Ebben az évben nem az augusztus 20-i ünnepségen, hanem rendhagyóan, szeptember 10-én került sor Kisvárda legrangosabb városi kitüntetéseinek az átadására. Mindez azért, mert a díjazottak nagy része – nyári szabadságát töltve – a nemzeti ünnepen nem tartózkodott a városban.
Ettől függetlenül, a díjátadás ünnepi fényét semmi nem homályosította, sőt, Czvik Ildikó (cselló), Szikorszka Tatjana (zongora), Pálos Hajnalka (ének) és Hidi László (zongora) kisvárdai művésztanárok profi produkciói éppen, hogy emelték azt!
Leleszi Tibor polgármester és dr. Seszták Miklós ünnepi beszédeikben egy-egy személyes élményt, emléket osztottak meg a díjazottakról, akiknek eddigi munkásságukat, Kisvárdáért tett szolgálatukat méltatták.
-Kisvárda Díszpolgára-
A kitüntetések alapításáról és adományozásuk rendjéről szóló, 2011-es önkormányzati rendelet értelmében, a Képviselő-testület „Kisvárda Város Díszpolgára” kitüntető címet adományozhat annak a magyar, vagy külföldi állampolgárnak, aki Kisvárda város lakossága érdekében állami, társadalmi, tudományos, művészeti, gazdasági, vagy egyéb területen kiemelkedő tevékenységet fejt ki, vagy fejtett ki, és ezzel közvetlenül, vagy közvetve hozzájárul a város fejlődéséhez.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 2024-ben
Kisvárda Díszpolgára kitüntető címet adományozott
ID. BÁRÁNY LÁSZLÓ részére.
„Ha sikeres akarsz lenni, a dolog nagyon egyszerű. Érts ahhoz, amit csinálsz! Szeresd, amit csinálsz! És higgy abban, amit csinálsz! Igen, ilyen egyszerű ez.” – mondta Will Rogers. A Master Good cégcsoport tulajdonosa Bárány László és családja kimagaslóan ért ahhoz amit csinál, szereti munkáját, mert élethivatása, és hisz is benne, hiszen rengeteg munkájának és szorgalmának gyümölcse egy olyan családi vállalkozás, mely világcéggé nőtte ki magát!
A család 117 éve, négy generációra kiterjedően foglalkozik baromfitenyésztéssel, ezáltal Magyarország legrégebbi baromfitenyésztő dinasztiája. A tradíciót elindító első generáció a Széchenyi grófok uradalmi baromfitenyésztője volt. Az általa képviselt szakma iránti elkötelezettség, generációról generációra szállt. A cégcsoport jelenlegi sikereinek a kulcsa is ebből az örökségből ered.
A vállalkozás kezdetben, 1994-ben, 5 fővel indult Nyírkércsen, majd 1998-ban egy intenzív fejlődése kezdődött, jelentős léptékű és összegű beruházásokkal és foglalkoztatási létszámbővüléssel. Bárány László az ország egyetlen, 100%-ban integrált csirke profilú vállalkozását vezeti. Folyamatosan fejlesztette cégét, ezzel egyre több kisvárdai embernek biztosítva munkalehetőséget.
A Tesco, az Aldi, a Spar és közvetve a McDonald’s beszállítója lett. A kisvárdai üzem Kelet-Közép-Európa legnagyobb kapacitású csirkefeldolgozó üzeme, amely a hazai termelés 50 %-át adja. A Master Good alapítójaként büszke arra, hogy az Európai McDonald’s ellátási láncnak a legnagyobb baromfihús beszállítója. Az elmúlt néhány évben a Master Good menedzsmentjének sikerült jelentősen növelni az export értékesítést.
Kisvárdáról jelenleg 43 országba szállítanak Master Good -os termékeket. Ezen belül, Európa szinte valamennyi országába, és további 3 kontinensen is jelen vannak közvetlen beszállítóként. Az utóbbi időben a Bárány család milliárdokat fordított a cégcsoport fejlesztésére, ezáltal a kisvárdai vágó – feldolgozó üzem a világ egyik legkorszerűbb és leghatékonyabb létesítménye lett.
Bárány László mint sikeres vállalkozó, soha nem ült le passzívan a pálya szélére, célja minél több munkalehetőség teremtése a városban és az ország más megyéiben is. A tények is azt bizonyítják, hogy a Bárány család vezette cégcsoport folyamatosan fejlődni akar, hogy egyre jobban és jobban végezze munkáját, és ezáltal inspirálja, és motiválja önmagát és környezetét.
Kisvárda iránti elkötelezettségük és társadalmi szerepvállalásuk óriási. Városunk szebbé tételében intenzíven részt vállalnak, parkok köszönhetik nekik megújult arculatukat. Lelkesen támogatják a sportot és felajánlásaikkal is segítő kezet nyújtanak városunk életének számos területén. A Master Good Cégcsoport évek óta névadó szponzora a kisvárdai labdarúgó klubnak, és a női kézilabda egyesületnek. A szponzori támogatások összege évek óta több 100 Millió Forint. Segítik és támogatják a kórházakat, a beteg és rászoruló gyermeket ellátó alapítványokat.
A felelősségnek és segítségnyújtásnak is tradicionális hagyományai vannak, „apáról-fiúra” szállnak….Ennek megerősítését szolgálja a Bárány Család a Családokért Alapítvány megalapítása 2021-ben. Ez az alapítvány elsősorban a Master Good Cégcsoport munkavállalóinak, gyermekeinek nyújt segítséget és támogatást, segítve ezzel a Kisvárda és környékén élő munkavállalóik családjait. Az Alapítvány kiemelten foglalkozik a cégcsoportnál dolgozó munkavállalók gyermekeinek tehetséggondozás céljából való felkarolásával, segítésével, illetve támogatásával. Különösen az oktatás, a kultúra, a különféle művészeti ágak, a zene és a sport területén. Támogatják a Kisvárdán évről évre megrendezésre kerülő Határon túli Színházak Fesztiválját, továbbá a nyíregyházi VIDOR fesztivált, valamint Móricz Zsigmond Színházat.
Bárány László munkatársaival közvetlen, segítőkész. Kiegyensúlyozott családi háttérének is köszönheti, hogy munkájában eredményes, sikeres. Vállalkozását tisztességgel, eredményesen vezeti, kiváló üzletember.
2013-ban a megyében az „Év Embere” címet nyerte el, 2015-ben pedig a vállalkozók számára alapított Díner István kitüntető szakmai díjat, 2017. évben a „Pro Urbe Kisvárda” kitüntető díjat vehetett át városunkban. Bárány László több évtizedes kiemelkedő szakmai teljesítményéért 2023. 12.08. -án elsők között kapta meg a Nemzet Gazdásza kitüntető címet.
Bárány László irodájában az alábbi idézet olvasható: ,,Az elég jó – Nekem – nem jó! Csak a nagyon jó, vagy a kitűnő lehet a Cél! ’’ Büszkék lehetünk és vagyunk mindarra, amit városunknak adott és amivel hozzájárul ahhoz, hogy emberek százai részére teremtsenek hosszú távon biztos megélhetést.
-„Kisvárda Szolgálatáért”-
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete ebben az évben három „KISVÁRDA SZOLGÁLATÁÉRT” kitüntető díjat adományozott, mely azoknak a magánszemélyeknek és közösségeknek adható, akik hosszabb időn át kiemelkedő társadalmi, közéleti, gazdasági, közszolgálati, közművelődési, közoktatási, tudományos, művészeti, egészségügyi, humanitárius és sporttevékenységet végeztek.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete döntése értelmében,
2024-ben Kisvárda Szolgálatért-díjas:
DR. VERES ELEONÓRA.
Ha a nyers tényeket, dátumokat kívánjuk bemutatni, akkor dr. Veres Eleonóra életének az alábbi főbb pontjait kötelező megemlítenünk:
Tanulmányok: 1991. - Debreceni Orvostudományi Egyetem, általános orvos. 1996 - neurológia szakvizsga.2011 - mozgásszervi rehabilitáció szakorvos. Munkahelye1991-től ugyanaz, csupán a név és a fenntartó változott:1991 - Felső-Szabolcsi Kórház, Kisvárda; 2021 - Szent Damján Görögkatolikus Kórház, Kisvárda.
Kórházi pályafutása az elmúlt 33 évben a következőképpen alakult: 1991-1992 Kisvárdai Városi Kórház Aneszteziológiai és intenzív terápiás osztály orvosa; 1992-től a Felső-Szabolcsi Kórház Neurológiai osztály orvos; 1996. - szakorvo; 2005. - adjunktu; 2008. – főorvos; 2010.-től a Felső-Szabolcsi Kórház Rehabilitációs osztály III. sz. részlegén részlegvezető főorvos; 2016.-tól az egyesített Rehabilitációs osztály osztályvezető főorvosa; 2017.01.01-től jelenleg is orvosigazgató.
Ha Dr. Veres Eleonórát, mint embert szeretnénk megismerni, akkor a következőket fontos megemlítenünk:
Eleonórának anyakönyvezték, de mindenki Veres Nóraként ismeri. És Ő igazán Veres Nórás minden ízében. Biztosan van egy titkos doboza, amiben az időt tudja sokszorozni, mert hihetetlen teherbírással végzi a feladatait, normál ember számára felfoghatatlan mennyiségben. Egyszerre tud helyt állni a Rehabilitációs osztályon, a szakrendelőben, a sürgősségi ellátásban, a Neurológia osztályon és orvos-igazgatóként.
Szakmai kiválósága soha nem kérdőjelezhető meg, ha a köz szolgálatát ismeri el a jelenlegi kitüntetése, akkor a sok-sok beteg, akiket meggyógyított, akiknek az életét megmentette, megtestesíti ezt a szolgálatot. Nehezen felfogható, hogyan kapott a jó Istentől ilyen sok alázatot, amivel az életét éli, amivel a mindennapok nehézségeit legyűri.
Jó mellette lenni, mert különleges személyisége mindig mutat a világból olyan képeket, pillanatokat, ízeket, amelyekre általa tudunk rácsodálkozni. Végtelen nyitottság, és kíváncsiság jellemzi, amiben beszippantja a világ érdekes történeteit, újdonságait. Ha kell átutazza a világot, hogy egy jó kis oroszlán szafarin legyen a semmi közepén. De gyűjtőszenvedély is jellemzi, öt kutya sorsát rendezi nap mint nap, és azon sem bánkódik igazán, hogy miattuk a rendes kert fogalmát is át kellett írnia.
Természetesen gyermekei, Anna és Zozi a központ az életében, és ők is örökölték a végtelen munkabírását, mert egyébként kibírna elültetni egy éjszaka alatt 120 diófát? Végtelen számú barátok, ismerősök, betegek veszik körül, akik számára nagyon fontos az Ő lénye. Mert mindenki szeretne belőle kapni egy-egy kis részt.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete döntése értelmében,
2024-ben Kisvárda Szolgálatáért-díjas:
NAGY SÁNDOR
Nagy Sándor 1954. augusztus 05. napján született Vásárosnaményban. Szülei Tiszakerecsenyben éltek, majd a jobb lehetőségek végett Kisvárdára költöztek, ahol a kereskedelemben dolgoztak mindketten. Életük végéig köztiszteletben álltak a városban.
Nagy Sándor általános iskolai tanulmányait az akkori 4. sz. általános iskolában, majd annak elvégzése után középfokú tanulmányát a helyi szakképző intézetben végezte. Első munkahelye a Vas és Gépipari Szövetkezet volt, ahol 5 évet töltött, majd miután mindig is érdeklődött a szállítás, logisztika iránt 1976-ban munkahelyet váltott, és a Költségvetési üzemben kezdett el dolgozni.
1976-tól 1993. március 31-ig, a volt Költségvetési Üzem megszűnéséig, végigjárva a ranglétrát, különböző vezetői beosztásban /művezető, köztisztasági részlegvezető, majd a szállítást is odacsatolva, szállítási és köztisztasági részlegvezető volt. Időközben különböző tanulmányokat folytatva: érettségi vizsgát tett a Bessenyei György Gimnáziumban; 1980-ban művezető és gépjármű ügyintéző; 1986-ban középfokú,majd 1988-ban felsőfokú szállítási szakvizsgát szerzett; 1993-tól a Költségvetési Üzem felszámolásától vállalkozóként dolgozott ugyanazon a területen.
Munkája során megismerte az egész város utcáit, tereit, és az itt élő lakosokat. Mivel tudta, hogy ezt a területet nagyon nehéz mindenki megelégedésére végezni, a nap minden órájában készenlétben állt, mindig ott volt a dolgozói között, bármikor szívesen állt a lakosság rendelkezésére.
2002-ben gondolkodott azon, hogy tudna a közéletben jobban részt venni, a rászorulókon segíteni, ezért abban az évben indult az önkormányzati választásokon, ahol első megmérettetésre egyéni képviselőként bejutott az önkormányzati testületbe. Azóta, öt cikluson keresztül 4 alkalommal egyéni, egyszer listás képviselőként végzi ezt a számára megtisztelő feladatot.
Olyan képviselő, aki minden testületi ülésre felkészülten érkezik, véleményét hozzászólásokban fejezi ki. Jellemzi a szociális érzékenység, empátia, szolidaritás, felelős gondolkodás és cselekedet. A lakossággal személyes kapcsolatot tart, közvetlen az emberekkel, tud kérni és megköszönni, az igazáért harcolni. A képviselőséget szolgálatnak tekinti. Magánemberként is lehet példakép. 50 éve él boldog házasságban, melyből két leánygyermek született, akik már felnőttek, saját családot alapítottak. Büszke két unokájára.
Nagy Sándor, 22 év képviselőség után úgy döntött, hogy ideje átadni a helyét a fiataloknak és visszavonul, hiszen ennyi év alatt a gyermekből is felnőtt lesz. Örülünk, hogy ilyen közösségért tevő és tenni akaró képviselője van városunknak.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete döntése értelmében,
2024-ben Kisvárda Szolgálatáért-díjas:
PRIBULA LÁSZLÓ
Pribula László 1946. augusztus 22-én született Tiszabezdéden. Általános iskolai tanulmányait Tiszabezdéden végezte. 1963-ban a Debreceni 109-es számú Ipari Szakmunkásképző Intézetben jármű – lakatos szakképzettséget szerzett. 1971-ben érettségi vizsgát tett, majd folytatta tanulmányait a Debreceni Tanítóképző Főiskolán. A főiskolai tanulmányoknak köszönhetően 1977-ben népművelés – könyvtár szakos diploma került részére átadásra.
Első munkahelye 1963 – 1972 között a MÁV Záhony Fűtőház főnöksége, ahol mozdony – lakatos munkakörben alkalmazták. 1972 – 1976. között a Tiszaszalkai Művelődési Ház igazgatója lett.
1976.december 1-én lett kinevezve a Kisvárdai Városi- Járási Művelődési Központ igazgatójának. A Művelődési Központ a jelenlegi Városi Könyvtár helyiségében működött. A régi Művelődési Házat lebontották 1968-ban és az újat csak 1979-ben adták át. Végig kísérte az építkezés folyamatát s megkezdte, mint az első igazgató a Kisvárdai Járási Városi Művelődési Központ tevékenységének kidolgozását.
Innovatív, kitartó munkájának köszönhetően elkezdődött egy felívelő, az új lehetőségek kipróbálását elindító időszak. Több napos rendezvény sorozatok ötletgazdája volt, mindenbe bevonva, ösztönözve a népművelő kollégákat. KISVÁRDAI NAPOK, RÉTKÖZI NAPOK, FELSŐ SZABOLCSI NAPOK , SZABOLCS-RÉTKÖZI MŰVÉSZETI HETEK, ÖREG VÁRAK-IFJÚ VÁROSOK, KISVÁRDAI NYÁR. Csillagászati és Úrhajós napok (Farkas Bertalan volt állandó zsűritag- Kántorné Sárközi Kati vezette- az évről –évre visszatérő vetélkedőket a középiskolás tanulók részvételével). 1977-től az Amatőr Színjátszók Országos Táborának átvállalásával az ország minden részéből érkeztek aranyminősítésű színjátszó csoportok színesítve Kisvárda kulturális és színházi életét.
A színházi előadások iránt megnyilvánuló érdeklődés hatására (1972-73-ban elkészült a várban a Szabadtéri Színpad) 1980-tól minden év június- július hónapjában főként színházi előadások színhelye lett a kisvárdai vár. Ettől az évtől vált ismerté a „KISVÁRDAI VÁRSZÍNHÁZI ESTÉK”, amelynek az elindítása is a Pribula László munkásságának, hivatástudatának, folyton megújulásra törekvő népművelői vénájának köszönhető. Még ebben a színházi évadban beindított 8 bérletsorozatot 36 előadással a Művelődési Központban is.
Egy csapat fiatal művész Mikó István kisvárdai kötődésű ifjú színésszel, Barbinek Péter, Tallós Rita ÉS Halasi Imre rendezővel hatalmas lelkesedéssel összehozták és bemutatták A CSAPODÁR MADÁRKA című zenés, olasz komédiát, hatalmas sikerrel. Kisvárda örökbe fogadta a fiatal társulatot. Ők lettek a „mi színházunk”.
Pribula László hitének, színházszeretetének, kitartásának köszönhetően a megyei tanács határozata alapján jogilag is megkezdhette működését a kisvárdai Várszínház. Éleslátással felismerte a dolgozóiban kinek mi az erőssége, és ennek az alkalmasságnak megfelelően alakította munkakörét, és támogatta a népművelők kezdeményezéseit.
Egy évtizedig tartott, megalapozta, elindította, Thália szekerét az általa kikövezett úton. A munkájának, színházi elhívatottságának köszönhetjük, hogy Kisvárda otthona lett egy országosan elismert színházi rendezvénysorozatnak. Mint a Határon túli Színházak Fesztiváljának jelenlegi nevén Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja, mely idén került 36. alkalommal megrendezésre.
A díjazottaknak minden kisvárdai nevében szívből gratulálunk!
Munkájukhoz további eredményes éveket, magánéletükhöz jó egészséget,
sok boldogságot kívánunk!
-Kisvárda Város Önkormányzata-