Kisvárda Város Önkormányzata nyolc évvel ezelőtt több szakmai díjat alapított, melyet a városban dolgozó magánszemélyeknek adományoz a különböző szakmák elismeréséül. Július 2-án pénteken délelőtt tartotta Kisvárda Város Önkormányzata a köztisztviselői-, és Semmelweis napi ünnepséget.
A Kisvárdai Várszínház és Művelődési Központ színháztermében Leleszi Tibor polgármester ünnepi beszédében köszöntötte a kisvárdai köztisztviselőket és az egészségügyi dolgozókat, majd dr. Seszták Miklós kormánybiztossal átadta a Frigyesi József és a Kastal Ferenc városi kitüntetéseket.
„Ha kiejtjük a szót: köztisztviselő, rögtön a felelősség és a kötelességtudat jut eszünkbe. És nem véletlen, hiszen ez a hivatás erről szól. Azokról az emberekről, munkatársakról akik lelkiismerettel és önzetlenül szolgálják a város és a lakosság érdekeit. Akik sokszor fáradságot nem ismerve dolgoznak és tevékenykednek a közösségért, azért, hogy városunk polgárai elégedettek legyenek. Bátran mondhatom, hogy köztisztviselőinket a felkészült, pontos, precíz munkavégzés jellemzi, s mindemellett a türelem és a kitartás. Hiszem, hogy Kisvárda Város Önkormányzatánál ilyen felelősségteljes és segítőkész munkatársak dolgoznak. Köszönöm munkájukat és köszönöm a mindennapos helytállásukat.” - mondta ünnepi beszédében a polgármester, aki méltatta városunk egészségügyi dolgozóit is:
„Köszöntjük azokat az orvosokat, ápolókat, asszisztenseket, védőnőket, akikre nap mint nap rábízzuk magunkat, családunkat, gyermekeinket. Akik szívvel és lélekkel tapossák azt a nehéz utat, mely az Ő segítő szándékukkal van szegélyezve. Kívánok nekik ehhez a nemes feladathoz és hivatáshoz egészséget, hitet és nem utolsó sorban sok-sok türelmet.” - mondta Leleszi Tibor.
A FRIGYESI JÓZSEF DÍJ azon magánszemélynek adományozható, aki huzamosabb időn keresztül, kiemelkedő tevékenységet folytatott és teljesítményt ért el az egészségügy területén. 2021-ben ezt a díjat munkája és hivatástudata elismeréseként
DR. NAGY ÉVA
és
DR. SZŰCS JUDIT
kapta.
DR. NAGY ÉVA címzetes főorvos orvosi diplomát 1983-ban szerzett a Pécsi Orvostudományi Egyetemen. Még abban az évben a Kisvárdai Városi Kórház Gyermekosztályán kezdi meg gyógyító munkáját, majd 1989-ben szakvizsgát szerzett csecsemő-és gyermekgyógyászatból. Az orvosi pályaválasztásában személyes példát és utat édesapja mutatta, aki szintén orvosi hivatást gyakorolt. A gyermekosztályon töltött évek életének meghatározó szakasza volt, ahol folyamatosan képezte magát, különös tekintettel az újszülött – koraszülött ellátás került az érdeklődés középpontjába. 15 év kórházi gyógyítás után az élet válaszút elé állította, hogy maradjon-e egy gyógyító team tagjaként a kórházban, vagy az anyasággal jobban összeegyeztethető egyedüli felelősséggel terhelt házi gyermekorvosi munkát vállaljon az alapellátásban. „A tudományos igényességgel végzett orvosi munka nemcsak a klinikusok kiváltsága” – vallja, ezért a háziorvosi munka mellett döntött.
1997.05.01-től dolgozik az alapellátásban és azóta is tapasztalja, hogy „mi gyermekgyógyászok nagyon szerencsések vagyunk, hisz folyamatos kapcsolatunk van a jövővel, kezünk alatt vigyázó szemünk előtt nő fel több ifjú nemzedék”. Anya és nagyszülőként is nap, mint nap részese lehet annak a csodának, melyet a gyermekek hordoznak. 40 éven át szolgálni egy gyönyörű pályán azt is jelenti, hogy hálásan térnek vissza a gyermekek, már szülőként is újra ránk bízzák legféltettebb kincseiket, saját gyermeküket. A gyermekek folyamatos ellátását biztosító gyermekügyeleti rendszer megszervezését is szívügyének tekintette, mely találkozott a szülők nagy örömével és elégedettségével. Jó szakmai kapcsolatot ápol a Felső-Szabolcsi Kórház Gyermekosztályával, továbbképzéseken rendszeresen részt vesz, hogy az új gyógymódokkal, szakmai újdonságokkal lépést tudjon tartani. Határozott egyénisége, dinamizmusa, közvetlensége segíti a szülőkkel való megértést és megértetést. Gyógyító munkájában különleges helyet kap a prevenció, melyet mindennapjaiba beépít és megvalósít.
Legfőbb célja: egészséges gyermekek nevelése, melyben a fő hangsúly az egészséges táplálkozásra helyezi. Több alkalommal a Városi Anyatejes Napokon előadóként kiemelte a szoptatást és az anyatejes táplálás értékeit. Hangsúlyozta továbbá az anyatej optimális minőségi és mennyiségi összetételét a gyorsan fejlődő szervezet igényeinek kielégítésére, továbbá fontos szerepet játszik a csecsemő harmonikus lelki fejlődésében, a tartós anya – gyermek kapcsolat kialakításában és számos mielőbbi betegség megelőzésében.
A védőnői szolgálattal példaértékű a szakmai – emberi kapcsolata, a team munka meghatározó része a mindennapjainak. Az utóbbi években a városi óvodák orvosaként látogatja az intézményeket, ahol a szűrővizsgálaton kívül szakmai tanácsokkal is ellátja a gyermekeket és felnőtteket egyaránt.
DR. SZŰCS JUDIT 1987-ben vette át diplomáját a Debreceni Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán. Az egyetemi tanulmányok befejezése után Kisvárdára, a Felső-Szabolcsi Kórházba vitte az útja, itt kezdte orvosi pályáját az akkor 70 ágyas I. Belgyógyászati Osztályon. Bár azóta a Belgyógyászati Osztály struktúra átalakításon ment keresztül, mindmáig, mint első munkahelyét mondhatja magáénak.
Kezdetben segédorvosként a rutin orvosi feladatokat látta el, de hamar részt vállalt a belgyógyászati szakrendelői munkából és az ügyeleti ellátásból is. 1993-ban szerezte meg a belgyógyászati szakvizsgáját, ezt követően adjunktusi kinevezésben részesült. Érdeklődési köre a népbetegségnek számító kardiológiai megbetegedések felé irányult. 1996-ban a kardiológiai szakvizsgát is letette. 2005-ben vette át főorvosi kinevezését. Az osztályos és szakrendelői munka mellett a Sürgősségi Betegellátó Osztályon megalakulásától mind a mai napig belgyógyászati orvosi ügyeletet lát el, ahol naponta újabb és újabb kihívásokkal kell szembenéznie. A koronavírus pandémia okán létrejött COVID részleg tevékenységében a kezdetektől aktívan részt vesz az ott dolgozó orvos csapatnak oszlopos tagja. Emellett a COVID ambulancián is magas színvonalon látta el az éjjel – nappal érkező nagyszámú COVID-os, vagy COVID gyanús betegeket.
Pályája során folyamatosan lépést tart a szakma újdonságaival. A gyakori ügyelet és a sok beteg ellátása mellett is a szakma elméletének és gyakorlatának nyomon követése természetes feladat számára. Szakmai fejlődése érdekében folyamatos önképzést folytat, szakmai fórumokon rendszeresen részt vesz. Munkatársaival évek óta kölcsönös megbecsülésen alapuló kollegiális viszonyt tart fent.
Dr. Szűcs Judit főorvos a szakmában mindig a maximumra törekszik. Munkáját szorgalom, pontosság és szakmai igényesség jellemzi. Munkatársai szeretik és tisztelik, a kisvárdai kórház megbecsült és elismert dolgozója. Kimagasló szakmai munkája elismeréseként a kórház vezetése 2002-ben Semmelweis emlékéremmel jutalmazta. Magas színvonalú szakmai munkája, hivatása iránt érzett elkötelezettsége, a betegekkel tanúsított magatartása példaértékű.
A KASTAL FERENC DÍJ azon magánszemélynek adományozható, aki huzamosabb időn keresztül kiemelkedő tevékenységet folytatott és teljesítményt ért el Kisvárda város közszolgálatában. A képviselő-testület döntése értelmében 2021-ben eme díjat kimagasló és elismerésre méltó munkájáért BANU LÁSZLÓNÉ kapta.
BANU LÁSZLÓNÉ 1988 – 1991. között volt a Demecseri Vári Emil Gimnázium tanulója. A gimnázium befejezését követően a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen folytatta tanulmányait, ahol agrármérnök végzettséget szerzett 1994-ben. Az egyetem elvégzését követően 1994. szeptember 1-től 1996-ig a Záhonyi KOSZÉP Kft-nél vállalt munkát pénztáros munkakörben. Időközben megtalálta élete párját is. 1994. augusztus 6-án házasságot kötött Banu Lászlóval, aki jelenleg a Mándoki Hubertus Vadásztársaságnál dolgozik.
1996-ban nagy öröm érte a fiatal házasokat. Megszületett egyetlen gyermekük Lacika, aki most a Debreceni Egyetemen gyógyszerésznek tanul. A GYES-t követően 1999-ben Banu Lászlóné a Gemzsei Polgármesteri Hivatalban helyezkedett el pénzügyi előadói munkakörben. 2009. január 1-jével megalakultak a közös önkormányzati hivatalok és Gemzse Község Gyulaházával együtt hozott létre körjegyzőséget. Banuné Katika köztisztviselői jogviszonya a körjegyzőségben 2012. augusztus 31. napjával szűnt meg. A tanulás iránti szeretete továbbra is fennmaradt. Munka mellett, 2001-2005. között a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karának levelező tagos hallgatója. Terület- és településfejlesztési menedzser szakot végzett.
2012. szeptember 1. napjától a Kisvárdai Polgármesteri Hivatal köztisztviselője. Munkaköre költségvetési ügyintéző, könyvelő. Főbb tevékenységei közé tartozik az önkormányzat és intézményei számláinak könyvelése, közreműködés a költségvetés elkészítésében, beszámolók, havi jelentések elkészítése. Az éves költségvetésnek megfelelően gondoskodik az eredeti előirányzat megnyitásáról, az évközbeni módosítások rögzítéséről. Az intézmények által beküldött költségvetéseket összesíti. Havonként egyezteti az önkormányzat és intézményei állami támogatását, valamint intézményi finanszírozását. Adatokat szolgáltat az ÁFA havonkénti, éves bevallásához. Az ASP számítógépes program felhasználásával rögzíti a kikontírozott, előkészített könyvelési adatokat. Elkészíti a havi zárást – ezen belül pénzforgalmi információk, főkönyvi kivonatok, cofog-ok pénzforgalmi jelentését, az ÁFA havi, éves analitikus nyilvántartását összeállítja. Az önkormányzat által benyújtandó pályázatok elkészítéséhez és elszámolásához számszaki információt nyújt, segít a táblázatok kimunkálásában.
Banu Lászlóné magas szakértelemmel, szaktudással rendelkező köztisztviselő. Feladatait kimagasló szinten látja el. Megszerzett tudását átadja a fiataloknak, a kollégáknak. Segíti munkájukat. Együttműködik a hivatal valamennyi dolgozójával és vezetőivel. Képes csapatban dolgozni és gondolkodni. Munkája, személyisége nélkülözhetetlen hivatalunk részére.
A díjazottak elismeréseiket férjeik kíséretében vették át. Az ünnepség színvonalát és hangulatát a Délibáb AMI országos bajnok táncosai, valamint Timku Edina és Dégi Zoltán produkciói növelték.
A díjazottaknak gratulálunk,
további kitartó és sikerekben gazdag munkát
és jó egészséget kívánunk Kisvárda valamennyi lakója nevében!
- Kisvárda Város Önkormányzata -
fotók: Szabó Sándor