Van egy dal, amit előbb megtanulsz, még mielőtt a tartalmát megértenéd. Amíg kicsi vagy, csak hallgatod: a rádióban, a televízióban, amikor a győztes magyar sportolók tiszteletére felkúszik a rúd csúcsára a piros –fehér –zöld nemzeti lobogónk.
Hallgatod az iskolai és városi ünnepségeken, ahol tiszteletadással és meghatottan éneklik együtt a résztvevők. Aztán egy idő után magad is megpróbálod énekelni, s egyre biztosabban dalolod a többiekkel. Mire az iskolában tanulsz róla, már ismered, szereted, hozzád tartozik -ez a dal: a magyar HIMNUSZ.
Minden népnek van nemzeti himnusza, de ilyen, Istenhez szóló, védelmet kérő nem akad. Ezért is nevezzük Kölcsey Himnuszát a magyar nép imádságának. Ez az imádság örökre biztosította Kölcsey Ferenc halhatatlanságát, nevét a költő beírta minden magyar szívébe.
Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be a Himnusz szövegének megírását. Ennek emlékére 1989 óta január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját. A pandémiás helyzetben rendhagyóan ünnepelt Kisvárda is. Rendhagyóan, de kitüntetés-átadással mindenképpen!
Hagyomány már városunkban, hogy a Kisvárda Város Önkormányzati Képviselő-testülete által odaítélt Virágh Ferenc városi szakmai kitüntetést, a magyar kultúra napján adjuk át. Ez a városi elismerés azoknak a magánszemélyeknek adható, akik huzamosabb időn keresztül kiemelkedő tevékenységet folytattak és teljesítményt értek el Kisvárda kulturális értékeinek teremtésében, megőrzésében, gazdagításában.
2021-ben Virágh Ferenc-díjas:
MARCZINKÓ ISTVÁN
Marczinkó István a Béres József TIT Kisvárdai Egyesület vezetője. Azok közé tartozik, akik mögött közel öt évtizedes kisvárdai ismeretterjesztő munka áll.
Igazgatói minőségében nem csak az oktató - nevelő munka minél sikeresebb megvalósítását tartotta fő célkitűzésének, hanem az iskolán túli ismeretterjesztést is. Az egyesület kereteit felhasználva nyelvvizsgára felkészítő csoportokat szervezett két évtizeden keresztül. Ezen túlmenően felkészítő és előkészítő táborok sikeres megvalósítása is dicséri az ő munkáját, kiemelendő ezek közül a Bessenyei György Gimnáziummal közösen megvalósított matematikai tábor, mely immár negyedszázados múltra tekint vissza.
Alapítója a TIT Jurányi Lajos Egyesületnek, ahol küldöttként és vezetőségi tagként képviselte a kisvárdai TIT csoportot. 2008-ban, az ő szervező munkájának köszönhetően ez csoport a TIT Szövetség Önálló Egyesületévé alakult át.
Alapítása óta a Béres József TIT Kisvárdai Egyesületének igazgatója, társadalmi munkában, díjazás nélkül. Fontosnak tartja a regionalitás elvét, azaz, hogy az ismeretterjesztés ne csak a nagyobb városokra, hanem a kisebb településeken megvalósuljon.
Számos projekt, rendezvény ötlete és megvalósítása fűződik a nevéhez. Előadóként is aktív, hiszen évente több ismeretterjesztő előadást vállal magára, s ezeket nemcsak Kisvárdán, hanem más településeken is rendszeresen bemutatja.
Alapítója és aktív tagja a kisvárdai Rákóczi Szövetségnek is. Szellemisége hűen tükrözi a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat alapítóinak céljait, munkássága példaértékű a „közredolgozásnak”.
A díjat dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, kormánybiztos és Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere adta át.
- Kisvárda Város Önkormányzata -
fotók: Móricz Csaba