Szijjártó Péter jól ismeri Kisvárdát és Szabolcs megyét is, mely az ország beruházási térképén is egyre előkelőbb helyet foglal el. A külügyminiszter a Várda Meat Kft. kisvárdai baromfimelléktermék-feldolgozóüzemének átadója alkalmából járt Kisvárdán és adott interjút a Friss FM rádiónak a Városházán.
A kormány milyen eszközökkel, döntésekkel segíti a vállalkozásokat, hogy a magyar bruttó hazai termék (GDP) elérje az 5,5 százalékos idei növekedést?
Új gazdasági teljesítményre van szükség, ez pedig csak akkor lehetséges, ha vannak új munkahelyek. Az új munkahelyekhez beruházások kellenek, emiatt a beruházási körülményeknek folyamatosan a legjobbnak kell lenniük, hiszen ma már csak ott hajtanak végre beruházásokat a vállalatok, ahol a legjobb feltételek vannak.
Mivel minden egyes ország versenyben van, ezért nem elég egy adott pillanatban a legjobbnak lenni, hanem mindig a legjobbnak kell lenni. Folyamatosan kell nézni azokat a lehetőségeket, amelyek kihasználásával javítjuk a beruházási környezetet. Olyan akadályokat kell elmozdítani a gazdasági növekedés útjából, amelyek régebben például bürokratikus okok miatt ott voltak. Sok egyszerűsítést hajtottunk végre az utóbbi időszakban. Emellett fontos, hogy a beruházások pénzügyi feltételeit is biztosítsuk: az Eximbank újabb hitelprogramokat indít, a beruházások ösztönzésével foglalkozó ügynökség újabb támogatásokat biztosít, valamint egyszerűsítettük a támogatások feltételrendszereit is. Emellett a korábbiaknál kisebb beruházások esetében is elérhetők már ezek a támogatások.
Nagyon fontos az infrastruktúra is: az elmúlt időszakban nagyon sok olyan infrastruktúra fejlesztésről hoztunk döntést, amelyek nyomán Magyarországon jelentős mértékben nőtt azon ipari területek mérete, ahová a beruházások jöhetnek. Tehát a pénzügyi feltételek, a szabályozási feltételek és az infrastrukturális feltételek folyamatos javítására van szüksége ahhoz, hogy az év végére az 5,5 százalék meglegyen.
Milyen más eredményeket hozhat ez magával, amit a magyar emberek a hétköznapokban is érzékelhetnek?
A legfontosabb következménye a gazdasági növekedés mértéknek az lesz, hogy a gyermekeket nevelő családok számára vissza tudjuk adni azt a személyi jövedelemadót, amit a szülők ebben az évben befizetnek. A világjárvány legnagyobb terhét a gyermekes családok viselik és viselték, hiszen a szülőknek dolgozniuk kellett ahhoz, hogy az ország működjön de emellett a gyerekekről is gondoskodniuk kellett, akik az év egy jelentős részét otthon töltötték, mivel a személyes jelenléttel működő oktatásra nem volt lehetőség.
A szülőket - akik ezt a dupla terhet remekül viselték az elmúlt időszakban - szeretnénk segíteni azzal, hogy az általuk fizetett személyi jövedelemadót, a jövő év elején visszaadjuk. Emellett szintén fontos, hogy a korábban, a baloldali kormányok által elvett 13. havi nyugdíj visszaépítésében újabb nagy lépést teszünk előre és a 25 év alattiak számára is eltöröljük a személyi jövedelemadót. Így a fiatalokat, a családosokat és az idősöket is segítjük.
Korábban egy interjúban úgy fogalmazott, hogy a magyar gazdaság egyik kitörési pontja az élelmiszeripar. Miért tartotta fontosnak a kormány a kisvárdai Várda Meat Kft. és a MasterFood támogatását?
Az élelmiszeripar egy hagyományos magyar iparág és szeretjük magunkat úgy látni, mint egy mezőgazdaság orientációjú gazdasággal rendelkező ország. A mezőgazdasághoz szorosan kapcsolódik az élelmiszeripar, egyik nincs a másik nélkül. Az élelmiszeripar, amely mára egyre modernebb technológiai színvonalat képvisel és szinte naponta egyre szigorúbb feltételeknek kell megfelelni – élelmiszerbiztonság, egészségügyi előírások tekintetében is –, technológiai megújulást hoz a magyar gazdaságnak. Általa tudjuk támogatni azokat a gazdákat, állattenyésztőket, akik a kistelepülések lelkét adják.
Itt Kisvárdán ezért is volt fontos, hogy akár a Várda Meat akár a MasterGood beruházásait támogassuk, mert a Várda Meat beruházásában a baromfivágás melléktermékét a helyi vágóhidakról vásárolja meg. Így ha növelik a termelést, akkor segítik a kisebb vállalkozók működését, hozzájárulnak a mögöttük álló gazdálkodók életszínvonalának javításához. Ezek a vállalkozások mindig túlmutatnak önmagukon. Most a Várda Meat 5.3 milliárd forintos beruházásához 1.6 milliárd forintos kormányzati támogatást biztosítunk. 50 újabb kisvárdai és környéki család megélhetési válik hosszútávon kiszámíthatóvá, de ennek a továbbgyűrűző hatásai még fontosabbak.
Mi a tapasztalata a kelet-magyarországi régió vállalkozásaival kapcsolatban, azok hogyan tudtak alkalmazkodni a világjárvány gazdasági következményeihez?
Tavaly volt egy nagy vita arról, hogy hogyan kell a világjárvány gazdasági hatásait kezelni. A baloldal azt próbálta erőltetni, hogy segélyeket adjunk az emberenek. Mi viszont azt mondtuk, hogy a segélyek és eladósodás helyett munkát kell adni, a munkahelyeket kell megvédeni. Szerintünk lehetséges megelőzni a tömeges munkanélküliség kialakulását azzal, hogy a beruházásokat és a munkahelyteremtést támogatjuk még ebben a nehéz időszakban is. Világos volt ugyanis, hogy a belső piaci kereslet egy idő után magára fog találni.
A piaci keresletet pedig azok tudják majd kiszolgálni, akik nem építették le a kapacitásaikat, akik nem küldték el az embereket, akik új technológiákat vettek és akik a növelték kapacitásaikat. Ezért döntöttünk úgy, hogy ebben a nehéz időszakban beruházó vállalatoknak támogatásként odaadjuk a beruházási összeg felét, cserébe viszont azt várjuk el, hogy ne bocsássanak el senkit. Ezáltal megmentettünk közel 270.000 munkahelyet, valamint 1435 vállalat tudta megnövelni a kapacitását, így most ki tudják szolgálni az új piaci igényeket.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kiválóan vizsgázott: 49 beruházás zajlik most a megyében, ezek kifejezetten a COVID alatt indultak el és a kormányzati támogatást vették igénybe. 27 milliárd forintnyi értéket képviselnek, amihez 12 millárdnyi támogatást biztosított a kormány, és összesen több, mint 10.000 munkahelyet tudtunk megvédeni a megyében. A szabolcsiak kiválóan szerepeltek, a megye az ország beruházási térképén is egyre előkelőbb helyet foglal el. Az elmúlt másfél évben a megyék közül a legtöbb beruházás-ösztönzési rendszeren keresztül érkezett beruházás itt volt, összesen 11. Ma Kisvárdán kívül Nyírbátorban és Nyírmeggyesen is adtunk át új beruházásokat.
Mi a véleménye Kisvárdáról?
Ha valamilyen városról van véleményem és információm, az Kisvárda, hiszen Seszták Miklós barátommal négy évig szolgáltunk egy kormányban és mióta kormánybiztos, azóta a hivatala a Külügyminisztériumban van. Így minden kisvárdai eseményről és fejlesztésről a lehető leghamarabb megkapom az információkat.
Legutóbb a gazdasági operatív törzs ülésénél éppen a növekedő ipari termelés miatti vízellátás kérdése merült fel a város kapcsán. Meg is hoztuk azokat a szükséges pénzügyi döntéseket, amelyek szükségesek voltak ahhoz, hogy a vízellátást biztosítsuk az ipari vállalatok számára úgy, hogy a fogyasztók vízellátásának biztonsága se sérüljön. Kisvárda nevével a sport kapcsán is egyre többet találkozni, hiszen a labdarúgó élvonalban a kisvárdai csapat éllovas, amire néhány éve még nem nagyon számítottak az emberek.
A futballakadémia és a turisztikai vonzerőt jelentő beruházások már az egész országban ismertek, Kisvárda neve jól cseng. Ukrajnával bár nem túl fényesek a politikai kapcsolataink, a gazdasági kapcsolataink, az emberi kapcsolatok, a Kárpátalja megyével való együttműködés nagyon fontos a számunkra és itt Kisvárda híd szerepet tölt be.
Nem lehet egyszerű feladat külgazdasági és külügyminiszternek lenni. Mi a titka?
A sport fontos, mert ahhoz hogy az ember szellemi állóképessége rendben legyen, ahhoz szükséges a fizikai állóképesség is. Én a bencésekhez jártam gimnáziumba, ahol 5:45-kor volt a reggeli mise, tehát a nap korai kezdése az életem részévé vált.
Otthonról is megkapom azt a támogatást, ami lehetővé teszi, hogy a munkámat el tudjam végezni és csak arra kelljen koncentrálnom. Nem könnyű külgazdasági és külügyminiszternek lenni, de a feleségének lenni is igazán nehéz feladat. Az otthonról kapott támogatás és a nyugodt háttér biztosítása az egyik legfontosabb kulcsa a munkámnak. Ha az ember tudja, hogy amikor hazamegy, minden rendben van, akkor nagy baj nem lehet.
- Friss Média -
Fotók: Szabó Sándor