A gyerekek egyik kedvelt köztéri helyszíne a játszótér. A tér, ahol szabadon szaladgálhatnak, kúszhatnak-mászhatnak, hintázhatnak, miközben szüleik a padon ülve, vagy csak a közelben állva figyelnek rájuk. Ilyen egy játszótér rendeltetésszerű használata, mely a gyerekeké! A gyerek pedig ebben az esetben 14 éves koráig gyerek!
Sajnos - ahogyan mondani szoktuk – a mai világban már a játszótér sem az igazi. Illetve igazi lenne, hiszen a legtöbb kisvárdai játszótér korszerű játékokkal, rendben tartott környezettel és a manapság már természetesnek számító, minden napos fertőtlenítéssel várja a gyerekeket és szüleiket.
Legtöbbször azonban sajnos nem ők a játszótér vendégei. Hanem a fiatal felnőttek. Akik szabadidejükben, hétvégén, esténként illetve iskola után (vagy, ami még rosszabb, iskola helyett!!!) a hintákban, a padok háttámláján (és egymás ölében) ülve bandáznak, cigarettáznak, alkoholt fogyasztanak, hangoskodnak és még szemérmetlenül is viselkednek! Ez utóbbit (is) már nem csak este, hanem akár fényes nappal!
Nemrégiben arról adtunk hírt, hogy a Várkertben felállított új Háry János játszóvár éppen a nem rendeltetésszerű használatától sérült meg, mert a 14 év feletti korosztály is előszeretettel használta a játékot, amely a terhelés miatt egyes helyeken megrepedt és életveszélyessé vált. A problémát napokon belül megoldották a szakemberek, majd újra „problémák” keletkeztek, amit már más szakembereknek kell megoldaniuk. Ők a rendőrök, akik a polgárőrökkel és a közterület-felügyelőkkel összedolgozva a lakosság segítségét és összefogását is kérik. - ezt hangsúlyozta a kisvárdai rendőrkapitány azon a megbeszélésen, melyet Leleszi Tibor polgármester kezdeményezett annak érdekében, hogy megoldást találjanak a városban zajló játszóteres problémákra.
- kamerás megfigyelő-rendszer a játszóterekre is -
Dr. Balogh Barnabás r. ezredes elmondta, hogy járőreik napi útirányában városunk valamennyi játszótere benne van, kiemelten a frekventált, közkedvelt területeket.
„Kollégáim ezekre a helyszínekre más-más időpontban, naponta többször visszatérve mennek és nem csak autóval járőrözve, hanem gyalogosan is.” - húzta alá a kapitányságvezető kiemelve, hogy Kisvárdán kívül, a hozzájuk tartozó másik 26 települést is maximálisan ellátva, fizikailag is lehetetlen, kivitelezhetetlen és egyáltalán nem életszerű, hogy a játszótereken 24 órás rendőri jelenlét legyen. Rendőri nem, de kamerás megfigyelő-rendszer igen!
A polgármester arról is tájékoztatott, hogy bár már Kisvárda közterületeinek nagy része kamerával megfigyelt évek óta, most új kamerák beszerzését indította el, hogy azok a játszóterek, ahol a legtöbb, fiatalok által okozott problémákat jelezték, a nap 24 órájában megfigyelhetőek legyenek.
- hívni kell a rendőrséget! -
A rendőri, közterület-felügyelői és sok esetben polgárőri jelenlét mellett kiemelten fontos szerepe lenne a közösség erejének!
„Természetes, hogy egy édesanya, aki egyedül érkezik a játszótérre és éppen garázdaságot észlel, akkor félve a retorziótól, inkább szaladva elmegy onnan, nem hogy rájuk szólna. Nagyon fontos azonban, hogy ilyen és ehhez hasonló esetekben rendőrt kell hívni, melyet névtelenül is megtehetünk! Tisztelettel kérem a szülőket, a játszóterek környékén lakókat, hogy ne tanúsítsanak közömbösséget, hanem jelezzék a rendvédelem felé a problémákat! A közterületek rendje közös érdekünk, a közösség, a lakosság „ereje” ilyen helyzetekben is célravezető lehet!” - kéri Leleszi Tibor polgármester, mellyel a megbeszélésen jelen lévő közterület-felügyelő Ignáth Ferenc és a kapitányságvezető is egyet értett.
Balogh Barnabás külön kihangsúlyozta, hogy a 112-es segélyhívót tárcsázva, lehet névtelen bejelentést tenni! „A diszpécser az adatainkat a hiteles bejelentés miatt kéri el és rögzíti, ami névtelenséget kérve titokban is marad, nem kell a későbbiekben emiatt aggódnunk, a rendőr sem adhatja ki az adatokat harmadik személynek.” - húzta alá a kapitányságvezető.
- a garázdaság büntethető! -
A közterületi rendet és biztonságot a rendőrök mellett a közterület-felügyelők és a polgárőrök is ellenőrzik városunkban. Ugyanis a játszótér és az ott lévő eszközök kizárólag a rendeltetésüknek megfelelően, az állaguk megóvása mellett, valamint szülői, kísérői felügyelettel vehetők igénybe. A játszótéri eszközökkel 14 éven aluli gyermekek játszhatnak, de figyelembe kell venni a játékokon szereplő súlykorlátozó előírásokat is. A játszótérre tilos bevinni üveget és sérülést, balesetet okozó tárgyat, valamint tilos ott dohányozni, alkoholt vagy más bódító hatású anyagot fogyasztani, illetve bármilyen közszeméremsértő cselekedetet folytatni! A játszótéren tilos szemetelni, a játszóeszközöket és a környezetet beszennyezni, ott kutyát sétáltatni! A játszótereken tanúsított szabálytalanság, garázdaság is bűncselekménynek minősül! Pénzbírsággal, a területről való kitiltással, de akár három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető!
Ezen szabályok betartása és
másokkal való betartatása is közös érdekünk!
TEGYÜNK érte!
Tegyünk ELLENE!
- Durucz Gabi -