Június 3-án délután helyezték el a nagyszabású felújítás alatt álló kisvárdai vár alapkövét és időkapszuláját.
Mint ahogyan arról korábban is hírt adtunk, a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram keretében, 2.283.296.376.- Forint európai uniós forrásból valósul meg „A kisvárdai vár turisztikai célú fejlesztése”.
- a térség jelene és jövője szempontjából fontos -
- Gulyás Gergely. Fotó: Szabó Sándor -
Az eseményen Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a vár történelmét felidézve elmondta: „A kormány által elindított vár- és kastélyprogram célja az, hogy a rekonstrukciókkal a lehető leghitelesebben állítsák helyre a falakat és a tornyokat, új feladatot és funkciót is adva nekik. Az építkezés végén a várnak otthont adó földdarab méltó módon, 21. századi eszközökkel tudja elmesélni azt a történetet, amely az elmúlt évszázadokban Kisvárda közösségét és térségét jellemezte.” - fogalmazott a miniszter. Hozzátette, hogy az építmény felújítására szánt több mint kétmilliárd forint a térség jelene és jövője szempontjából fontos.
- Virág Zsolt. Fotó: Szabó Sándor -
Virág Zsolt, a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram miniszteri biztosa elmondta, a várhatóan 2022-re elkészülő fejlesztés keretében – egyebek mellett - innovatív, filmes eszközökből építkező kiállítást rendeznek be. Felújítják a meglévő várromot, megépül egy rendezvény- és kiállítóterem, a belső várudvaron színpad és 250 ember befogadására alkalmas nézőtér épül, a külső várrész pedig egy mobil nagyszínpadot és nézőteret kap.
- Leleszi Tibor. Fotó: Szabó Sándor -
Kisvárda hatszáz esztendeje nyerte el a mezővárosi rangot, azt követően töretlen volt a fejlődése. "Én azt hiszem, most ugyanezt a korszakot éljük" - utalt a városunkban az elmúlt években megvalósult fejlesztésekre Leleszi Tibor polgármester. A városvezető beszédében felidézte a vár történelmi múltját és büszkén tekintett a jövőbe: „A hely, ahol állunk, különleges múltidézésre alkalmas, méltó a kiemelt figyelemre, a hálás utókor figyelmére. Ez a hálás utókor igyekszik most visszaadni a várnak régi dicsőségét. Ma valami új kezdődik el: visszaadjuk a városnak azt, ami eltűnni látszott, de soha nem veszett el!” - mondta beszédében Leleszi Tibor.
- Dr. Seszták Miklós. Fotó: Szabó Sándor -
Dr. Seszták Miklós kormánybiztos, térségünk országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy milyen fontos része az itt élők életének a város jelképe, s hogy Kisvárda a beruházással a múlt, a jelen és a jövő kavalkádját sikerül megteremteni, amely beleilleszkedik a Kisvárda – Rétköz-Felső-Szabolcs 2010 óta tartó turisztikai fejlesztését célzó programokba. A kormánybiztos felidézte, hogy mit jelent a vár a kisvárdaiaknak évtizedek óta. „Minden kisvárdainak van legalább egy, de inkább több emléke a várról!
- üzenetek és tárgyi emlékek a kapszulában -
A jövőnek szánt időkapszulába belekerültek a múlt és a jelen kiemelt jelentőséggel bíró relikviái: (egyebek mellett) a kisvárdai vár története pergamen tekercsen, Luxemburgi Zsigmond 1415-ös várépítési okleve, a vár alaprajzai, régi és új fotói, személyes üzenetek, levelek, Kisvárda kis méretű zászlója, egy aznapi újság, ma használatos pénzérmék és egy arcmaszk is. Az időkapszulát és az alapkövet megáldották, megszentelték a helyi történelmi egyházak papjai.
- fotók: Szabó Sándor -
- tetőterasz, kápolna, színház, várárok, palánkhíd, látványelemek -
Egyebek mellett felépül a keleti és az északi palotaszárny tömegét megidéző új szárny és két körbástya. Konzerválásra kerülnek a romfalak, és nem csak körbe, hanem be-és átjárható lesz a háromemeletnyi magas építmény. Ilyen magasságból, akár a tetőteraszon is kávézhatnak majd a vendégek, de átélhetik a reneszánszi hangulatot is, interaktív kiállítási terekkel, 3D-s technikákkal. A rekonstrukciós tervek között szerepel a vár egyik, korábban a belsejében működő Zsigmond-kápolna helyreállítása is, melyet felszentelve szeretnének nem csak eredeti állapotába, hanem eredeti funkciójába is átadni.
Visszatér a várszínházi hangulat is: mobil nézőtérrel és színpaddal, alkalmanként színházi élményben is lehet majd itt részünk. A nagyszabású projekt célja továbbá a belső várárok felidézése, illetve a régi mocsári hangulat érzékeltetése tájépítészeti elemekkel és növényzettel, miközben egy palánkhídon keresztül juthatunk be a főbejáraton.
- megmarad az eredeti romfal és az öregtorony is -
A romkonzerválás keretében megmarad a jelenleg is álló csonka várfal, illetve az öreg torony is. Ez utóbbi jellegzetes, és sok részében eredeti minőségben fennmaradt része az 1470 körül, téglából épített várnak. Megmaradnak az eredeti vakolt felületek, látható lesz a megszokott téglastruktúra is, illetve konzerválva lesznek az eredeti vakolatfoltok.
Jövőre már a kisvárdai vár részben eredeti, és új fényében is pompázik majd, ahol hangulatok, illatok, színház, kultúra-, és történelem keríti a hatalmába majd a lelkünket, az érzékszerveinket, a mindennapjainkat.
Addig is, a kordonnal lezárt területet minden erre közlekedő, a Várkertben sétáló vegye figyelembe, hiszen a vár és közvetlen környéke építési terület!
- Kisvárda Város Önkormányzata -