzat tulajdonában álló intézmények épületein, vagy azon belül, valamint az önkormányzat tulajdonában álló létesítményeken, vagy
d) a közterületen létesített közműtárgyakon, utcabútorokon - kivéve az erre a célra létesített hirdetőoszlopokon, hirdetőtáblákon –
plakátot helyez, illetve helyeznek el.
8. Temetőhasználat
10.§ Tiltott, közösségellenes magatartást követ el, aki a temetőben nyitvatartási idő után tartózkodik.
Ez a rendelet 2012. szeptember 14-én lép hatályba.
dr. Ténai Sándor jegyző