A korábban elvégzett régészeti feltárások után, a bontási munkálatokkal és újabb területek feltárásával folytatódik a vár turisztikai célú fejlesztése Kisvárdán.
A budapesti székhelyű Korintosz Műemlékvédelmi és Építőipari Kft. végzi a kivitelezést nettó 1 milliárd 429 millió forintért – adta hírül a közbeszerzési eljárás eredményét a két ajánlatkérő, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) és a Kisvárdai Várfürdő Fejlesztő Nonprofit Kft. A beruházást az európai uniós Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében, hazai forrással kiegészítve finanszírozzák, a felújításokat a Nemzeti Kastélyprogram keretében koordinálják.
A korábbi régészeti feltárások és a falkutatás eredményei nagyon sokat segítenek a vár és kertjének eredeti alaprajza megismerésében, hiszen a legutóbbi, 1954-es feltárás óta ma már korszerűbb eszközök álltak a szakemberek rendelkezésére, ráadásul akkor nem vizsgálták az egész területet. A város vezetése ugyanis egy olyan modern elemekkel létrehozott, kulturális és szabadidős központot hoz létre a várból, melynek hamarosan a csodájára járnak majd, nem csak a helyi emberek.
- tetőterasz, kápolna, színház, várárok, palánkhíd, látványelemek -
Egyebek mellett felépül a keleti és az északi palotaszárny tömegét megidéző új szárny és két körbástya. Konzerválásra kerülnek a romfalak, és nem csak körbe, hanem be-és átjárható lesz a háromemeletnyi magas építmény. Ilyen magasságból, akár a tetőteraszon is kávézhatnak majd a vendégek, de átélhetik a reneszánszi hangulatot is, interaktív kiállítási terekkel, 3D-s technikákkal. A rekonstrukciós tervek között szerepel a vár egyik, korábban a belsejében működő Zsigmond-kápolna helyreállítása is, melyet felszentelve szeretnének nem csak eredeti állapotába, hanem eredeti funkciójába is átadni.
Visszatér a várszínházi hangulat is: mobil nézőtérrel és színpaddal, alkalmanként színházi élményben is lehet majd itt részünk. A nagyszabású projekt célja továbbá a belső várárok felidézése, illetve a régi mocsári hangulat érzékeltetése tájépítészeti elemekkel és növényzettel, miközben egy palánkhídon keresztül juthatunk be a főbejáraton.
- megmarad az eredeti romfal és az öregtorony is -
A romkonzerválás keretében megmarad a jelenleg is álló csonka várfal, illetve az öreg torony is. Ez utóbbi jellegzetes, és sok részében eredeti minőségben fennmaradt része az 1470 körül, téglából épített várnak.
fotó: Nemzeti Örökségvédelmi fejlesztési Nonporfit Kft- Konstruma Mérnöki Iroda Kft.
A látványterveken is látható fehér szín jelen esetben szó szerint "látvány" és "terv", hiszen az eredeti vakolt felületek megmaradnak! Látható lesz a megszokott téglastruktúra is, illetve konzerválva lesznek az eredeti vakolatfoltok.
Jövőre már a kisvárdai vár részben eredeti, és új fényében is pompázik majd, ahol hangulatok, illatok, színház, kultúra-, és történelem keríti a hatalmába majd a lelkünket, az érzékszerveinket, a mindennapjainkat.
Addig is, a kordonnal lezárt területet minden erre közlekedő, a Várkertben sétáló vegye figyelembe, hiszen a vár és közvetlen környéke építési terület lett!
- Kisvárda Város Önkormányzata -