Államalapító Szent István és az új kenyér ünnepét, Magyarország születésnapját ebben az évben augusztus 19-én ünnepelte Kisvárda, a Városháza dísztermében.
Évek óta hagyomány már, hogy a városi kitüntetéseket ezen ünnep alkalmából adja át dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő és Leleszi Tibor Kisvárda polgármestere, akik köszöntőikben, személyes élményeikkel méltatták az idei díjazottakat.
„A most kitüntetett kisvárdaiak olyan emberek, akik merik beteljesíteni saját küldetésüket, akik merik gyarapítani maguk talentumait, és nem utolsó sorban, akik a maguk életútját akarják a legjobb tudásuk szerint befutni, azt, ami adatott nekik. Ők a helyi közösségünk érdekében tesznek, Istentől kapott képességeiket közösségünk érdekében használják, önzetlenül.” - fogalmazott a polgármester.
Az ünnepség fényét Pongó Balázs szavalata, Újhelyi Norbert zongorajátéka, majd Bori Blanka éneke emelte, gitáron kísérte Pongó Balázs. Az ünnepség végén a helyi történelmi egyházak képviselői egyházi áldásokkal, köszöntőkkel megszentelték az új kenyeret. Erről IDE kattintva olvashat.
Kisvárda Város Önkormányzati Képviselő-testülete ebben az évben egy „Pro Urbe Kisvárda” és három „Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjat adományozott.
A PRO URBE KISVÁRDA, városunk legrangosabb kitüntetése, mely azoknak a magánszemélyeknek vagy közösségeknek adható, akik vagy amelyek több éven keresztül kifejtett munkásságukkal, a gazdaság, a kutatás, a közigazgatás, a szolgáltatás, az egészségügy, a tudományok, a közoktatás, a környezetvédelem, a kultúra, a művészetek területén végzett tevékenységükkel kiemelkedő érdemeket szereztek a város fejlődésében, illetve akik a város értékeinek hazai és külhoni megismertetésében, valamint Kisvárda kapcsolatainak gazdagításában elévülhetetlen érdemeket szereztek.
2023-ban PRO URBE KISVÁRDA –díjas:
BÍRÓ GÁBOR.
Bíró Gábor 1957. január 16-án született Kisvárdán. Általános iskolai és gimnáziumi tanulmányait Tiszalökön végezte, majd felvételizett a Kossuth Lajos Tudományegyetem tanár szakára, ahol 1981-ben matematika-ábrázoló geometria szakos tanári, majd 1987-ben számítástechnika tanári diplomát szerzett. Pályafutása 1981-ben a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium tanáraként indult, majd 1993-tól az intézmény igazgatója lett. 1996-ban közoktatásvezetői oklevelet szerzett a Kossuth Lajos Tudományegyetemen. 1985 és 2000 között az iskolai teendőin túl érettségi elnöki, majd tanfelügyelői feladatokat is ellátott.
30 éves igazgatói tevékenysége során az intézmény nemcsak pedagógiai értelemben, hanem infrastruktúráját tekintve is folyamatosan fejlődött, köszönhetően nyitottságának, igényességének, innovatív szemléletmódjának. Atlétikai Centrum, Béres laboratórium, CNC labor, Smart School terem – mutatják átgondolt, jövőbe mutató fáradozásait. Irányítása alatt AJTP Program, ECDL, DExam vizsgahely, Akkreditált Kiváló Tehetségpont, Ökoiskola, eTwinning, valamint Vöröskereszt bázisiskola lett az intézmény és sikeressé vált a Kutató Diákok Mozgalma is. Az iskola növendékei évek óta képviselik Magyarországot az Ifjú Kutatók Nemzetközi Konferenciájának angol nyelvű döntőjében. Országosan elismert a Future Talents Program és a Varázsvár Műhely.
Az irányítása alatt megvalósult kiemelkedő minőségfejlesztő tevékenység elismeréseként, az intézmény megkapta a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közoktatási Közalapítvány ’Az Oktatás, Nevelés Eredményességéért’ Díját, valamint az innovatív gondolkodást elősegítő intézményi tehetséggondozásért, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Pro Progressio Alapítványa által alapított Díjat.
A Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium - Szabolcs-Szatmár Bereg vármegyében egyedüliként - egyike azon 38 iskolának, amely az országban Minősített Tehetséggondozó Műhely címmel büszkélkedhet. Konferenciaszervezőként érdeme, hogy „tehetségtérképre” került Kisvárda országos rendezvények szervezésével is a Magyar Tehetséggondozó Társaság Országos Konferenciája, a TUDOK Kárpát-medencei döntője, országos AJTP rendezvények által. Tehetségpontként a tehetséggondozó hálózati infrastruktúra kiépítésével, regionális központként, lehetőséget ad a térség intézményeinek is a tudásátadás és fenntartható jó gyakorlatok bemutatására. Ez irányú erőfeszítéseit Magyar Tehetséggondozó Társaság 2016-ban Tehetség Díjjal ismerte el.
Elismert közoktatási szakértő és mesterpedagógus, aki publikációival, elemző munkáival nemcsak a szűkebb környezetében alkotott, hanem országos feladatokat is vállalt. A Géniusz Program oktatójaként általa ’A tehetségfejlesztés lehetőségei a kooperatív tanulásban’ akkreditált képzés az ország számos pontján megvalósult, mely kurzust a Debreceni Egyetem tehetségfejlesztő posztgraduális képzése oktatójaként ma is vezeti. Nyolc éven keresztül volt a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés szakbizottságának tagja, részt vett a megyei oktatásfejlesztési koncepció elkészítésében és számos megyei tanulmányi és sportverseny szervezésében is részt vállalt. Ezt a munkáját 2018-ban a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Kiss Áron-díjjal ismerte el. A Kisvárdai Tankerületi Központ Szakmai Tanácsadó Testületének tagja, a Klebelsberg Központ Alapfeladat Munkacsoport tagja, a Köznevelési Kerekasztal Fenntartói Munkacsoport tagja, Kisvárda Város Oktatási, Kulturális, Szabadidő és Sportbizottság elnöke, a Dr. Béres József Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Matematika szekciójának vezetője.
A köznevelés területén végzett kiemelkedő hatású oktató-nevelő munkája elismeréseként az Emberi Erőforrások Minisztere 2013-ban Apáczai Csere János-díjban részesítette. 2022-ben elnyerte a Kisvárdai Tankerületi Központ Innovatív Vezető Díját, az idei évben a Trefort Ágoston-díjat és a Köztársasági Elnöktől a Magyar Ezüst Érdemkereszt Polgári Tagozat kitüntető címet kapta meg. Több cikluson keresztül betöltötte és jelenleg is betölti az önkormányzati képviselői tisztséget. Képviselőként kapcsolatot tart a lakossággal, segítséget nyújt problémáik megoldásában. Az Oktatási, Kulturális, Szabadidő és Sport Bizottság elnökeként segíti a civil szervezetek munkáját, programjaik megvalósítását.
Vezetői stílusát a támogató, következetes, nyitott kommunikáció, a feladatorientáltság jellemzi. Előrelátó, kiváló stratégiai szemlélettel rendelkező személy, akinek aktivitása továbbra is hasznos lehet a város számára.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete ebben az évben három „KISVÁRDA SZOLGÁLATÁÉRT” kitüntető díjat adományozott, mely azoknak a magánszemélyeknek és közösségeknek adható, akik hosszabb időn át kiemelkedő társadalmi, közéleti, gazdasági, közszolgálati, közművelődési, közoktatási, tudományos, művészeti, egészségügyi, humanitárius és sporttevékenységet végeztek.
2023-ban KISVÁRDA SZOLGÁLATÁÉRT-díjas:
AROS LÁSZLÓ.
Aros László tűzoltó alezredes, a Kisvárdai Katasztrófavédelmi Kirendeltség kirendeltség-vezetője. 1978. február 24-én született Kisvárdán. A középiskolai tanulmányait Kisvárdán a II. Rákóczi Ferenc Szakközép- és Szakmunkásképző Szakiskolában végezte, ahol gépjárművezető és karbantartó képesítést, valamint érettségi bizonyítványt szerzett. Ezt követően Nyíregyházán, a Bánki Donát Szakiskolában gépjármű technikus végzettséggel vizsgázott eredményesen. Sorkatonai szolgálata után 2000. december 01-jei hatállyal került kinevezésre a Kisvárdai Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóság állományába.
Végigjárta a „tűzoltóiskola” lépcsőfokait, kezdetben beosztott tűzoltóként, majd szolgálatparancsnoki beosztást látott el. A munkahely mellett a Nyíregyházi Főiskola hallgatójaként, 2005-ben diplomát szerzett. 2005. május 01-jén első tiszti kinevezését is megkapta, már tűzoltó hadnagyként irányította a szolgálati csoportját. 2006-ban a BM Katasztrófavédelmi Oktatási Központ – Katasztrófa – és Tűzvédelmi Szervező Szakán végzett fiatal tisztként, majd tűzvizsgálói végzettséget szerzett.
2012-ben átalakult a tűzoltóság szervezete és ebben az átszervezésben elbúcsúzott a vonulós szolgálattól, így irodai munkát látott el 2012 áprilisától Nyíregyházán, ahol rövid időre iparbiztonsági felügyelői beosztásba került, őrnagyi rendfokozattal. Ezt követően a sors egy újabb kihívás elé állította. 2012 decemberétől ismét hazatért szülővárosába, ahol az új átalakult szervezet, a Kisvárdai katasztrófavédelmi Kirendeltség kirendeltség-vezető beosztásába nevezték ki. A beosztása újra iskolapadba ültette, rendészeti szakvizsgát, 2013-ban rendészeti vezetővé képzőt, 2014–ben rendészeti mestervezetői képzést is elvégezte, alezredesi rendfokozatot is megkapta.
A kirendeltséget már 10 éve a legjobb tudása szerint vezeti, igazgatja, összefogja, és a szívén viseli a rá bízott több, mint száz ember sorsát. Hivatását felelősségteljesen, Kisvárda város és térsége megelőző-és mentő tűzvédelmének biztosításával, valamint a lakosság élet- és anyagi javai védelmének szolgálatában végzi. A szakmai feladatokat alaposan, végiggondoltan osztja szét a beosztottjai között, a megoldáshoz szükséges erőforrásokat jól határozza meg. Jól ismeri a katasztrófavédelmi rendszer felépítését és működését, a szervezetet érintő hatásokra jó rálátása van, ezeket figyelembe is veszi a döntései és feladatvégzése során.
Szolgálati ideje alatt több jelentős káresemény, természeti és civilizációs eredetű katasztrófa során állt helyt hősiesen beosztott tűzoltóként, majd későbbiekben irányító vezetőként is. Ilyen volt a tiszai, a borsodi árvízi védekezés, a 2017-es etilén-oxidot szállító jármű balesete, a 2019. június hónapban térségünket sújtó vihar okozta károk felszámolása, 2020-ban a koronavírus-világjárvány kapcsán jelentkező kihívások, valamint 2022-ben a szomszédos országban, napjainkban is jelenlévő humanitárius katasztrófa kapcsán érkező menekültek elhelyezésével kapcsolatos feladatok. A rendkívüli káresemények, valamint a napi vezetői tevékenysége során egyaránt példamutató magatartást tanúsít emberségből, fegyelemből kitartásból és tenni akarásból, példaként állva bajtársai előtt.
Szakmai felkészültségével, kiemelkedő teljesítményével, fegyelmezett, áldozatkész munkájával, méltán érdemelte ki elöljárói, kollégái elismerését. 2016. évben „Rendvédelemért Emlékérmet” kapott. 2019. május 4-én, Flórián nap alkalmából, az eredményes szolgálati tevékenységéért, Dr. Pintér Sándor belügyminiszter úr, „Tűzoltósági Tanácsos” címet adományozott részére.
Rendkívül családcentrikus, kiegyensúlyozott életet él Kisvárdán feleségével és két gyermekével.
2023-ban KISVÁRDA SZOLGÁLATÁÉRT-díjas:
MARKÓ LÁSZLÓ.
Markó László a KYOKUSHIN KARATE – DO SC. KISVÁRDA Sportegyesület Elnöke, édesapa, nagypapa és edző DOKI- ahogyan mindenki ismeri. Az idei év élete egyik legkülönegesebbje neki, ugyanis tavasszal töltötte be 60. életévét, majd nemsokkal utána 3 unokája született, így ötszörös nagypapa lett. Feleségével - aki legnagyobb támasza és támogatója - a 33. házassági évfordulójukat ünnepelhetik. Városunkban a neve már összeolvadt a karatéval, hiszen idén már 40 éve vezeti karate klubját. Persze ez nem csak vezetés az ő részéről. Számára ez sohasem csak egy hobbi volt. Neki ez az élete, a 2. családja, számtalan barátságának gyökere. Lányai mellett ez élete fő műve. Csapata egy olyan összetartó közösség, akik állandó támogatást nyújtanak egymásnak.
Elmondható, hogy Kisvárda és környékén szinte nincs olyan ember, aki valamilyen úton-módon ne került volna kapcsolatba a karatéval, köszönhetően Lacinak. Legtöbbször a szülők hozzák el gyerekeiket, hiszen hallották, hogy itt fegyelmet és alázatot tanít a mester, aztán néhány alkalom után már a család minden tagja a csapat soraiban találja magát. Azonban, mint minden nagyszerű dolgot, ezt is az alapjairól indulva kellett megépítenie.
Kisvárdán 1983. november 9-én kezdődtek el az első edzések. A karate ekkor nagy népszerűségnek örvendett, így az országban több ezer fiatal kezdte el művelni, köztük az ekkor 20 éves Markó László. Mint minden más versenysportágban, a kyokushin karatéban is rendeztek versenyeket, melyeken Laci többször is helyezést ért el. Ennek eredményeképpen a nyíregyházi karate válogatott tagja lett, többszörös országos eredményt szerzett egyéni- és csapatversenyben egyaránt. 1990-től egy nagyon nehéz időszak következett a klub életében, ugyanis a klub addigi edzői különböző okok miatt elhagyták a szervezetet. Emiatt a klub létszáma drasztikusan lecsökkent 120 főről 7 főre. Ebben a kilátástalan helyzetben vette át Laci a klub irányítását. Biztosan állítható, hogy nélküle ma nem beszélhetnénk Kisvárdán karatéról. 1994-ben zöldöves edzőként sikeres sportoktatói bizonyítványt szerzett, majd 15 fővel megalapította az önálló kisvárdai Kyokushin karate egyesületet. 2001-ben megszerezte első mesterfokozatát, ami az egyesületnek a további időszakban hatalmas lökést jelentett. Jelenleg 3 DANos mester. Az elmúlt 40 évben országos és európai versenyeken is letették névjegyüket tanítványai, szinte minden korosztályban jegyezhető sikeres karatékája küzdelem és formagyakorlat kategóriákban egyaránt.
Klubjának tanítványai nagyságrendileg FÉLEZER díjazott helyezést értek el, melyből közel 50, nemzetközi versenyen született. Az elért eredmények közel 1/3-ad I. helyezés. Kiemelkedő eredményeiknek köszönhetően számos karatékája került az országos válogatottba, mely biztosította számukra a nemzetközi versenyeken való részvételt, így képviselve Magyarországot. A klub többek között utánpótlás és felnőtt Európa-bajnoki érmeket, lengyel, szlovák, román, angol, osztrák, horvát bajnoki címeket, valamint érmes helyezéseket tudhat magáénak Norvégiából, Belgiumból, Svédországból, Spanyolországból, Bulgáriából, Azerbajdzsánból, Hollandiából. Emellett diákolimpiai döntők és országos bajnokságok állandó, eredményes képviselői városunknak. Azonban nem csak a sportban, hanem a tanulásban, szakmában is óriási támogatást nyújtott karatékáinak. Csapata soraiból számtalan értékes és kiváló kisvárdai fiatalra lehetünk büszkék, akik főiskolai és egyetemi végzettséget szereztek.
Azt, hogy mi a titka Lacinak, nehéz lenne megfogalmazni. Abban azonban biztos lehet mindenki, hogy ha valamikor is kapcsolatba került a karatéval, az számára egy új látásmódot, új irányt mutatott az életében.
2023-ban KISVÁRDA SZOLGÁLATÁÉRT-díjas:
LÁBISCSÁK JÁNOS.
Lábiscsák János a Kisvárdai Várszínház és Művelődési Központ művelődés-szervezője. 1959. január 16-án született Nyírbátorban. Az általános iskolát Dombrádon végezte. Szakmunkástanulóként az EGYT-gyógyszervegyészeti gyárban végzett 1976-ban. 1980-tól riport fényképész volt Debrecenben. 1989-től 2012-ig a Szerencsejáték Zrt-vel szerződéses sorsjegyárusként dolgozott az akkor ÁFÉSZ, ma NYÍRZEM áruház előtt.
Kisvárdai Várszínház és Művelődési Központban 2012.05.01 óta dolgozik, mint művelődésszervező. A város kulturális életének meghatározó eseménye a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja, ennek előkészítésében és lebonyolításában már évek óta dolgozik. Részben a rendezvény PR-tevékenysége, közönségszervezés, valamint a Zsinagógában tartott stúdió-előadások helyszínfelelőseként az előkészítés, a lebonyolítás és az utómunkálatok elvégzése a feladata. Az év többi időszakában fő feladata a Művelődési Központ kiállításainak szervezése, éves szinten 8-10 kiállítás menedzselése.
A Kisvárdai Férfi Dalárda alapító tagja. 2014 óta több koncertet adtak városunkban és a környék településein. Évente 8-12 előadásuk van. Több éven át a Kisvárdai Fesztiválkórus tagjaként a város karácsonyi koncertjén lépnek fel az Egri, Miskolci és a MÁV Szimfonikusokkal. Határon túl testvérvárosunkban Királyhelmecen, valamint a szintén felvidéken lévő Hamván is adtak már koncertet. 2010- 2014 között Kisvárda Város Önkormányzatának képviselője. 2014-től több bizottságban is tevékenykedett. 2014 - 2018 között a kulturális, 2018-tól napjainkig a Városüzemeltetési, Szociális és Egészségügyi Bizottság tagja. 2012-2015 között a Nyíregyházi Főiskolán elvégezte a média-kommunikációs szakot. A Kisvárdai Várszínház és Művelődési Központ fotó- és dokumentum-archívumát gondozza, kb. 70-80.000 db fotót rendszerezett, melynek száma évről évre nő.
Kisvárda kulturális életébe már a fesztiválok elején bekapcsolódott, bár ekkor még csak nézőként. Színházszeretete a fesztiválbérletesek táborába vitte. Közönségzsűri-tagként több évig is tevékenykedett, zsűritársaival segítette a Szakmai Zsűri döntéseit. 1999-ben díjat is alapított, melyet 4 éven át a legígéretesebb fiatal színésznek adott át a szakmai zsűri. A Mistral Mazsorett csoportról készített fotói évekig a csoport plakátjainak, meghívóinak alapját képezték. 2011 óta a város Mikulásaként évente több száz csomagot osztott ki a gyerekeknek. Ez nem kötelező feladata, de ha nem csinálná, hiányozna. Önként és szívesen vállalt kedves „kötelessége” ezen kívül 2010 óta a városi adventi koszorú gyertyáinak beszerzése, és gondoskodás arról, hogy a gyertyák folyamatosan égjenek. Bízik benne, hogy ezzel hozzájárult az adventi hangulat megteremtéséhez városunk lakói számára.
Három fia és két unokája van, nejével 1985 óta élnek együtt.
-Kisvárda Város Önkormányzata-
Fotók: Pálinkás Tamás