A koronavírus-járvány miatt a kormány döntésének megfelelően, 2020. november 4-től életbe lépett a rendkívüli jogrend. Megjelentek a Magyar Közlönyben a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzet idején alkalmazandó további védelmi intézkedésekről szóló kormányrendeletek.
A kormány a koronavírus-világjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében Magyarország egész területére veszélyhelyzetet hirdetett ki.
A veszélyhelyzet idején alkalmazandó további védelmi intézkedésekről szóló kormányrendelet a kijárási korlátozással kapcsolatban azt írja, éjfél és reggel 5 óra között mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni.
Azt csak:
-
munkavégzés,
-
a munkavégzés helyére történő közlekedés,
-
a munkavégzés helyéről a lakóhelyre, a tartózkodási helyre, illetve a szálláshelyre történő közlekedés céljából lehet elhagyni,
-
vagy ha egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet áll fenn, illetve életvédelmi céllal.
„Tavasszal a kisvárdaiak bebizonyították, hogy érzik a felelősségüket, érzik az ügy komolyságát és jogkövető magatartást alkalmaztak a mindennapjaikban a korlátozások minden területét érintve. Most sincs más dolgunk, mint a szabályok feltétel nélküli betartása és másokkal való betartása saját magunk, családtagjaink és embertársaink egészsége védelme érdekében, hogy minél kevesebben betegedjenek meg és ne legyenek további halálos áldozatok! Ha összefogunk és betartjuk a szabályokat, akkor közös erővel sikerülni fog!” - kéri mindenkitől Leleszi Tibor polgármester.
A kisvárdai városvezető elmondta továbbá, hogy a kijárási korlátozás szabályainak betartását a rendőrök ellenőrzik, ha arra szükség lesz, akkor a polgárőrök és a közterület-felügyelők bevonásával. Céljuk elsősorban a járvány terjedésének visszaszorítása a korlátozások érvényre juttatásával, nem pedig a büntetés. Ez utóbbi 50-, és 500 ezer forint közötti összeg lehet.
„Bár a jogszabály nem írja elő a munkáltatói igazolás kérését, célszerű azt azoknak beszerezni, akik a kijárási korlátozás ideje alatt munkavégzésük miatt nem tartózkodnak a lakásukban.” - javasolja Leleszi Tibor arra az esetre, ha rendőri igazoltatásra kerülne sor munkába menet-, vagy jövet.
Ha az Országgyűlés a rendelet hatályát meghosszabbítja, akkor a kijárási korlátozás hatályának a fenntartásról a kormány legkésőbb november 30-án dönt. A kijárási korlátozásra vonatkozó szabály november 5-én lép hatályba.
- Durucz Gabi -